Obłędna babka ziemniaczana według przepisu cioci z Mazur

Martyna Pstrąg-Jaworska
Zapach unoszący się w domu, gdy pieczecie to cudo, przypomina lata dzieciństwa, miejsce przy kuchennym stole z całą rodziną, która zajadała się rodzinnym obiadem. Tradycyjna babka ziemniaczana to idealny pomysł na jesienny obiad – kaloryczny, sycący i rozgrzewający :-)
Domowa babka ziemniaczana z dodatkiem skwarków i boczku oraz ziołami to danie idealne na jesień - jest syta i rozgrzewająca. archiwum prywatne
Teraz jest najlepszy moment na upieczenie babki ziemniaczanej, bo po prostu są najlepsze ziemniaki w sklepach i na targowiskach – już nie takie młode, dojrzałe, akurat chwilę po "wykopkach".

Do ziemniaczanej masy można dodać właściwie co się tylko chce – może być z dodatkiem marchewki czy cukinii startych na dużych oczkach na tarce, można kiełbasę zastąpić boczkiem albo dodać oba, a do ciasta można dodać szczypiorek lub świeże zioła takie jak tymianek czy oregano.

Babka ziemniaczana świetnie smakuje jeszcze gorąca zaraz po upieczeniu, ale równie smaczna jest na drugi dzień, gdy odsmaży się ją na patelni, np. z dodatkiem skwarków, kwaśnego ogórka czy sosu czosnkowego.

Babka ziemniaczana – przepis podstawowy

Do przygotowania tradycyjnej babki ziemniaczanej, będziesz potrzebować:
Babka ziemniaczana po upieczeniu powinna być "ścisła" i rumiana.archiwum prywatne

Jak przygotować babkę ziemniaczaną – przepis

Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce na grubych oczkach. Zostaw je na sitku, by trochę odsączyć je z wody. W tym czasie pokrój cebulę i boczek (jeśli go używasz) i podsmaż je na oleju na patelni. Jeśli używasz smalcu ze skwarkami, obsmaż samą cebulę, ale równie dobrze możesz dodać i boczek, i smalec tylko wtedy babka będzie bardziej tłusta i mięsna.


Starte ziemniaki odciśnij i przełóż do miski, a następnie dodaj do nich jajka, mąkę, przyprawy oraz cebulę z boczkiem (czy smalcem). Wymieszaj wszystko dokładnie, a następnie przełóż do blaszki do pieczenia – najlepsza będzie tzw. keksówka lub tortownica. Blaszkę najlepiej wcześniej wyłożyć papierem do pieczenia lub posmarować tłuszczem (najlepszy smalec) i obsypać bułką tartą.

Babkę ziemniaczaną należy piec od 1 godziny do 1,5 godziny w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Sprawdzaj, jak wygląda babka po ponad godzinie pieczenia – dobra jest wtedy, gdy jej wierzch jest już mocno zarumieniony, wtedy wiadomo, że cała wilgoć, która znajduje się w ziemniakach, odparowała.