Na kaszel, wzmocnienie i nie tylko. To zioło nazywano okiem gwiazdy, zrobisz z niego zdrowy napar

Magdalena Konczal
Na dobre zaczął się sezon na kaszle, katary i przeziębienia. Właśnie dlatego nie można zapominać o budowaniu swojej odporności. Spróbujmy odstawić tradycyjną czarną herbatę i wybierzmy zioła. Tym razem proponujemy napar z szanty.
Napar z szanty - właściwości unsplash/ Luke Oslizlo

Szanta – właściwości

Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare) to roślina, która w Polsce jest dość mało znana. A szkoda, bo może nas wspomóc w wielu różnych dolegliwościach. Zioło to znali już starożytni Egipcjanie, którzy wykorzystywali jego właściwości lecznicze. Szantę nazywano w tamtych rejonach okiem gwiazdy lub nasieniem Horusa.
Roślinę wykorzystywano także w starożytnej Grecji czy Rzymie. Mówiono o jego właściwościach wykrztuśnych czy łagodzeniu ucisku w klatce piersiowej. Przez tysiące lat stosowano to zioło w celach leczniczych. Szkoda by było nie wykorzystać jego cudownych właściwości.


Szanta zwyczajna ma mnóstwo pozytywnych zastosowań, oto one:
- okazuje się pomocna w przypadku chorób, związanych z układem oddechowym (astma, stan zapalny oskrzeli itd.);

- łagodzi objawy kaszlu, wspomaga wydzielanie zalegającej wydzieliny;
- poprawia pracę układu moczowego, działa moczopędnie;
- niweluje problemy żołądkowe (wzdęcia, niestrawności itd.);

- szanta sprawdzi się również w przypadku jadłowstrętu, zwiększa łaknienie;
- napar z tego zioła obniża poziom glukozy we krwi, w związku z czym polecany jest cukrzykom;

- może wspomóc kobiety, które borykają się z nieregularnym cyklem miesiączkowym;
- szantę wykorzystuje się także jako środek do płukania gardła;
- działa wzmacniająco na organizm, warto pić napar z tej rośliny w przypadku infekcji.

Napar z szanty – jak przygotować?

Susz z szanty można kupić praktycznie w każdej aptece. Jego cena waha się od 5 do 25 zł w zależności od objętości. Wsypujemy 1 łyżkę zioła i zalewamy niepełną szklanką wrzącej wody. Następnie przykrywamy napar talerzykiem i pozostawiamy go na 20-30 minut.

Na koniec odcedzamy i napar nadaje się do picia. Warto popijać go drobnymi łyczkami między posiłkami. Dobrym pomysłem jest także mieszanie szanty z innymi ziołami, np. melisą czy miętą. Warto pić również herbatki z dodatkiem tego zioła.

Pamiętajmy, by przed decyzją o wypiciu naparu, skonsultować się ze specjalistą. Powinni to zrobić szczególnie astmatycy, cukrzycy, osoby cierpiące na kamicę żółciową oraz kobiety karmiące piersią i ciężarne.