Wyzwól w swoim przedszkolaku energię! 9 prostych zasad na zdrowe i smaczne menu dla niejadka

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/donnieray/19114377263/]Donnie Ray Jones[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC[/url]
Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC
Zdrowe nawyki żywieniowe to kluczowa sprawa w rozwoju dziecka. Dbaj o to, by dziecko jadło pełnowartościowe i regularne posiłki, a jedynie od czasu do czasu pozwalaj na małe odstępstwo. Im wcześniej zaczniesz uczyć je jak prawidłowo się odżywiać, tym dla niego lepiej. Jak się za to zabrać?

Problem zazwyczaj nie polega na braku chęci czy wiedzy, ale na proteście młodego człowieka. Owoce złe, warzywa złe, twaróg niedobry. Jak więc przemycać do menu witaminy i wszystkie niezbędne składniki odżywcze?

Przede wszystkim pamiętaj, że dziecko w wieku przedszkolnym, choć zbuntowane i bardzo często nastawione „na nie”, naśladuje swoich rodziców. Dając mu dobry przykład (nie tylko w kwestii odżywania) sporą część pracy będziesz miała już za sobą. Być może początkowo nie będzie łatwo, ale odrobina zachęty i stanowczości powinny pomóc. Warto tłumaczyć dziecku, że potrzebuje różnego rodzaju składników odżywczych i wyjaśniać dlaczego są one ważne w jego rozwoju. Czasem w menu znajdzie się to, co najbardziej lubi – innego dnia zupełnie nowe, nieznane potrawy. Ucz malucha różnorodności, zachęcaj do poznawania nowych smaków, przygotowuj posiłki stworzone z różnych składników.

O czym należy pamiętać układając menu dla przedszkolaka?

1. Dziecko powinno spożywać 4-5 posiłków dziennie. Śniadanie, które spełniać powinno ok. 25 proc. dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze, drugie śniadanie (10 proc.), obiad (30 proc.), przekąska/deser (10 proc.) i kolacja (25 proc.). W sumie około 1400 - 1700 kalorii. Jeżeli dziecko uprawia sport, jest super aktywne albo chociażby jest alergikiem, warto skonsultować zapotrzebowanie kaloryczne lub ustalić schemat żywienia z dietetykiem.

2. Posiłki powinny być różnorodne i pełnowartościowe. Odpowiednio skomponowane potrawy będą nie tylko zaspokajać głód i dostarczać energii na czas zabaw oraz nauki, ale też dostarczą cennych składników odżywczych.

3. W diecie nie może zabraknąć mięsa (najlepiej chudego) i ryb. Zwłaszcza tych morskich przynajmniej dwa razy w tygodniu. Pozwólmy też dziecku skosztować owoców morza. Do tego 4 - 5 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych (pieczywo, makaron, ryż, kasze), kilka porcji mleka czy też nabiału w ogóle (jaja, jogurty, sery twarogowe, rzadziej żółte). Oczywiście nie zapominajmy o owocach i warzywach.


4. Dziecko nie powinno zjadać więcej niż 5 gram soli dziennie, dlatego zamiast soli używaj aromatycznych przypraw. Warto również ograniczyć cukier w diecie przedszkolaka
5. Wyrób w dziecku nawyk picia czystej wody oraz niesłodzonych herbat. Jeżeli malec ma ochotę na zmianę smaków możesz przyrządzić mu lemoniadę, ugotować kompot z owoców lub przygotować wyciskany z owoców i warzyw sok.

6. Spróbujcie wspólnie robić zakupy. Wykorzystajcie czas w sklepie jako okazję do nauczenia dziecka czegoś więcej na temat zdrowego odżywiania. Wspólne przyrządzanie posiłków może mieć również walor edukacyjny. Poza tym to fantastyczny sposób na wspólne spędzania czasu.

7. Starajcie się w miarę możliwości wspólnie zasiadać do posiłków. Malec chętniej przekona się do jedzenia „nowości”, jeśli zobaczy, że rodzice zajadają posiłek z apetytem. Jeśli jednak dziecko nie chce zjeść – nie zmuszajcie. Ono instynktownie wie, kiedy jest najedzone. Jeśli nauczysz go nie słuchania swojego organizmu, w przyszłości może mieć problem z przejadaniem się, a w konsekwencji ze zbyt wysoką masą ciała lub chociażby anoreksją czy bulimią.

8. Przestrzegaj zasady o zdrowych przekąskach. Jeżeli już decydujecie się w domu na podjadanie, niech będą to oprócz owoców i warzyw np. orzechy. Orzechy dostarczają energii zwłaszcza mózgowi, więc w babcinym powtarzaniu mądrości o wcinaniu ich przed egzaminem jest sporo prawdy. Od czasu do czasu można skusić się na kanapkę z masłem orzechowym. Do tego banan i przepis na zdrową i smaczną przekąskę gotowy.

9. Punkt ósmy uzupełnić można jeszcze o nasiona i zboża. Zdecydowałam się jednak wskazać je oddzielnie, ze względu na ich doniosłe znaczenie. Poza pestkami słonecznika czy dyni albo pełnoziarnistym musli, na rynku dostępnych jest wiele pysznych i zdrowych pełnoziarnistych i zbożowych smakołyków. Brązowy ryż, płatki owsiane, otręby, popcorn. Do tego suszone owoce czy chociażby rodzynki – kombinujcie!

Źródło: smartparenting.com, onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE