Ta mapa pokazuje, jak źle jest w polskiej szkole. Wiesz, co oznaczają czerwone punkty?

Magdalena Konczal
Ze zdwojoną siłą w nowym roku szkolnym powrócił temat lekcji religii. Wielu rodziców decyduje się, by wypisać dzieci z tych zajęć. Jednak wówczas pojawia się sporo problemów, np. wymuszanie oświadczeń o nieuczęszczaniu na lekcje od uczniów, którzy nigdy nie byli na religię zapisani czy kłopoty z okienkami w planie. Ta mapa jest świadectwem nieprawidłowości.
Powstała mapa szkół, w których występują nieprawidłowości związane z lekcjami religii Zrzut ekranu ze strony rownoscwszkole.pl

Lekcje religii w polskich szkołach

Coraz więcej rodziców podejmuje decyzję, by wypisać dzieci z lekcji religii. Powodem jest przede wszystkim inny światopogląd i odmienne wartości. Przypomnijmy, że obecnie zajęcia religii nie są obowiązkowe.
Niestety w wielu szkołach przy rezygnacji z tych zajęć lub wyborze etyki pojawiają się problemy. Rodzice skarżą się na to, że dzieci przez lekcje religii mają zbyt dużo okienek w planach lekcji i siedzą w szkole do wieczora. W niektórych szkołach wystosowane zostają specjalne oświadczenia, zgodnie z którymi rodzic ma ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka, które nie uczęszcza na lekcje religii.


Jeszcze inni zaznaczają, że wybór etyki w rzeczywistości nic nie zmienia, bo i tak zajęcia prowadzone są przez księdza. Pojawiają się też głosy, że w niektórych placówkach dzieci miałyby otrzymywać lepsze oceny z zachowania, jeśli uczestniczyłyby w lekcjach religii.

Mapa (nie)równości w szkole

Specjalnie z myślą o tych wszystkich, którzy mają świadomość, że nie tak powinna wyglądać kwestia religii w polskich placówkach edukacyjnych, powstała mapa (nie)równości w szkołach. Fundacja Wolność od Religii zachęca, by zgłosić miejsca, w których uczniowie mają okienka z powodu nieuczestniczenia w religii, są zmuszeni do przychodzenia na msze "dla wszystkich uczniów" czy doświadczają jakichkolwiek innych problemów w tym zakresie. Na mapie już są zaznaczone szkoły, w których występują m.in. nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki, przemoc symboliczna oraz msze, rekolekcje czy parareligijne imprezy (np. apele z okazji dni papieskich).

Wciąż można zgłaszać szkoły i przedszkola, w których uczniowie doświadczają nieprawidłowości w zakresie organizacji lekcji religii. Wystarczy wypełnić formularz tutaj.