Pappardelle do gulaszy, linguine do owoców morza. Jakich włoskich makaronów użyć do konkretnych dań?
Iza Orlicz
06 września 2021, 14:38·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 06 września 2021, 14:38
Na obiad znów spaghetti czy świderki? Kochamy jeść makarony, ale zwykle wybieramy te rodzaje, które już dobrze znamy. Tymczasem te mniej popularne są równie smaczne, a co więcej - świetnie komponują się z określonymi potrawami. Do czego więc wykorzystać pappardelle, linguine czy conchiglioni?
Reklama.
Polacy kochają jeść makaron, zwykle jednak ograniczamy się do dwóch ich rodzajów: świderków i spaghetti.
Konkretne rodzaje makaronów idealnie pasują do określonych dań.
Na przykład pappardelle pasuje do gęstych sosów, ale nie nadaje się do sałatek.
35 proc. Polaków je potrawy z makaronu kilka razy w tygodniu, a 32 proc. przynajmniej raz w tygodniu – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini. Częściej zajadają się nim kobiety (39 proc.) w stosunku do mężczyzn (31 proc.), przy czym bez względu na płeć, wiek, wykształcenie i miejsca zamieszkania najchętniej wybieramy świderki. Potrawy z tego makaronu przygotowuje aż 28 proc. Polaków, na drugim miejscu znalazło się spaghetti (15 proc.), na trzecim nitki (13 proc).
Jaki rodzaj makaronu do konkretnych dań?
Tymczasem w sklepach mamy ogromny wybór różnego rodzaju włoskich makaronów, dlatego przynajmniej od czasu do czasu warto sięgnąć po coś nowego. Zwłaszcza że określony typ makaronu idealnie pasuje do określonych dań. I tak:
Pappardelle – to makaron w kształcie wstążek, ale mniej więcej 2 razy szerszy od popularniejszego tagliatelle. Jego nazwa pochodzi od włoskiego słowa "pappare”, co oznacza "jeść ze smakiem" i odnosi się przede wszystkim do dzieci.
Dzięki temu, że pappardelle jest tak szeroki idealnie pasuje do gęstych sosów i gulaszy, które nie spływają na spód talerza, tylko osiadają na makaronie. Chętnie łączony jest też ze szpinakiem.
Linguine – to spłaszczony rodzaj makaronu. Przypomina trochę spaghetti, bo też jest długi, niezbyt gruby (przypomina drewniane "listewki”), ale nie na tyle szeroki, by pomylić go z tagliatelle. Linguine świetnie komponuje się z owocami morza, mięsem (np. z kurczakiem), pesto, a ponieważ sam w sobie jest bardzo smaczny, to często przygotowuje się go w wersji tylko z oliwą i czosnkiem (tzw. aglio olio).
Conchiglioni – makaron muszelki, a raczej muszle, bo ich rozmiar jest naprawdę spory, do tego mają rowkową powierzchnię. Taki ich kształt sprawia, że świetnie nadają się do wypełniania ich farszem, np. warzywnym czy mięsnym i zapiekania pod sosem lub serem. Do zapiekania świetnie nadaje się też cannelloni.
Rigatoni – to makaron rurki, ale o wiele większy niż popularne penne, jest przy tym prosto zakończony i ma szerszą średnicę. Stosuje się go głównie do sosów (np. pomidorowego) i zmielonych mięs, bo gdy wszystkie składniki zmiesza się ze sobą, to sos z farszem wypełnia środek rigatoni.
Farfalle – rodzaj makaronu w kształcie kokardek. Jeśli już go kupujemy, to często wykorzystujemy do sosów, tymczasem jeszcze lepiej sprawdzi się w sałatkach, bo dokładnie oblepi je dressing.