Nie mróź, wysusz na wiór. Jak suszyć grzyby, by zachowały pełnię aromatu i się nie zepsuły?

Aneta Zabłocka
Grzybiarze ruszyli na żniwa. A w tym roku lasy hojnie ich obdarowują. Aby zatrzymać aromat grzybów na dłużej i mieć je zawsze pod ręką, warto suszyć leśne zdobycze. Jak to zrobić? Sposobów jest aż nadto - piekarnik, suszarka, kaloryfer i nitka.
Suszenie grzybów. Sposoby na susz z grzybów z piekarnika i nitki Fot. Pexels
Zupa grzybowa, kapusta z grzybami, risotto z borowikami czy sos do mięsa gęsty od śmietany z kawałkami grzybów. W kuchni możemy wyczarować wiele potraw z kapeluszami i ogonkami wyniesionymi prosto z lasu. By cieszyć się aromatem grzybów jak najdłużej, warto je suszyć. Inaczej niż mrożone zachowują swój zapach oraz nie rozwadniają potraw.

Jakie grzyby suszyć?

Przed krojeniem grzybów i szykowaniem się do ich suszenia, musimy dokładnie obejrzeć nasze zbiory. Żaden z grzybów nie powinien być robaczywy, mieć widocznej pleśni, ani być zbyt mały. Niewielkie grzyby od razu przeznaczmy do sosu, zupy czy zamarynowania.


Malutkie grzybki po odparowaniu wody w czasie suszenia skurczą się jeszcze bardziej, całkowicie wysuszą i stracą smak.
Najlepsze do suszenia są grzyby suche: borowiki, koźlarze, podgrzybki, smardze, a nawet kurki czy kanie. Unikajmy tych o widocznie wilgotnej skórce jak maślaki.

Jak czyścić grzyby?

Przede wszystkim grzybów nigdy nie myjemy w wodzie przed suszeniem. Przemoczone grzyby będą długo się suszyły i mogą nawet się zepsuć.

Lepiej po wyczyszczeniu ich szczoteczką, przetrzeć wilgotną szmatką.

Tnij grzyby na plasterki o grubości ok. 0,5 centymetra. Dzięki temu po wysuszeniu będą nadal elastyczne i zachowają najwięcej smaku.
Suszenie grzybów. Sposoby na susz z grzybów z piekarnika i nitkiFot. Pixabay

Jak suszyć grzyby w domu?

Istnieje kilka sposobów suszenia grzybów. Niektóre, jak suszenie w piekarniku pochłaniają dużo energii elektrycznej, inne np. suszenie na nitce są czasochłonne.

Suszenie w piekarniku
Ułóż grzyby na kratce do pieczenia. Piekarnik włącz na tryb termoobiegu i ustaw temperaturę 40-50 st. C. Drzwiczki piekarnika zostaw lekko uchylone. Co jakiś czas przewracaj grzyby, ale równomiernie się suszyły. Suszenie grzybów w piekarniku zajmuje kilka godzin, ale rozchodzący się po domu zapach lasu jest tego wart.

Suszenie na suszarce elektrycznej
Suszarki do owoców i warzyw są coraz bardziej popularne. Nie zużywają tyle energii co piekarnik. Złożona z kilku poziomów suszarka ma na dole misy umieszczony wentylator, który ciepłym powietrzem ogrzewa grzyby. Zwykle susz jest gotowy po ok. 6 godzinach.

Suszenie grzybów na suszarce elektrycznej nie wymaga nieustannej kontroli z twojej strony jak w przypadku suszenia w piekarniku. Niemniej warto co jakiś czas przewracać susz, by go nie przegrzać. Inaczej grzyby staną się łamliwe i stracą aromat.
Suszenie grzybów na suszarce elektrycznejFot. Pixabay
Suszenie na nitce
Sposób naszych babć, które po powrocie z lasu siadały, przebierały grzyby i przewlekały je igłą z nitką. Suszenie grzybów na nitce wymaga stałego dostępu do światła lub źródła ciepła. Pamiętamy z domów dziadków, że susz zwykle wisiał nad kuchnią lub w oknie.

Tak samo postępuj w swojej nowoczesnej kuchni. Nawleczone na nitkę grzyby powieś nad kuchenką gazową. Możesz co jakiś czas uruchamiać mały palnik, by przyspieszyć suszenie. Nitkę z grzybami możesz równie dobrze powiesić nad kaloryferem, kiedy zacznie się sezon grzewczy.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Wysuszone grzyby mają już dość słońca i ciepła. Dlatego zawsze przekładaj je do szczelnego, nieprześwitującego słoika lub pojemnika i trzymaj w zacienionym miejscu.

Grzyby łatwo chłoną wilgoć, więc przyjrzyj się naczyniu, do którego je przysypujesz. Idealnie, jeśli miejsce przechowywania będzie miało niższą temperaturę, niż reszta mieszkania.

Koniecznie wrzuć do słoika lub pojemnika na grzyby liść laurowy. Odstraszy mole spożywcze, a przy okazji doda jeszcze trochę aromatu.