Nowy przedmiot: historia tańca. Zmiany w szkołach zdziwią niejednego rodzica

Magdalena Konczal
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o tym, że rozporządzenie, dotyczące zmian w zakresie edukacji zostało ostatecznie podpisane przez Przemysława Czarnka. Zreformowana lista lektur, dodanie do podstawy programowej nowego przedmiotu i zmiany w zakresie WDŻ-tu – to efekt działań MEiN.
Zmiany w kanonie lektur, lekcjach WDŻ-tu i dodanie nowego przedmiotu - oto reformy MEiN Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Zmiany w szkołach – nie tylko nowa lista lektur

Na stronie rządowej, a także w mediach społecznościowych MEiN pojawiła się informacja, dotycząca reform w edukacji, które z pewnością zainteresują rodziców i uczniów.
Zmiany w wykazie lektur, dodanie podstawy programowej z historii tańca, zmiana sposobu realizowania zajęć przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie to najważniejsze kwestie ujęte w rozporządzeniach podpisanych przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka – czytamy we wpisie zamieszczonym przez MEiN.


Pisaliśmy już o nowej liście lektur i zmianach w zakresie lektur obowiązkowych i uzupełniających. Wiele osób zajmujących się literaturą podkreślało, że nie są to książki, które mogłyby zachęcić młodych ludzi do czytania. Niektórzy zwrócili uwagę, że w zestawieniu znalazło się za dużo utworów Jana Pawła II. Wykaz zmian w zakresie listy lektur znajduje się tutaj.

Inny WDŻ i dodanie historii tańca

Poza tym resort edukacji poinformował, że dla szkół ponadpodstawowych ustalono podstawę programową przedmiotu historia tańca. Przedmiot ten będzie można realizować w zakresie rozszerzonym, jednak dopiero od roku szkolnego 2023/2024.

Kolejną ważną zmianą jest wykreślenie zalecenia, że lekcje wychowania do życia w rodzinie mają odbywać się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.

– Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy, jakie mają inni nauczyciele – argumentuje MEiN.

Ten ostatni pomysł szczególnie nie spodobał się rodzicom, którzy uważają, że przez niego dzieci będą miały więcej okienek i wydłuży się ich czas przebywania w szkole. Zmiany w zakresie WDŻ-tu i nowej listy lektur wejdą w życie od 1 września 2021.