Wygląda jak oset, jego działanie powala. Zioło, które leczy kaca i zatrucie muchomorem sromotnikowym

Agnieszka Miastowska
Ostropest plamisty to roślina, którą możemy znaleźć na polskich łąkach, bywa mylona z ostem. Usłyszałam o niej pierwszy raz jako o leku na kaca, a raczej antidotum na zmęczoną alkoholem wątrobę. Okazuje się, że ostropest faktycznie chroni wątrobę, zapobiega miażdżycy i ma nieocenione właściwości zdrowotne. Oto dlaczego warto pić filiżankę dziennie.
Leczy kaca, chroni wątrobę i odporność. Pij ostropest plamisty Fot. fir0002 flagstaffotos [at] gmail.com, via Wikimedia Commons

Ostropest plamisty – lek na kaca

Ostropest znajdziemy na łąkach, charakterystyczne dla tej rośliny są fioletowe kwiaty i kłujące liście. Ze względu na wachlarz cennych składników i właściwości lecznicze w medycynie wykorzystywane są owoce ostropestu.
Kluczowym składnikiem ostropestu jest sylimaryna, to jej zawdzięcza on swoje niezwykłe właściwości. Slimaryna ma działanie: żółciopędne, spazmolityczne, przeciwzapalne, regeneracyjne na komórki wątrobowe i właśnie odtruwające.

Ostropest — właściwości

Dlatego ostropest nazywany bywa ziołem na kaca, chociaż realnie nie tyle pomaga w dolegliwościach po zatruciu alkoholowym, co ogólnie chroni wątrobę. Slimaryna ma tak silne działanie, że bywa używana przy zatruciu muchomorem sromotnikowym oraz w alkoholowej chorobie wątroby.


Poza tym w ostropeście znajdziemy: olejki eteryczny i gorycze – wspomagające trawienie i uspokajające, olej bogaty w kwas linowy, oleinowy i palmitynowy, sterole roślinne – pomagające zachować właściwy poziom cholesterolu, witaminę E – naturalny antyoksydant.

Ostropest – działanie i dawkowanie

Ostropest używany jest jako lek na wątrobę. Slimaryna pobudza hepatocyty do odbudowy, ale także uszczelnia ich ściany.

Ponadto roślina ta wykorzystywana jest również jako ochrona na komórki błony śluzowej żołądka, środek poprawiający łaknienie i trawienie ciężkostrawnych posiłków. Jego działanie na jelita, żołądek oraz wątrobę jest więc nieocenione. Bywa używany w terapii leczenia marskości wątroby, a nawet leczenia onkologicznego.

Ostropest powinien być stosowany w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim i popity dużą ilością wody. Możemy zastosować kurację trwającą od 1 do 6 miesięcy. Możemy pić go 2-3 razy na dobę.

Ostropest możemy kupić w formie herbatki lub w kapsułkach. Nie może być stosowany przez kobiety w ciąży, atki karmiące oraz dzieci poniżej 12-tego roku życia.