Na zmęczone i podrażnione oczy? Ta roślina leczy też niestrawność i infekcje dróg oddechowych
Świetlik znany jest przede wszystkim jako składnik maści i kropli do stosowania przy problemach z oczami - przy podrażnieniach, chorobach oczu czy przemęczeniu. Napar ze świetlika jest też świetny do łagodzenia problemów trawiennych czy wspomagająco przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Jakie ma jeszcze zastosowania?

Ziele świetlika ma wiele zdrowotnych właściwości
Ziele świetlika zawiera mnóstwo cennych substancji. Ma w składzie flawonoidy, garbniki i kwasy fenolowe (m.in. kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas kumarowy). W świetliku znajdziemy też glikozydy irydoidowe i sporo soli mineralnych, w tym miedzi i magnezu, a także substancje żywicowe i woskowe.
Świetlik ma właściwości przeciwzapalne i jest ukojeniem dla oczu – łagodzi objawy zapalenia spojówek, jęczmienia czy podrażnionych oczu: od alergii, przemęczenia pracą przy komputerze, po długim przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach czy na zanieczyszczonym powietrzu. Zmniejsza zaczerwienienie i łagodzi opuchliznę wokół oczu, łagodzi stany zapalne, a dodatkowo chroni przed promieniami UV.
Świetlik rozjaśnia też cienie i przebarwienia pod oczami, zmniejsza widoczność naczynek.
Wszystkie te właściwości wiążą się z garbnikami, które są w składzie świetlika. To garbniki poprawiają szczelność naczyń krwionośnych i mają cechy rozjaśniające skórę. Na bazie świetlika produkuje się maść, którą się stosuje przy nawracających krwawieniach z nosa, a także w szeregu kosmetyków i produktów aptecznych do pielęgnacji cery, szczególnie skóry wokół oczu.
Napar ze świetlika na okłady i do picia
Odwar do stosowania zewnętrznego w formie okładów na powieki można też zastąpić gotowymi kroplami z zielem świetlika, które dostaniesz w aptece.Napar ze świetlika można również stosować wewnętrznie – do picia w formie zaparzonego napoju. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym łagodzi on infekcje górnych dróg oddechowych: pomaga na podrażnione gardło, chrypkę i napady kaszlu.
Dodatkowo świetlik łagodzi problemy trawienne i żołądkowe czy niestrawności. Lecznicze właściwości świetlika były znane już w medycynie ludowej – jako napar do picia stosowano go na bóle głowy i bezsenność. Należy uważać ze stosowaniem świetlika, jeśli ma się problemy z poziomem cukru we krwi, np. choruje się na cukrzycę. Świetlik bowiem obniża cukier we krwi.
Jak przygotować napar ze świetlika?
Jeśli kupisz w aptece ziele świetlika zapakowane w saszetki do zaparzenia, wystarczy jedną torebeczkę zalać w rondelku 1 szklanką ciepłej wody i całość zagotować. Gdy zacznie wrzeć, gotować jeszcze 5 minut, a następnie ostudzić, moczyć w gaziki czy płatki kosmetyczne i robić okłady na zmienione chorobowo miejsca (np. okłady na powieki).Do stosowania wewnętrznego jako napar do picia, należy 1 łyżeczkę suszu świetlika zalać 2 szklankami wrzątku i zaparzyć pod przykryciem. Po około 10-15 minutach napar jest gotowy do picia, można go pić 1-2 razy dziennie.
Może cię zainteresować także: Nie tylko na kaszel i infekcje żołądkowe. Napar z "kuzyna słonecznika" jest wspaniały