Postaw te kwiaty w łazience, a efekt cię zaskoczy. Te ślicznotki uratują twoje zdrowie
Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, które potrafi nam sprawić kłopoty już na etapie planowania przestrzeni, jednak pięknie urządzona wcale nie gwarantuje spokoju. Cieple i wilgotne pomieszczenie, to doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni, a tego w domu nikt mieć nie chce. A czy wiesz, że możesz zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia... elementami dekoracyjnymi?
- Grzyby i pleśnie najczęściej pojawiają się w naszych domach w okresie jesienno-zimowym. Ich "ulubionym" pomieszczeniem jest łazienka.
- Odpowiednia wentylacja i nieco wyższa niż w reszcie domu temperatura znacznie zmniejszają ryzyko jej wystąpienia.
- Istnieją piękne rośliny doniczkowe, które nie tylko ozdobią łazienkę, ale także zmniejszą ryzyko pojawienia się w niej grzybów i pleśni.
Pleśń w łazience - czym grozi
Najczęściej pleśń i grzyby pojawiają się w naszych domach w okresie jesienno-zimowym. Są wynikiem gromadzącej się w pomieszczeniach wilgoci i dużych różnic temperatur między wnętrzem mieszkania a warunkami na dworze. Pomieszczeniem, gdzie spotykamy grzyba najczęściej, jest łazienka. Ciepłe wilgotne warunki, które w niej panują, często ze zbyt słabą wentylacją i nieszczęście gotowe.Nieszczęście, bo tych kilka czarnych kropek w rogu tuż nad wanną, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, większość siedzi w murach, a grzyb widoczny gołym okiem to gwarancja, że oddychacie zanieczyszczonym powietrzem. Pleśń i grzyby w pomieszczeniu mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.
Początkowo pojawiają się objawy ze strony dróg oddechowych, katar, nawracające zapalenia zatok, ale też mdłości, bóle głowy, żołądka, ciągłe zmęczenie. Grzyby powodują też zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drętwienie rąk i nóg, a długotrwała ekspozycja na nie może skutkować alergią, niewydolnością nerek czy niepłodnością. Coraz częściej mówi się, że przyczyniają się także do rozwoju nowotworów.
Lepiej zapobiegać
Oczywiście najrozsądniej jest nie dopuszczać do wykwitów pleśni w domu. Najważniejsza jest tu dobra wentylacja, jednak często już na etapie projektowania pomieszczenia coś idzie nie tak. Warto więc pamiętać, żeby szczególnie po kąpieli wymuszać obieg powietrza w pomieszczeniu, jeśli to możliwe otwierać okno lub włączać wyciąg. Temperatura w łazience powinna być też nieco wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, aby łatwiej się osuszała.Kwiaty do łazienki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia pleśni
Świetnym rozwiązaniem na usuwanie nadmiaru wilgoci z łazienki są też niektóre kwiaty doniczkowe. Wybieramy te, które w naturalnym środowisku żyją w podobnych warunkach, jak te panujące w łazience. One często pobierają wilgoć z powietrza, dzięki czemu pomogą osuszyć pomieszczenie. W łazience świetnie sprawdzą się paprocie, storczyki, oplątwy, bluszcze, skrzydłokwiaty, zamiokulkasy czy chamedora wytworna. Rośliny te poradzą sobie nawet przy minimalnym dostępie do światła dziennego (wpadające przez otwarte drzwi z reszty mieszkania). Zapobiegną gromadzeniu się wilgoci i tworzeniu grzyba, a do tego wyglądają naprawdę stylowo.
Może cię zainteresować także: Trzy produkty za grosze, które czyszczą lepiej niż detergenty. Usuną najgorszy kamień