Założysz się, że całe życie źle wyciskałaś czosnek? Oto dowód!

Martyna Pstrąg-Jaworska
Czosnek jest jednym z ważniejszych produktów w polskiej kuchni, bez którego nie wyobrażamy sobie gotowania. Dzięki naszym patentom ułatwisz sobie gotowanie i skrócisz czas przygotowywania czosnku. Założysz się, że np. całe życie źle wyciskałaś czosnek?
Patenty na obieranie czosnku, wyciskanie go i krojenie - to genialne. Unsplash
Czosnkowy warkocz w rogu kuchni pięknie i sielsko wygląda, ale też przydaje się (nie tylko podczas gotowania!) praktycznie codziennie. To świetne uzupełnienie wielu potraw, podstawa do marynaty do mięs, a do tego naturalny antybiotyk, który ma mnóstwo leczniczych właściwości.


Jego najistotniejszą wartością są olejki eteryczne zawierające siarczki i allicynę – to właśnie z nich pochodzi dosyć mocny zapach. Wszystkie dobre składniki, jakie czosnek zawiera, uwalniają się najszybciej po posiekaniu go i odłożeniu na chwilę przed dalszymi krokami szykowania posiłku. No i najwięcej wartości zachowuje w sobie w formie surowej, więc taki również polecamy spożywać. Udało nam się zebrać kilka trików związanych z używaniem czosnku w kuchni - tak, aby ułatwić różne czynności i przyspieszyć proces gotowania.

Trik na obieranie czosnku


Gdy masz całą główkę czosnku razem z łodygą, owiń łodygę wokół ręki i pociągnij. Tym sposobem rozdzielisz za jednym razem wszystkie ząbki z główki czosnku. Następnie samą główkę połóż na desce do krojenia i przyciśnij od góry rozłożonymi dłońmi ułożonymi jedna na drugiej. Dzięki temu ząbki rozdzielą się, a większość z nich pozbędzie się łupin.

Przeciskanie czosnku praską


Gdy potrzebujesz czosnku w formie całkowicie zmiażdżonej, praska jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki niej unikniesz również przeniknięcia specyficznego zapachu czosnku na dłonie, bo stamtąd czasem trudno się go pozbyć. Mimo tego, że znasz to narzędzie i zapewne używasz go od dawna, to pytanie brzmi, czy robisz to dobrze.

Być może nie słyszałaś o tym, ale do przeciskania przez praskę lepiej używać ząbków czosnku w łupinkach. Gdy włożysz ząbek do praski i przyciśniesz, pod naporem czosnek i tak się zmiażdży, a cała łupina zostanie w prasce. Obieranie czosnku przed wyciśnięciem jest więc po prostu niepotrzebne.

Czyszczenie praski


Mimo przeciśnięcia czosnku z łupiną, jego resztki zostały w dziurkach praski? Żaden problem! Do wyczyszczenia użyj szczoteczki kuchennej lub starej szczoteczki do zębów, to najszybszy sposób na czyszczenie. Możesz też praskę przed użyciem posmarować olejem – resztki warzywa łatwiej da się usunąć.

Szybkie krojenie czosnku

By sprawnie pokroić ząbki czosnku, najlepiej użyć noża tzw. szefa kuchni. Połóż ząbki czosnku w rządku na desce do krojenia i używając tego noża krój plasterki nie odrywając czubka noża od deski. Tym sposobem uzyskasz w szybkim czasie dużo plasterków. Następnie obróć rządek plastrów i siekaj w ten sam sposób pod różnymi kątami – dzięki takiej metodzie uzyskasz drobno posiekany czosnek, który będzie idealny np. do marynaty do mięsa.

Czosnek idealny do sosu lub masła czosnkowego

Jeśli posiekasz czosnek sposobem opisanym powyżej, możesz go brzegiem noża rozgnieść, tak by puścił sok. Tak zmiażdżony czosnek będzie świetny do dressingu – starty do kremowej konsystencji polecamy posypać solą – puści jeszcze więcej soku.