Naturalny antybiotyk na straganie? Zapomnij o czosnku, ta roślina leczy zatoki, kaszel i infekcje
Chrzan ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, a w medycynie ludowej był stosowany do pobudzania apetytu. Poprawia wydzielanie kwasów trawiennych, więc jest świetny na niestrawności, a dodatkowo wspomaga leczenie wątroby. Syrop z niego jest świetny na kaszel, infekcje górnych dróg oddechowych oraz zapalenie zatok.
Chrzan - roślina pełna zdrowia
Chrzan to naturalny antybiotyk o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Syrop z niego, na który przepis znajdziecie poniżej, leczy infekcje, łagodzi kaszel i objawy grypy, a także pomaga w nieżytach górnych dróg oddechowych. Jest też moczopędny, dzięki czemu można go stosować przy kamicy nerkowej, by sobie nieco ulżyć w bólu, bo ma właściwości oczyszczające drogi moczowe.Jego rozgrzewające i odkażające cechy sprawiają, że jest jednym z najbardziej dostępnych naturalnych antybiotyków – tuż obok czosnku. Ma też dużą zawartość witaminy C, więc przetwory z jego dodatkiem bardzo podnoszą odporność i niszczą wolne rodniki. Chrzan też obniża zły cholesterol, wspomaga leczenie kaszlu i chorób płuc, poprawia przemianę materii i odchudza, usprawnia pracę wątroby.
Pomaga też podczas leczenia zapalenia zatok oraz gardła, a także łagodzi bóle reumatyczne i pochodzące od kręgosłupa. We Francji, Szwajcarii czy Holandii już od dawna uznawany jest bardziej za lek niż roślinę do przyprawiania wędlin i sałatek.
Syrop z chrzanu na infekcje – przepis
Domowej roboty syrop z chrzanu warto stosować podczas infekcji, kaszlu, grypy czy zapaleniach górnych dróg oddechowych. Jako lekarstwo chrzan najlepiej stosować surowy – w takiej formie ma najwięcej prozdrowotnych właściwości, musi być więc ostry i mono piekący. By przygotować syrop z chrzanu, będziesz potrzebować:- 200 g korzenia świeżego chrzanu
- 1 szklankę przegotowanej i wystudzonej wody
- 200 g miodu jasnego (lipowego, akacjowego lub wielokwiatu)
- 4 łyżki soku z cytryny
Syrop powinien być ostry w smaku – należy go rozcieńczać przed samym wypiciem w połowie szklanki ciepłej wody i nigdy nie pić na czczo. Syrop należy pić po 1 łyżce 3-4 razy dziennie (dorośli) lub 1 łyżeczkę do herbaty 2-3 razy dziennie (dzieci).
Dzieci oraz osoby dorosłe, które cierpią na przewlekłe choroby nerek, żołądka lub jelit nie powinny spożywać dużych ilości ostrego chrzanu.
Może cię zainteresować także: Z zebranych w parku kasztanów nie tylko ludziki. Zrób z nich kasztanówkę - zdrowotną nalewkę