Napar z tej kuchennej przyprawy czyni cuda (i pomaga schudnąć!). Zakład, że masz ją w swojej kuchni?
Prawie każdy z nas ma go w swojej kuchni, a napar z niego ma mnóstwo zdrowotnych właściwości. Zamiast do zupy czy sosu, zaparz sobie liść laurowy w filiżance - napar wspomaga pracę wątroby, oczyszcza z toksyn i pomaga schudnąć.
Napar z liścia laurowego - cudowne właściwości
A mało kto wie, że napar przygotowany na bazie liścia laurowego ma mnóstwo zdrowotnych korzyści – raczej używamy go do gotowania, by nadać głębię smaku potrawom. A tymczasem "herbata" z wawrzynu szlachetnego (oficjalna nazwa liścia laurowego) oczyszcza organizm z toksyn, działa jako środek moczopędny, poprawia trawienie i wspiera odchudzanie, wspiera pracę wątroby i stawów oraz łagodzi bóle reumatyczne.Napar z tzw. bobkowych liści pomaga też obniżyć poziom cukru we krwi oraz redukuje poziom złego cholesterolu. Dodatkowo, dzięki naparowi z liścia laurowego wspomagamy procesy spalania tłuszczu w naszym organizmie i wzmacniamy układ kostny. Co ciekawe, łagodzi on również objawy grypy, warto podawać go więc również podczas np. przeziębienia czy osłabienia organizmu. W krajach, gdzie liście laurowe rosną w prawie każdym ogródku, np. w Chorwacji czy we Włoszech, napar z niego jest dużo bardziej popularny.
W Polsce bobkowe liście nadal raczej są traktowane w kategorii przyprawy, ale kiedy raz odczujesz na sobie efekty herbaty z lauru, już zawsze będziesz po nią sięgać.
Prosty przepis na napar z liścia laurowego
By przygotować aromatyczny napar wspierający zdrowie, należy pokruszyć garść liści (ok. 5 g), a następnie zalać je w dzbanku wrzątkiem. Po zalaniu trzeba odstawić całość na około 15 minut pod przykryciem. Po tym czasie napar nadaje się do picia – najlepiej go przecedzić i nieco przestudzić.Jeszcze lepsze działanie i pozytywny wpływ na nasz organizm ma wywar z liścia laurowego, który przygotowuje się nieco inaczej niż napar. Aby zrobić wywar, musisz zalać wodą w garnku 5 g rozdrobnionych liści laurowych i zagotować. Gdy woda zacznie wrzeć, trzeba gotować ją jeszcze na małym ogniu przez około 5 minut. Tak powstały wywar należy przelać do termosu, szczelnie zamknąć i odstawić na około 5 godzin, a po tym czasie przecedzić. Wywar należy pić w małych porcjach i nie należy go stosować dłużej niż 3 dni.
Naparu z liścia laurowego nie mogą pić kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i dzieci. Jeśli chorujesz na zaburzenia krzepnięcia krwi lub na stałe stosujesz leki przeciwzakrzepowe (ryzyko krwawienia), należy skonsultować picie naparu z lekarzem. Tak samo w przypadku osób z cukrzycą i przyjmujących preparaty redukujące poziom cukru we krwi (ryzyko hipoglikemii).
Może cię zainteresować także: Nawet nie pomyślisz, by ją zerwać i zaparzyć, a warto! Na przeziębienie, kaszel i odporność