Po co wkładać słoiki z przetworami do zmywarki? Ten powód jest ważny i może cię zaskoczyć

Martyna Pstrąg-Jaworska
W garnku z wodą, w piekarniku albo... w zmywarce! Oto najpopularniejsze metody pasteryzowania słoików, które sprawdzą się do wszystkich przetworów.
Pasteryzowanie słoików to metoda na zachowanie świeżości przetworów - zabija bakterie i nie zmienia smaku jedzenia. Unsplash
Przetwory w słoikach to świetny sposób na przywołanie letnich smaków np. jesienią czy zimą. Są też po prostu smaczne i zdrowe - szczególnie, kiedy przygotujesz je sama we własnej kuchni. Do tego zawsze jest to tańsza opcja niż kupowanie np. co miesiąc konserwowych ogórków w sklepie.

Dzięki procesowi pasteryzacji, warzywa w słoikach zachowują swoją świeżość na wiele miesięcy, trzeba tylko wiedzieć, jak je prawidłowo pasteryzować. Jak można pasteryzować słoiki? Ile czasu trzymać je w pasteryzacji?

Co to jest pasteryzacja?

Pasteryzowanie słoików to nic innego jak obróbka termiczna zamkniętych z przetworami słoików, dzięki którym przetwory szybko się nie zepsują. Podgrzewanie słoików w temperaturze od 60 do 100 stopni Celsjusza sprawia, że pozbywamy się z jedzenia drobnoustrojów, które mnożąc się, powodują, że np. marynowane warzywa czy dżemy szybko się psują.


Pasteryzacja zabija bakterie i zarazki, nie niszcząc przy tym wartości odżywczych i smaku przetworów. Do pasteryzacji i przechowywania przetworów słoiki oraz zakrętki muszą być czyste i wyparzone we wrzątku, a także należy zadbać o to, by były szczelne. Zebraliśmy kilka domowych sposobów na pasteryzację przetworów z grzybów i warzyw - najpopularniejsze metody znajdziesz poniżej.

Pasteryzacja tradycyjna w garnku z wodą

Wyparz słoiki i nakrętki do słoików we wrzątku. Napełnij słoiki warzywami/grzybami, z których przygotowujesz przetwory i zalej zalewą. Wytrzyj ręcznikiem papierowym lub ściereczką zamoczonymi we wrzątku i zakręć słoiki dosyć mocno.

Wszystkie przetwory wstaw do garnka z wodą - tak aby ściany słoików nie dotykały garnka i siebie nawzajem. W takim niestykaniu się słoików mogą ci pomóc bawełniane ściereczki lub tetrowe pieluchy - wyłóż nimi dno garnka i owiń słoiki tak, aby się nie dotykały.

Zalej całość wodą aż do 3/4 wysokości słoików i zagotuj wodę. Gotuj przetwory przez 20 minut, a następnie wyjmij słoiki z garnka i odwróć do góry dnem. Nakrętki słoików powinny być delikatnie wklęsłe. Zostaw je w ten sposób na bawełnianej ściereczce na kolejne 24 godziny. Później możesz je schować w ciemne i suche miejsce.

Pasteryzacja w piekarniku

Pasteryzowanie słoików w piekarniku jest świetną opcją, gdy masz dużo słoików z przetworami na raz i nie zmieścisz ich wszystkich w garnku. By nie pasteryzować ich po kilka na raty, możesz je wstawić do piekarnika.

Nastaw piekarnik na 120 stopni i wstaw do zimnego słoiki z przetworami. Trzymaj je w piecu przez ok. 30 minut od czasu, gdy nagrzeje się do ustalonej temperatury. Po tym czasie wyłącz piekarnik i zostaw w środku słoiki aż do ich wystygnięcia, a następnie wyjmij i ustaw do góry dnem na ściereczce. Kiedy całkowicie wystygną, odstaw je do ciemnego i suchego miejsca.

Pasteryzacja w zmywarce

To jednak sporo zaskoczenie, prawda? Słoiki z przetworami naprawdę można pasteryzować w zmywarce. Może wyda ci się to dziwne, ale to przecież też wykorzystanie wysokiej temperatury tak jak w przypadku gotowania czy pieczenia. W zmywarce musi być dostępny program mycia w temperaturze między 60 a 100 stopni.

Jeśli taki posiadasz w swojej zmywarce, śmiało możesz pasteryzować słoiki właśnie tam. Wstaw zakręcone słoiki z warzywami/grzywami i zalewą do zmywarki do góry dnem i ustaw cykl myjący bez żadnych detergentów. Po zakończeniu programu mycia, poczekaj aż słoiki ostygną i wyjmij je z urządzenia. Ustaw je do góry dnem na dobę i po tym czasie schowaj w suche i ciemne miejsce.