Masz problemy ze snem? Pomoże sok z wiśni – oto przepis na prawdziwy eliksir zdrowia

Martyna Pstrąg-Jaworska
Sok z wiśni zawiera mnóstwo składników odżywczych, które wspomagają pracę serca, naczyń krwionośnych, opóźniają procesy starzeniowe. Ostatnio odkryto, że wiśnie leczą też z bezsenności! Oto przepis na sok z wiśni, czyli prawdziwy eliksir zdrowia.
Sok z wiśni ma wiele zalet zdrowotnych, teraz okazuje się,że może leczyć bezsenność. Przygotuj sok wiśniowy z naszego przepisu. flickr
Sok z wiśni ma specyficzny, dosyć cierpki smak, więc nie każdy za nim przepada. Ale to, jakie korzyści niesie picie go, może cię zaskoczyć. Warto go pić, bo pobudza i orzeźwia, wpływa na jakość regeneracji organizmu, ma dużo witamin i minerałów.


Jeśli posiadasz sokownik czy sokowirówkę, to sprawa z jego przygotowaniem jest bardzo prosta, ale bez nich również możesz przygotować wiśniowy sok. Oto sprawdzony przepis na sok z wiśni, który – jak się okazuje – może też leczyć bezsenność.

Przepis na sok z wiśni krok po kroku

Aby przygotować sok wiśniowy, potrzebujesz bardzo dojrzałych, ale nie przejrzałych wiśni. Warto też zaopatrzyć się w drylownicę, bo przy większych ilościach owoców, ręczne drylowanie ich może być uciążliwe. Aby przygotować sok , potrzebujesz: Umyte i wydrylowane wiśnie umieść w garnku, zasyp cukrem, wymieszaj i odstaw na kilka godzin w chłodne miejsce. Po tym czasie owoce w reakcji z cukrem powinny puścić dużo soku. Dodaj do nich sok z cytryny i zacznij gotować na małym ogniu, pilnując, by nie przypalić soku lub żeby nie wykipiał.

Po ok. 30 minutach gotowania przelej gorący sok przez gazę i lejek do czystych i wyparzonych słoików lub butelek. Jeśli chcesz, by sok postał aż do zimy, zapasteryzuj go w butelkach.

Dlaczego warto pić sok z wiśni?

Wiśnie, a także sok z nich mają szereg wartości, które pozytywnie wpływają na układ krwionośny i pracę serca, chronią przed nowotworami i zmniejszają ryzyko miażdżycy, a także spowalniają procesy starzeniowe – mają dużo przeciwutleniaczy, witaminy C (która uszczelnia naczynia krwionośne) i błonnika (obniża on „zły” cholesterol).

Dodatkowo sok z wiśni wspomaga leczenie chorób układu moczowego i działa przeciwzapalnie. Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Luizjany udowodnili również, że dzięki sokowi z wiśni można leczyć bezsenność. Dzieje się tak dlatego, że wiśnie zawierają melatoninę, która pozytywnie wpływa na długość snu.

Melatonina odpowiada też za samopoczucie, regenerację organizmu. W badaniach udowodniono, że u osób, które przez 2 tygodnie piły rano i wieczorem szklankę soku wiśniowego, poprawiła się jakość snu oraz był on wydłużony o prawie 90 minut w porównaniu z tym, jak było przed piciem soku.