Przypaliłaś garnek gotując obiad? Oto 6 patentów na wyczyszczenie go

Martyna Pstrąg-Jaworska
Czasem wystarczy dosłownie sekunda czy dwie, żeby przypalić garnek do tego stopnia, że ciężko go odmyć. A nawet mistrzowi kuchni zdarza się przypalenie garnka, to przecież wpadka, która przytrafić się może każdemu.
Przypalone garnki da się jeszcze uratować. Oto 6 trików, dzięki którym wyczyścisz nawet ogromne przypalenia. Unsplash
Zwykła gąbka i płyn do mycia naczyń nie dają rady, a nawet zmywarka ma problem z doczyszczeniem takich zabrudzeń. Zebraliśmy kilka sprawdzonych sposobów, które świetnie radzą sobie z przypaleniami – w garnkach, rondelkach czy patelniach.


Najpierw musisz pozbyć się z garnka resztek jedzenia – z emaliowanego możesz pozostałości zeskrobać metalową łyżką, ale do innych powierzchni dla bezpieczeństwa lepiej użyć drewnianej łyżki czy szpatułki, by niczego nie porysować.

Następnie nalej do niego wody z płynem do naczyń, by jak najwięcej resztek udało się usunąć po odmoczeniu. Następnie umyj go gąbką czy szczoteczką i płynem do naczyń, tak by w garnku zostało zabrudzone tylko miejsce przypalenia. Oto, z czego powinnaś skorzystać, gdy przypalisz w garnku obiad czy mleko dla dziecka na kolację:

Soda lub sól

Na spód przypalonego garnka wsyp dużą ilość soli lub sody oczyszczonej, a następnie do środka nalej wody – do takiej wysokości, do której sięga spalenizna. Następnie ustaw garnek na kuchence i zagotuj wodę aż do wrzenia. Zostaw całość do wystudzenia, a gdy woda w garnku będzie jeszcze ciepła, umyj go ponownie, używając szorstkiej gąbki i płynu do naczyń – cała spalenizna powinna bez problemu się doczyścić.

Ocet

Ocet jest mistrzem w czyszczeniu wszelakich zabrudzeń. Na spalone garnki również świetnie się nadaje. Wystarczy wlać do garnka ocet winny lub spirytusowy do wysokości, na której są przypalenia, a później ustawić garnek na ogniu i zagotować całość.

Następnie trzeba nieco wystudzić płyn i umyć garnek tak jak zwykle. Pomocna może być szczoteczka lub gąbka z ostrą stroną. Gotowany ocet wydziela niezbyt przyjemny zapach – na czas jego gotowania proponujemy wyjść z pomieszczenia.

Kwasek cytrynowy

Do garnków ze stali można użyć soku z cytryny lub kwasku cytrynowego, który świetnie radzi sobie z zabrudzeniami na stali nierdzewnej. Nie używaj ich jednak do przypaleń w garnkach emaliowanych czy ceramicznych, bo możesz zniszczyć ich powłokę. Na dno czy ścianki garnka wysyp kilka łyżek kwasku albo polej przypalone miejsca sokiem z cytryny.

Po 5 minutach zalej wszystko wodą do wysokości przypaleń i zagotuj na ogniu. Gotuj przez 10 minut, a następnie zestaw z kuchni i wystudź. Po odmoczeniu przypalone miejsca powinny dać się spokojnie wyczyścić gąbką i płynem do naczyń.

Coca-cola

Jeśli przypalenie nie dotyczy garnka emaliowanego, śmiało możesz skorzystać z tego słodkiego napoju. Wlej do przypalonego garnka colę do wysokości zabrudzenia, a następnie całość zagotuj i gotuj na małym ogniu przez kilka minut. Następnie wystudź i umyj garnek za pomocą gąbki i płynu do naczyń, tak jak zwykle.

Gorąca woda

Póki przypalenie jest świeże, a garnek nadal ciepły ta metoda jest najlepsza. Wybierz z garnka resztki jedzenia, tak by zostało w nim tylko samo przypalenie. Zagotuj wodę w czajniku i wlej wrzątek do przypalonego garnka do wysokości przypalenia. Postaw całość na kuchence, a następnie pod garnkiem włącz palnik i ponownie zagotuj wodę.

Gotuj ją przez jakieś 15-20 minut – woda odmoczy i odklei jak największą ilość przypalenia. Cały czas gotując, co jakiś czas mieszaj wodę w garnku drewnianą łyżką i spróbuj zeskrobać nią też przypalenie. Po ok. 30 minutach wylej brudną wodę i resztki, jeśli takie pozostaną, doczyścisz drewnianą łyżką pod bieżącą wodą. Na koniec umyj garnek jak zwykle gąbką i płynem do naczyń.

Przypalenia na zewnątrz garnka czy patelni

Czasem od długiego używania na gazie garnki czy patelnie zaczynają się przypalać na zewnątrz. Istnieje świetny sposób na wyczyszczenie ich – efekty bywają spektakularne, szczególnie w przypadku bardzo przypalonych garnków. Wystarczy na przypaloną czy pobrudzoną warstwę zewnętrzną wylać mleczko do czyszczenia, a następnie na wierzch położyć ręcznik papierowy.

Trzeba tak jakby namoczyć ręcznik w mleczku i zrobić „okład” na przypalone miejsce. Następnie należy zostawić całość na ok. 30 minut, a potem umyć garnek za pomocą sztywnej szczoteczki, druciaka albo kulki z folii aluminiowej. Taki zdzierak poradzi sobie nawet z najgrubszą warstwą przypalenia.