Całe życie źle robiłaś kapuśniak. Oto sposób, żeby kapusta była mięciutka jak u babci

Marta Lewandowska
Za oknem coraz chłodniej i nasza dieta wymaga też już pewnej korekty. Latem chętnie jadamy na obiad lekkie sałatki, u progu jesieni potrzebujemy czegoś bardziej treściwego. Idealnie sprawdzają się tu np. dania z kiszonek. Na przykład kapuśniak, jak ten z babcinej kuchni. Tylko co zrobić, żeby kapusta była mięciutka?
Tradycyjny kapuśniak to świetny pomysł na jesienny obiad. Fot. 123RF

Co zrobić, żeby kapusta w kapuśniaku była miękka

U babci kapusta z zupy rozpływała się w ustach, a ta z twojego kapuśniaku tak niekoniecznie? Może dlatego, że używasz kiepskiego produktu, a może nie znałaś babcinego triku? Tak czy inaczej, koniec z tym, twój kapuśniak już zawsze będzie przyciągał domowników do rodzinnego stołu!

Pierwsza rzecz to kapusta. Musi być kiszona, a nie kwaszona. Zwróć uwagę na tę subtelną różnicę, bo w sklepach wcale nie brakuje tej kwaszonej, która po pierwsze nie jest tak zdrowa jak kiszona, po drugie smakuje zupełnie inaczej, a po trzecie jest z octem, co utrudnia gotowanie. Możesz też sama ukisić kapustę, to wcale nie jest trudne!


Po przyniesieniu kapusty kiszonej do domu spróbuj, czy nie jest zbyt kwaśna lub słona. Jeśli tak, opłucz ją pod bieżącą wodą i dobrze odciśnij. Następnie posiekaj ją, żeby zupę było wygodniej jeść. Inaczej wyjdzie ci pazibroda z kiszonki, zamiast kapuśniaku.

Na patelni rozgrzej odrobinę oleju rzepakowego i na małym ogniu podsmażaj posiekaną kapustę kiszoną, możesz ją od razu przyprawić pieprzem, zielem angielskim i listkami laurowymi, dzięki czemu lepiej przejmie ich aromat. Kiszoną kapustę smażymy tak co najmniej pół godziny, w razie potrzeby możemy podlewać odrobiną wody. Po tym czasie możemy dodać kapustę do zupy.

Przepis na rozgrzewający kapuśniak babci

Składniki kapuśniaku z kiszonej kapusty

Jak ugotować kapuśniak

Zaczynamy od przygotowania kapusty (patrz wyżej), boczek kroimy w kostkę i wkładamy do garnka z grubym dnem, podsmażamy na małym ogniu, aż do wytopienia tłuszczu. Cebulę obieramy i drobno siekamy, dodajemy do garnka z boczkiem.

Kiedy cebula się zeszkli, przeciskamy przez praskę czosnek i smażymy razem około minuty. Zalewamy całość wodą. Obieramy, myjemy i kroimy w kostkę ziemniaki, marchew i pietruszkę, dodajemy do garnka. Solimy delikatnie i gotujemy do miękkości ziemniaków, dopiero teraz dodajemy podsmażoną kapustę.

Wszystko razem gotujemy jeszcze co najmniej godzinę na niewielkim ogniu i doprawiamy do smaku. Kiszona kapusta powinna gotować się 1,5 - 2 godziny, wówczas masz pewność, że będzie mięciutka. Dzięki dodatkowi w postaci boczku kapuśniak jest sycąca i ma przyjemny aromat wędzonki.

Warto sięgać po kapuśniak szczególnie u progu jesieni, bo nie tylko świetnie rozgrzewa, ale także wspomaga odporność.