Wykonywanie zastrzyków przeciwzakrzepowych po zabiegu cesarskiego cięcia jest dla wielu kobiet kwestią niejasną, żeby nie powiedzieć sporną. Internetowe fora uginają się pod ciężarem "przeciwzakrzepowych" wątków, a różniące się między sobą odpowiedzi nic nie wyjaśniają.
Co z tymi zastrzykami po cc?
Żeby uzyskać rzetelną odpowiedź i rozwiać wątpliwości, od kogo i od czego zależy, czy kobieta zostanie objęta profilaktyką przeciwzakrzepową postanowiliśmy zapytać doświadoczonego ginekologa, prof. Mirosława Wielgosia:
Sytuacja wygląda więc tak, że profilaktyka przeciwzakrzepowa nie jest obligatoryjna dla każdej kobiety po cesarskim cięciu. Jej zastosowanie jest dostosowane indywidualne.
Wprowadzenie wykonywania zastrzyków przeciwzakrzepowych to decyzja lekarza podejmowana według określonych preferencji i wskaźników, u każdej pacjentki inaczej. Stąd wszelkie nieścisłości w doświadczeniach konkretnych kobiet. U jednych profilaktyka może trwać nawet 6 tyg. po zabiegu, u innych wykonywany jest jeden zastrzyk jeszcze w szpitalu i na tym profilaktyka się kończy.
Cesarskie cięcie w sieci
Wszelkie kwestie związane z kondycją zdrowotną powinny być zawsze rozpatrywane pod czujnym okiem dobrego, doświadczonego lekarza. Szczególnie jeśli w grę wchodzą tak poważne operacyjne zabiegi, jakim bez wątpienia jest cesarskie cięcie.
Niech sieć spełnia więcej funkcji rekreacyjno–rozrywkowych niż rozstrzygających poważne dylematy. Konsekwencje jej nadużywania mogą być fatalne.
Nie każda kobieta po cięciu cesarskim musi otrzymywać profilaktykę przeciwzakrzepową. Każda kobieta podczas cięcia cesarskiego musi otrzymywać profilaktykę antybiotykową.