Skóra dziecka
Wbrew pozorom skóra dziecka pełni bardzo wiele funkcji, a jej zdrowie i dobra kondycja wpływają na całe życie malucha.
AZS - Atopowe Zapalenie Skóry
Atopowe Zapalenie Skóry a wiek dziecka
Skóra najmłodszych ze względu na swoją odmienną budowę jest bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia, wysuszenie oraz zakażenia. Cienki naskórek, przez który łatwo odparowuje woda, często jest przyczyną przesuszania skóry dziecka. Neutralne pH skóry i niedoskonała termoregulacja sprawiają, że skóra dzieci nie jest w stanie skutecznie bronić się przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
AZS w okresie późno-dziecięcym od 3 do 11 roku życia
W tym wieku najczęściej występują zmiany w postaci grudek i blaszek z lichenizacją - czyli zgrubieniem skóry, spowodowanym przewlekłym drapaniem i stanami zapalnymi skóry. Bardzo rzadko pojawiają się zmiany skórne sączące.
W tym przedziale wiekowym choroba zazwyczaj przyjmuje jedną z dwóch postaci: okresowe nawroty i remisje w postaci szorstkości, suchości i pogrubienia skóry oraz zmiany jej zabarwienia na lekko brązowy lub uogólniona lecz łagodna egzema.
Przewlekły charakter choroby powoduje skłonność do tworzenia się rozległych zlichenizowanych blaszek. Zmiany skórne występują symetrycznie i są zlokalizowane na twarzy, na górnych częściach ramion i pleców, na kończynach oraz grzbietowych powierzchniach rąk i stóp oraz grzbietach palców rąk i stóp. Przebiegowi choroby towarzyszy świąd, dokuczliwy zwłaszcza w nocy, powodujący bezsenność, zmęczenie i drażliwość. Czytaj więcej
Oswoić AZS - jak prawidłowo pielęgnować skórę problemową
Zabiegi pielęgnacyjne skupiają się na zapewnieniu skórze odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Odpowiednie preparaty złagodzą objawy choroby (świąd, pieczenie, zaczerwienienie, przesuszenie skóry), będą zapobiegać zaostrzeniu i rozwojowi stanu zapalnego oraz odbudują warstwę ochronną skóry.
Pielęgnacja krok po kroku
Optymalna temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 37 stopi Celsjusza. Zbyt gorąca woda będzie wzmagała swędzenie skóry. Kąpiele powinny być krótkie i trwać około 5 minut - na zakończenie można do wody dodać preparaty natłuszczające. Taki zabieg zapobiegnie nadmiernemu przesuszeniu skóry, a kosmetyki dla skóry atopowej skutecznie ją oczyszczą, nie naruszając jednocześnie jej bariery ochronnej. Nie powinno się stosować mydeł, ponieważ ich zasadowe pH sprzyja jeszcze większemu przesuszeniu. Skóra atopowa jest bardzo delikatna nie należy jej mocno szorować i mocno wycierać ręcznikiem.
Bezpośrednio po delikatnym osuszeniu, należy nałożyć odpowiedni preparat nawilżająco-natłuszczający.
Warto przed zakupem preparatów sprawdzić, czy są hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie oraz czy posiadają udowodnioną klinicznie skuteczność. W pielęgnacji tak wymagającej skóry nie ma miejsca na eksperymenty.
Demsa – kompleksowa ochrona skóry atopowej na co dzień i w zaostrzeniach
Bogaty naturalny skład preparatów DEMSA zapewnia skórze kompleksową ochronę dzięki wielokierunkowemu działaniu:
KOJĄCEMU (za które głównie odpowiedzialne są 4 ekstrakty roślinne):
- łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, będące objawem stanu zapalnego skóry (rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska, lukrecja, witamina E, bisabolol)
- hamuje rozwój bakterii na skórze (rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska, bisabolol)
- łagodzi świąd, który szczególnie wzmaga się wieczorem (selernica)
NAWILŻAJĄCEMU:
- odbudowuje barierę ochronną skóry, dzięki czemu skóra lepiej broni się przed wpływem czynników drażniących (kompleks cholesterolu, ceramidów i kwasów tłuszczowych, masło shea)
- nawilża skórę skutecznie wiążąc wodę w naskórku i zapobiegając jej utracie (kwas hialuronowy, gliceryna, olej z awokado)
- uzupełnia lipidy w naskórku (trójglicerydy kwasu kaprynowego i kaprylowego)
- wspomaga procesy naturalnej regeneracji naskórka (olej z awokado, alantoina, witamina E)
- przywraca optymalną kondycję skóry – jej miękkość gładkość i elastyczność Czytaj więcej