Sezon na aronię – ten sok ma mnóstwo witaminy C. Jeden składnik sprawi, że nie będzie miał goryczy

Martyna Pstrąg-Jaworska
Sok z aronii ma naprawdę dużo zdrowotnych właściwości – warto go przygotować domowym sposobem, zamiast kupować sklepową wersję, która może mieć sporą ilość cukru.
Sok z aronii ma wiele witamin i właściwości zdrowotnych. Dzięki jednemu składnikowi sprawisz, że nie będzie gorzki. Pixabay
Aronia zawiera dużo witamin E, B i C, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, walczy z wolnymi rodnikami, a nawet chroni przed nowotworami czy miażdżycą. Sok z aronii polecany jest osobom, które mają problemy ze wzrokiem – wspomaga leczenie jaskry i zaćmy oraz poprawia jakość widzenia.

Sok z aronii – przepis


Sok z aronii może być bardzo smaczny, tylko trzeba wiedzieć, jak go przygotować. Aronia sama w sobie ma nieco gorzki posmak, przez który wiele osób jej nie lubi. Aby pozbyć się cierpkości i goryczki, wystarczy dodać kilka liści z wiśni, jeżyny lub samej aronii, a ostatecznie – napar wiśniowy. Dzięki nim niweluje się nieprzyjemna gorycz, a sam sok z aronii przestaje być gorzki. Można go rozcieńczać z wodą, polewać nim placuszki czy naleśniki, dodać do jogurtu czy budyniu.


Żeby przygotować sok aroniowy, będziesz potrzebować:

Sok z aronii - sposób przygotowania


Samo przygotowanie soku z aronii wymaga kilku etapów, dzięki którym sok będzie esencjonalny i nie gorzki. Sezon na aronię to druga połowa sierpnia i wrzesień – wtedy jej owoce są dojrzałe i najlepiej nadają się na przetwory. Owoce najlepiej przed naszykowaniem przemrozić – w tym celu wsyp je do torebki, np. strunowej i włóż do zamrażalnika na dobę.

Dzięki działaniu niskiej temperatury, aronia straci nieco goryczki, a także puści jeszcze więcej soku. Następnego dnia wyjmij owoce i umyj pod bieżącą wodą, najlepiej w rękawiczkach gumowych, ponieważ aronia bardzo brudzi dłonie. Umieść aronię w garnku, dodaj listki (lub szklankę herbaty wiśniowej) i zalej wodą. Zagotuj całość i zmniejsz ogień pod garnkiem. Gotuj całość na małym ogniu przez 40-60 minut, a po tym czasie zdejmij garnek z kuchenki.

Odstaw do całkowitego wystygnięcia, a najlepiej, gdyby sok odstał ok. 6-7 godzin. Następnie przelej sok przez sitko i odciśnij owoce do drugiego garnka, a później jeszcze raz przez gazę czy czystą pieluchę tetrową. Do soku dosyp cukier i możesz opcjonalnie dodać sok z jednej cytryny. Ustaw garnek na ogniu, gotuj i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Gorący sok wlej do czystych i wyparzonych butelek lub słoików. Następnie sok z aronii w gotowych butelkach poddaj pasteryzacji, tak jak inne przetwory.