Naturalny antybiotyk na straganie? Zapomnij o czosnku, ta roślina leczy zatoki, kaszel i infekcje

Martyna Pstrąg-Jaworska
Chrzan ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, a w medycynie ludowej był stosowany do pobudzania apetytu. Poprawia wydzielanie kwasów trawiennych, więc jest świetny na niestrawności, a dodatkowo wspomaga leczenie wątroby. Syrop z niego jest świetny na kaszel, infekcje górnych dróg oddechowych oraz zapalenie zatok.
Znajdziesz go na każdym straganie. Chrzan to naturalny antybiotyk, który tuz obok czosnku ma najwięcej prozdrowotnych właściwości wśród warzyw. Marek BAZAK/East News
Chrzan to niepozorna roślina o ogromnej zdrowotnej mocy – to naturalny antybiotyk, lekarstwo na chore zatoki, migdałki, a także infekcje - szczególnie górnych dróg oddechowych. Posiada nawet właściwości zapobiegające nowotworom. Do tego łagodzi kaszel, leczy przeziębienie, zapalenie oskrzeli i objawy grypowe.

Chrzan - roślina pełna zdrowia

Chrzan to naturalny antybiotyk o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Syrop z niego, na który przepis znajdziecie poniżej, leczy infekcje, łagodzi kaszel i objawy grypy, a także pomaga w nieżytach górnych dróg oddechowych. Jest też moczopędny, dzięki czemu można go stosować przy kamicy nerkowej, by sobie nieco ulżyć w bólu, bo ma właściwości oczyszczające drogi moczowe.


Jego rozgrzewające i odkażające cechy sprawiają, że jest jednym z najbardziej dostępnych naturalnych antybiotyków – tuż obok czosnku. Ma też dużą zawartość witaminy C, więc przetwory z jego dodatkiem bardzo podnoszą odporność i niszczą wolne rodniki. Chrzan też obniża zły cholesterol, wspomaga leczenie kaszlu i chorób płuc, poprawia przemianę materii i odchudza, usprawnia pracę wątroby.

Pomaga też podczas leczenia zapalenia zatok oraz gardła, a także łagodzi bóle reumatyczne i pochodzące od kręgosłupa. We Francji, Szwajcarii czy Holandii już od dawna uznawany jest bardziej za lek niż roślinę do przyprawiania wędlin i sałatek.

Syrop z chrzanu na infekcje – przepis

Domowej roboty syrop z chrzanu warto stosować podczas infekcji, kaszlu, grypy czy zapaleniach górnych dróg oddechowych. Jako lekarstwo chrzan najlepiej stosować surowy – w takiej formie ma najwięcej prozdrowotnych właściwości, musi być więc ostry i mono piekący. By przygotować syrop z chrzanu, będziesz potrzebować: Zetrzyj korzeń chrzanu na tarce, a następnie zalej go przegotowaną i wystudzoną wodą. Później dodaj miód i sok z cytryny i całość zmiksuj w blenderze. Gotową papkę przecedź przez gazę lub czystą tetrową pieluchę do czystej, wyparzonej butelki (może to chwilę potrwać, bo masa jest gęsta i trzeba ją mocno docisnąć).

Syrop powinien być ostry w smaku – należy go rozcieńczać przed samym wypiciem w połowie szklanki ciepłej wody i nigdy nie pić na czczo. Syrop należy pić po 1 łyżce 3-4 razy dziennie (dorośli) lub 1 łyżeczkę do herbaty 2-3 razy dziennie (dzieci).

Dzieci oraz osoby dorosłe, które cierpią na przewlekłe choroby nerek, żołądka lub jelit nie powinny spożywać dużych ilości ostrego chrzanu.