Koktajle dla dzieci – zdrowa przekąska i napój w jednym
Artykuł promocyjny firmy Kenwood
02 czerwca 2021, 11:54·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 02 czerwca 2021, 11:54
Upodobania kulinarne małych dzieci zmieniają się z dnia na dzień. Raz z apetytem chrupią warzywa i jedzą pełen zdrowych składników obiad, innym razem wolą pozostać przy znanych prostych smakach lub wcale nie mają ochoty na jedzenie. Prostym sposobem na niejadka lub przeciwnika warzyw i owoców jest wspólne przygotowywanie czegoś naprawdę prostego, ale jednocześnie fascynującego. Wszystkie te warunki spełnia kolorowy koktajl lub szejk dla dzieci.
Reklama.
Zdrowe przepisy dla dzieci, czyli jak przemycić warzywa i owoce w koktajlach
Koktajl to właściwie danie magiczne. Łączy w sobie napój, przekąskę, a czasami nawet deser w jednej porcji. Przygotowuje się go z wielu kolorowych składników o różnych kształtach i fakturach, które można dotykać i głaskać, bawiąc się jednocześnie w skojarzenia. Łatwo zaangażować też nawet małe dzieci w pomoc, opowiadając o wszystkich składnikach, przyrządach kuchennych lub dając łatwe zadania pozwalające na samodzielność. Mali kucharze o wiele chętniej sięgają po to, co wykonali własnoręcznie. Podpowiadamy, jak zamienić gotowanie w zabawę i przygotować smaczne i zdrowe szejki i koktajle dla dzieci.
Zaproś do wspólnej zabawy. Niech nie zrażają was kulinarne wpadki
Wspólne gotowanie musi odbywać się w spokojnej, luźnej atmosferze. Wylało się trochę (lub całkiem sporo) mleka na blat? Wszystkie kawałki warzyw nie trafiły do kielicha blendera w robocie planetarnym? Niech nie wytrącą was z równowagi małe kulinarne wpadki. Może właśnie z nich powstanie coś, co razem zjecie z przyjemnością?
Pokazuj sprzęty kuchenne i opowiadaj
Zabawa w gotowanie to właściwie głównie opowiadanie. Jak zachwycić kilkulatka warzywami i owocami, wrzucaniem składników do miski, czy tym wielkim robotem planetarnym, który wydaje śmieszne odgłosy? Najlepiej poprosić walczącego o samodzielność malucha o pomoc i rozmawiać z nim o odczuciach, kolorach, fakturach, kształtach i skojarzeniach. A ta srebrna maszyna z kielichem niech stanie się waszym kuchcikiem. Sprawdźcie wspólnie, czy szybko wykona wasze polecenia i jak w mgnieniu oka dorodna papryka i twarde jabłko zamieniają się w sok lub koktajl.
Pozwól na wybór
Najważniejszą sprawą podczas wspólnego gotowania jest wybór składników. Niech wodze przejmie młody adept kuchni i już w sklepie lub na targu dobierze to, co akurat wpadnie mu w oko lub małe rączki. Uważasz, że to nie pasuje? Sprawdźcie smaki na małych porcjach koktajlu lub soku i wspólnie nauczcie się je łączyć. Może i ty dokonasz jakichś zaskakujących kulinarnych odkryć podczas takiego gotowania?
Pożywne koktajle owocowe i warzywne – pomysł na zdrowe przekąski dla dzieci
Szejk bananowo-orzechowy, czyli drugie śniadanie do zabrania na wycieczkę
Składniki:
dojrzały banan;
mleko krowie lub roślinne;
masło orzechowe lub ulubione orzechy w całości;
cynamon.
Ta propozycja to pomysł na drugie śniadanie lub deser bez dodatku cukru, które można z łatwością zabrać w butelce na wycieczkę do parku lub na plac zabaw. Warto też pobawić się jego konsystencją, która zależy od proporcji i rodzaju mleka. Gęsty szejk uzyskamy, jeśli dodamy chłodzone przez kilka dni w lodówce mleko kokosowe (ok. 2 łyżki na 1 porcję) oraz większą ilość orzechów. Jeśli maluch jest uczulony na tego typu produkty, można zastąpić je np. pożywną kaszą jaglaną, namoczonymi płatkami owsianymi lub siemieniem lnianym. Aby koktajl był jeszcze bardziej odżywczy, można dodać do niego odrobinę (najwyżej łyżeczkę) oleju roślinnego, np. z orzechów, sezamu lub lnianego.
Składniki można miksować razem w kielichu blendera dołączonego do blenderów kielichowych z linii Kenwood Prospero+, które wyposażone są w ostrza potrafiące zmielić nawet twarde orzechy. Warto, aby szejk miał gładką konsystencję, ponieważ jest wtedy przyjemniejszy do picia lub jedzenia łyżeczką. Jeśli obawiacie się kawałków orzechów, można zmielić je osobno w młynku dołączonym do robota lub dodać olej roślinny i zblendować na masło orzechowe.
Koktajl marchewkowo-dyniowy z kaszą jaglaną – przepis nie tylko dla maluchów
Składniki:
1/3 szklanki ugotowanej dyni Hokkaido;
1/3 szklanki ugotowanej lub surowej marchewki;
1/3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej;
1/2 szklanki soku wyciśniętego z pomarańczy (można użyć wyciskarki dołączonej do blendera planetarnego Kenwood); szczypta kurkumy;
1 łyżeczka miodu lub 1/2 banana (zamiast cukru).
W zależności od doboru przypraw (wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii miód nie powinien być podawany do 12. miesiąca życia. Można również zrezygnować z pomarańczy, jeśli istnieje ryzyko alergii u malucha) tego typu koktajl może stanowić odpowiednią przekąskę dla dzieci, które dopiero mają rozszerzaną dietę, jak również kilkulatka. Zasmakuje także rodzicom, ponieważ łączy aksamitność uzyskaną dzięki kaszy i dyni, słodycz marchewki oraz lekko kwaśne pomarańcze. Wszystkie składniki błyskawicznie zostaną zamienione w mus lub koktajl, wystarczy je tylko włożyć do kielicha blendera.
Zielony szejk czekoladowy z awokado – dla tych, którzy boją się zielonych koktajli
Składniki:
1/2 dojrzałego awokado;
1 łyżeczka kakao bez cukru;
1 dojrzały banan;
mleko krowie lub kokosowe;
opcjonalnie: miód, cynamon.
Twoje dziecko jest wielbicielem kremu czekoladowego? Zaproponuj mu zdrowszą wersję w postaci szejka z dodatkiem odżywczego awokado i nadającego słodyczy banana. To prawdziwa bomba witamin i minerałów, m.in. kwasu foliowego, witaminy K, fosforu, magnezu i potasu oraz źródło kwasów tłuszczowych. Przekąska dla dzieci idealna, bo łącząca ich miłość do czekolady i troskę rodziców o zdrowie maluchów.
Koktajl pomidorowy na słodko, czyli jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw
Składniki:
3 dojrzałe pomidory malinowe;
garść malin;
½ gruszki
odrobina soku z cytryny;
opcjonalnie: miód, cukier trzcinowy, banan.
Jak przekonać dziecko do warzyw? Podejmijcie wyzwanie przygotowania deserowego napoju, który przywoła smaki lata. Okazuje się, że dorodne, dojrzałe pomidory malinowe mogą być naprawdę słodkie i doskonale łączyć się nie tylko z innymi warzywami (spróbujcie koktajlu z papryką i selerem naciowym), ale też z malinami lub gruszkami. To połączenie zaskakuje, ale jest sposobem na poznawanie nowych smaków i kompozycji.
Lekki szejk owocowy – najlepszy deser dla dzieci
Ulubiony smak twojego dziecka to słodki, a najbardziej oczekiwany posiłek to deser? Zaproponuj mu bajkowy koktajl o zaskakującym kolorze i właściwościach, egzotyczny szejk niczym z rajskiej plaży lub orzeźwiające połączenia idealne nie tylko na upały, ale też poprawiając e humor w deszczowe dni.
Koktajl jagodowy gumisiowy sok
Składniki:
małe opakowanie jogurtu naturalnego;
1 szklanka jagód (ewentualnie borówki);
1/2 szklanki malin;
opcjonalnie: siemię lniane, miód, banan.
Pamiętacie bajkę o skocznych misiach, które niczego się nie bały? Przygotujcie iście bajkowy napój i sprawdźcie, czy rzeczywiście lepiej się po nim skacze. To możliwe, bo zawiera pełne antyoksydantów jagody lub borówki oraz bogate w witaminę C maliny. Do tego niespotykany kolor, po którym język śmiesznie zmienia kolor na fioletowy.
Koktajl arbuzowo-truskawkowy
Składniki:
1/4 małego arbuza;
1/2 szklanki truskawek;
woda mineralna (może być gazowana);
liście mięty;
opcjonalnie: sok z cytryny, liście bazylii, melisy lub kolendry, jogurt naturalny.
Ten koktajl to wariacja na temat klasycznej lemoniady. Ma kolor, który przywołuje lato nawet w pochmurny dzień, jest słodki jak niejeden lizak, a do tego magicznie gasi pragnienie. Łatwo się na niego skusić, trudno nie poprosić o dokładkę. Idealne dopełnienie podwieczorku lub sposób na lekki deser.
Szejk kokosowo-ananasowy
Składniki:
1/4 świeżego ananasa;
1/2 szklanki mleka kokosowego;
1/2 banana;
opcjonalnie: sok pomarańczowy, wiórki kokosowe.
Podczas zabaw w kuchni zastanówcie się, co moglibyście pić na bezludnej wyspie lub czym raczyli się bajkowi piraci przemierzający wody okalające egzotyczne kraje. Przygoda ma smak słodkich ananasów i kokosa. Aby uzyskać gęsty szejk, warto użyć schłodzonego mleka, które po kilku dniach w lodówce zgęstnieje. Jeśli ma to być napój, dodajcie sok pomarańczowy wyciśnięty w wyciskarce robota planetarnego.