Tych sposobów na odkamienianie czajnika nie znasz! Zebraliśmy najlepsze pomysły
Redakcja MamaDu
20 czerwca 2018, 16:00·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 czerwca 2018, 16:00
Są takie produkty i sprzęty, których nie chcemy wymieniać co pół roku. Należy do nich czajnik. Czy zdecydujemy się na elektryczny, ceramiczny czy na gaz, kupujemy go raczej z założeniem, że posłuży nam kilka lat. Aby jednak tak było, trzeba o niego prawidłowo dbać.
Reklama.
Wbrew pozorom zbierający się we wnętrzu kamień nie wpływa jedynie na smak wody, ale również na stan czajnika – pokryte grubą warstwą kamienia grzałki zużywają więcej energii i powodują, że sprzęt psuje się szybciej. Możecie kupić odkamieniacz w sklepie, ale przydatne są również domowe sposoby. Zebraliśmy dla was najlepsze porady, jak dbać o czajnik.
Na kamień najlepszy ocet!
To chyba najpopularniejszy sposób. Wystarczy w czajniku zagotować wodę z octem w proporcji 1:1, a później kilka razy zagotować samą wodę. Później najlepiej odstawić go na pół godziny z otwartą pokrywką, by średnio przyjemny zapach octu zniknął.
Odkamieniaj czajnik kwaskiem cytrynowym
Większość z nas ma w kuchennej szafce kwasek, dlatego to równie szybki sposób, jak użycie octu. Do pełnego czajnika dodajemy 5 łyżeczek kwasku cytrynowego i gotujemy. Najlepiej zostawić w czajniku na całą noc, a później ponownie wymienić i zagotować już czystą wodę 2-3 razy. Ten sposób sprawdzi się niezależnie od tego, jaki macie czajnik.
Coca-cola pokona kamień z czajnika
Cudowne właściwości popularnego napoju zna chyba każdy – wiemy, że chociaż jest niezdrowy to wyjątkowo pomocny w domowych porządkach. Z łatwością poradzi sobie z brudem, przyległymi resztkami jedzenia, a także z kamieniem. Wlej do czajnika szklankę coca-coli (opcjonalnie z dodatkiem sody oczyszczonej) i patrz, co się wydarzy!
Gotuj obierki z ziemniaków
Pisałyśmy już o tym, by nie wylewać wody po ugotowaniu ziemniaków. Okazuje się, że również obierki z ziemniaków mogą nam się przydać. Dodajcie łupiny do wody w czajniku i zagotujcie. Czynność należy powtórzyć kilka razy, wymieniając za każdym razem obierki na nowe.
Sok z cytryny
Było o kwasku, to teraz pora na świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Wystarczy szklankę soku wlać do czajnika i zostawić na godzinę, a potem umyć. Jeżeli rezultat nas nie zadowoli, można dodatkowo natrzeć ścianki i dno pokrojoną cytryną. To znany od pokoleń sposób!
Soda oczyszczona może być pomocna
To również jeden z bardziej popularnych sposobów. Wsyp dwie łyżki sody oczyszczonej do czajnika i odczekać kilkanaście minut. Wszystko nie trwa długo, ale pozostawia po sobie niestety wyczuwalny zapach, dlatego konieczne jest kilkukrotne umycie sprzętu. To szczególnie dobra metoda przy czajnikach elektrycznych. Soda wciśnie się w każdy czajnikowy zakamarek.
Jak zapobiegać nadmiarowi kamienia w czajniku?
Zamiast leczyć, można zapobiegać. Na przykład przy pomocy metalowej kulki, którą należy włożyć do czajnika. Kamienia będzie mniej. Przy czyszczeniu pomocna będzie również folia aluminiowa, a szczególnie jej błyszcząca strona, która sprawi, że czajnik będzie lśnił.
Jak często czyścić czajnik?
Nie istnieją konkretne zalecenia, jak często należy czyścić czajnik. Zależy to od twardości wody – im twardsza, tym częściej należy oczyszczać sprzęt z kamienia. Niektórzy wskazują, że robią to raz na miesiąc/dwa miesiące. Można również co kilka dni wypłukiwać kamień i opłukiwać wnętrze.