Nie tylko na kaszel i infekcje żołądkowe. Napar z "kuzyna słonecznika" jest wspaniały

Magdalena Konczal
Niektórzy nazywają go kuzynem słonecznika, pochodzi bowiem z tej samej grupy roślin astrowatych. Również z wyglądu przypomina swojego krewniaka i choć nie jest aż tak okazały, ma mnóstwo cennych właściwości, które warto wykorzystać. Picie naparu z omanu wielkiego może wspaniale zadziałać na cały nasz organizm.
Napar z omanu wielkiego - właściwości pixabay/ sweetlouise

Oman wielki – właściwości i zastosowanie

Oman wielki swoją łacińską nazwę (Inula helenium) zawdzięcza Helenie Trojańskiej. Według niektórych opowieści właśnie tę roślinę zbierała najpiękniejsza z kobiet, gdy została porwana przez Parysa. Inna legenda głosi, że zrozpaczona Helena uroniła wiele łez, dzięki którym w jej rodzinnym mieście urosły żółte kwiaty omanu.
W dawnych czasach dużą popularnością cieszył się kandyzowany korzeń omanu, który miał zapewnić organizmowi lepsze trawienie. Stawał się też przekąską dla ówczesnej ludności. Pisarz Pliniusz w swoich dziełach podkreślał, że chętnie jadła go cesarzowa Julia Augusta. O cennych właściwościach korzenia omanu mówi się także i dzisiaj.
Wikimedia commons/ Matt Osborne
Jednak krewny słonecznika posiada jeszcze więcej zastosowań. Oto one:
- korzeń omanu bardzo pozytywnie wpływa na pracę całego układu pokarmowego: ułatwia trawienie, pomaga rozwiązać problem braku apetytu, sprawia, że w organizmie jest zachowywana odpowiednia równowaga płynów;


- picie naparu z omanu sprawdzi się, gdy mamy problemy z: biegunką, wzdęciami, mdłościami czy pasożytami (np. tasiemcem);

- oman wielki jest także doskonałą rośliną na infekcje. W sposób szczególny zwalcza kaszel, zwłaszcza mokry. Zioło to ma bowiem działanie wykrztuśne. Jednocześnie picie naparu z omanu może wspomóc pracę całego układu oddechowego. Poleca się je także w przypadku chorób takich jak zapalenie oskrzeli czy astma. Pamiętajmy jednak, że taka decyzja musi być skonsultowana z lekarzem;

- mówi się także o tym, że produkty, zwierające oman mają działanie bakteriobójcze, zmniejszają więc ryzyko infekcji;
- warto by napar z tego zioła piły osoby, mające problemy z zatokami;
- stosowanie omanu wielkiego może wspomóc pracę całego układu moczowego;

- napar z tego zioła może uregulować cykl menstruacyjny. Polecany jest szczególnie osobom, które mają problemy z brakiem miesiączki;

- roślina ta może być stosowana także zewnętrznie. Dodaje się ją na przykład do olejków eterycznych, które zmniejszają trądzik i odmładzają skórę.

Napar z omanu wielkiego – jak zrobić?

Napar z omanu wielkiego przygotowujemy w tradycyjny sposób. Najpierw trzeba wyposażyć się w susz, najlepiej ten z korzenia – w zależności od ilości zioła będzie on kosztował od 5 do około 35 zł.

Następnie wrzucamy 1 łyżkę suszu i zalewamy ją 1 szklanką wrzącej wody. Całość przykrywamy talerzykiem i odstawiamy na mniej więcej 10-15 minut. Po upływie tego czasu napar nadaje się do picia. Może mieć lekko gorzkawy smak, warto więc dodać do niego odrobinę miodu czy łyżeczkę cukru trzcinowego.

Omanu w żadnej postaci nie powinny stosować ciężarne i kobiety karmiące. Nie nadaje się do spożywania także przez osoby, które są uczulone na rośliny, należące do grupy astrowatych czy chorujące na cukrzycę bądź nadciśnienie.

Nie powinno się też przesadzać z piciem naparu, ponieważ w nadmiarze może powodować wymioty i biegunkę. Nie zapominajmy o tym, że stosowanie naturalnych specyfików nigdy nie powinno zastępować wizyty u lekarza. Decyzję o regularnym piciu naparu z omanu skonsultujmy ze specjalistą.