Król wiejskiej apteczki poleca się na sok. Mikstura z czarnego bzu krok po kroku

Marta Lewandowska
Sok z czarnego bzu to niezawodny środek na odporność, działa też wspomagająco w czasie leczenia infekcji. Bogaty w witaminę C, ale też związki o właściwościach bakterio- i wirusobójczych, do tego uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i przepysznie smakuje. Oto najlepszy przepis.
Czarny bez warto zbierać już teraz i przygotować z niego sok na zimę. Fot. Joanna Boisse/ Wikipedia Commons
Czarny bez zbieramy z dala od ruchliwych ulic i pól uprawnych, najlepiej sięgać po owoce na łąkach, gdzie rosną i dojrzewają z dala od nawozów sztucznych. Wybieramy baldachimy z dojrzałymi, czyli bardzo ciemnymi owocami. Jednak pod żadnym pozorem nie jemy ich na surowo!

Przepis na syrop z czarnego bzu

Składniki na syrop z owoców czarnego bzu

Jak zrobić sok z czarnego bzu, krok po kroku

Owoce oddziel od gałązek, wybieraj te bardzo ciemne, przełóż je do garnka z grubym dnem i dodaj wodę. Ustaw na palniku o średniej mocy i zagotuj. Zbieraj pianę, która powstaje na wierzchu soku z czarnego bzu. Gotuj 15-20 minut, następnie przetrzyj przez sito.


Odcedzony sok z czarnego bzu ponownie wlej do garnka, dodaj cukier i sok z cytryny. Zagotuj, od momentu, jak zacznie wrzeć, odczekaj jeszcze co najmniej 10 minut. Na koniec przelej ponownie przez sito i jeszcze gorący sok z czarnego bzu przelej do małych buteleczek lub słoików i mocno zakręć.

Przechowuj w chłodnym ciemnym miejscu. Sok z czarnego bzu można dodawać do wody lub herbaty w proporcjach 1:10, lub przyjmować sam, dla dzieci dwa razy dziennie po 1 łyżeczce, dla dorosłych dwie łyżki stołowe dwa razy na dobę. Sok z czarnego bzu to prawdziwe remedium na infekcje.