Środek idealny na żylaki, krążenie i choroby skóry? Oto zioło, które powinnaś pić codziennie

Martyna Pstrąg-Jaworska
Nostrzyk to roślina, która rośnie w Europie, Afryce i Azji, a wśród jej gatunków występują aż 22 rodzaje nostrzyków. W naszym kraju spotkamy się najczęściej z nostrzykiem żółtym, który również zwany jest lekarskim i nie bez przyczyny, ponieważ ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych.
Napar z nostrzyka leczy choroby skóry, układu oddechowego oraz wspomaga krążenie. Unsplash
By nostrzyk miał lekarskie zastosowanie, należy go poddać obróbce, czyli po prostu wysuszyć w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni. Dzięki ususzeniu uzyskamy ziele, które można zaparzyć – napar z nostrzyka działa przeciwzapalnie, a także rozkurcza naczynia krwionośne.

Należy jednak z nostrzykiem postępować bardzo ostrożnie, bo zbyt duża dawka suszu z nostrzyka może spowodować wewnętrzny krwotok, uszkodzić wątrobę oraz nerki, dlatego najlepiej go stosować w niewielkich ilościach w połączeniu z innymi ziołami, takimi jak pokrzywa czy rumianek. Nostrzyku nie powinny przyjmować dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także te z niewydolnością nerek czy wątroby. Osoby, które mają problemy z krzepliwością, ze skłonnością do skaz krwotocznych czy przyjmujące leki przeciwzakrzepowe również powinny zrezygnować z tego zioła.

Napar z nostrzyka wspomaga układ krwionośny

Istnieje również możliwość stosowania nostrzyka zewnętrznie: wspomaga on leczenie ran, ropni, łagodzi zapalenia skóry i obrzęki. Dawniej naparem z nostrzyka leczono też choroby gardła (poprzez jego płukanie), choroby skóry (poprzez przemywanie lub okłady na zmienionych chorobowo obszarach), a nawet podawano napar z niego na przeziębienie, kaszel czy gorączkę.


Nostrzyka żółtego sadzi się w okolicach pasiek, bo jego kwiaty dają dużo naturalnego miodu, a także stosuje się go jako środek przeciwko molom, które nie lubią jego zapachu. Niewielkie ilości suszu z nostrzyka można spożywać, ale generalnie traktowany jest w takiej formie jako roślina toksyczna i lepiej jej używać po ugotowaniu czy zaparzeniu w formie naparu do picia.

Napar z nostrzyka wspomaga leczenie reumatyzmu, ma właściwości uspokajające, łagodzi objawy migreny i przede wszystkim ma działanie przeciwzakrzepowe. A poprzez rozkurczowe działanie wspomaga krążenie, zmniejsza ryzyko zawału, udaru, a także działa zapobiegawczo na żylaki i hemoroidy.

Napar z nostrzyka – jak przygotować?

Ziele nostrzyka kupisz praktycznie w każdej aptece czy sklepie zielarskim, a jego cena wynosi ok. 5 złotych. Można go kupić w formie gotowych saszetek do parzenia takich jak herbata czy inne zdrowotne zioła apteczne. W takiej formie należy zalać saszetkę nostrzyka szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut, a następnie ciepłego naparu użyć do okładów na zmienione chorobowo miejsca.

W formie herbaty można pić napar w dawkach pół szklanki 2-3 razy dziennie. Równie dobrze możesz kupić nostrzyk w formie suszu, który dawkujesz samodzielnie – wtedy należy 1 łyżkę ziela zalać ok. 1,5 szklanki wrzątku i parzyć pod przykryciem przez około 30 minut. Naparu z nostrzyka nie można stosować dłużej niż 3 tygodnie.