Tych produktów lepiej nie mrozić – oto 7 rzeczy zakazanych w zamrażarce

Martyna Pstrąg-Jaworska
To świetna metoda na dłuższe przechowywanie żywności – dzięki mrożeniu przedłużysz świeżość wielu produktów, o których wiesz, że nie zużyjesz ich, zanim się zepsują. Dzięki temu rodzajowi konserwacji, jedzenie nie traci smaku, a wartości odżywcze są prawie w całości zachowane.
Mrożenie to świetna metoda na konserwację jedzenia, ale nie wszystkie produkty można mrozić. Unsplash
Mrożenie jedzenia to świetna metoda przechowywania, gdy zrobisz np. za dużo pierogów na raz albo chcesz zatrzymać smak letnich jagód. To idealna opcja również gdy zależy ci na szybkim i zdrowym posiłku dla dzieci – wystarczy wcześniej zamrozić porcję zupki czy pulpetów, które po rozmrożeniu są gotowe do zjedzenia.


Istnieje jednak szereg potraw, które po prostu nie nadają się do mrożenia. Poddane temu procesowi tracą smak, wartości odżywcze albo po prostu ich właściwości nie pozwalają na mrożenie. Oto 7 produktów, których nie powinnaś mrozić:

1. Jajka

Mrożenie całych jajek grozi niestety pęknięciem skorupki, więc raczej odradzamy to robić. Nie należy też mrozić ugotowanych jajek, bo stają się gumowe, twarde i niesmaczne. Można za to mrozić np. same białka jajka lub same żółtka w plastikowych pojemnikach, gdy zostaną ci z pieczenia jakiegoś ciasta. Należy je jednak w niedługim czasie rozmrozić i wykorzystać.

2. Produkty, które były już raz zamrożone i się rozmroziły

Jeśli zepsuła się zamrażarka lub w domu nie było prądu i większość produktów zamrożonych rozmroziła się – nie wolno ich zamrażać ponownie. Nie można też ponownie zamrażać rozmrożonych, ale niewykorzystanych produktów. Proces mrożenia nie zabija bowiem drobnoustrojów i kiedy np. mięso rozmrozi się, mikroorganizmy namnażają się w szybkim tempie. Dlatego też rozmrożone mięso zawsze trzeba poddać obróbce termicznej, by pozbyć się bakterii i nie nabawić się zatrucia pokarmowego. Jedyną opcją ponownego zamrożenia takiego produktu, jest poddanie go obróbce termicznej: pieczeniu czy gotowaniu i dopiero powtórne zamrożenie. Trzeba jednak zaznaczyć, że powtórne mrożenie niesie ryzyko utraty wielu wartości odżywczych i smaku posiłku.

3. Warzywa i owoce z dużą zawartością wody

Podczas zamrażania owoców i warzyw, które mają w składzie dużo wody, tworzą się z niej kryształki, które rozrywają błony komórkowe owocu czy warzywa. Przez to po rozmrożeniu produkty tracą twardość i jędrność. Jeśli planujemy mrozić np. owoce na koktajle, to zmiana konsystencji po rozmrożeniu nie przeszkadza. Do mrożenia nie nadają się: ogórek, pomidor, sałata, rzodkiewka, surowa kapusta. Natomiast z owoców to jabłka, kiwi, arbuz, melon, pomarańcze, cytryny, limonki i winogrona.

4. Majonez czy śmietana

Te produkty po rozmrożeniu tracą swoją pierwotną konsystencję, rozwarstwiają się. Dzieje się tak przez zawartą w nich wodę, która po zamrożeniu zwiększa swoją objętość i wypycha cząsteczki produktu właściwego.

5. Ugotowany ryż, ziemniaki i makaron

Produkty z dużą zawartością skrobi po rozmrożeniu mają zmieniony smak i konsystencję. Ziemniaki stają się suche i sypkie, makaron i ryż jakby były rozgotowane, mają konsystencję papki - szczególnie jeśli zamrozimy je w sosie czy zupie.

6. Nabiał – szczególnie miękkie sery jak ricotta, mozzarella czy mascarpone

Sery w procesie mrożenia wysychają i rozwarstwiają się, tracą też przy tym swoje wartości. Podobnie jest z mlekiem, jogurtami czy sosami na bazie z jogurtów i śmietany. Jedyna opcja na zamrożenie sera, to starcie go na tarce i używanie w takiej formie do posypywania potraw, np. spaghetti czy pizzy.

7. Napoje w szklanych butelkach

Podczas mrożenia napoje zwiększają swoją objętość, więc rozsadzają szklane butelki, w których się znajdują. Napój rozleje się po zamrażarce, a kawałki szkła mogą ją uszkodzić. Soki w plastikowych butelkach też nie nadają się do mrożenia – często po rozmrożeniu rozwarstwiają się.