Aromatyczny kompot z wiśni na zimę. Dzięki temu składnikowi zyskuje niesamowity smak
Nie wyobrażam sobie zimy bez kompotu z wiśni. O ile świeże wiśnie nie wzbudzają we mnie większych emocji, tak te ze słoiczka nie tylko dostarczają nam jesienią i zimą witaminy C, ale są też po prostu pyszne. A wszystko dzięki sekretnemu składnikowi.
Sekretny składnik kompotu z wiśni
Choć latem rzadko sięgamy po korzenne przyprawy, to właśnie je dodaję do kompotu z wiśni, który przygotowuję na zimę do domowej spiżarni. Bo zimą goździki, imbir czy cynamon rozgrzewają jak mało co. Dlatego latem sięgam po mieszankę przypraw do piernika i dodaję je do wiśniowych przetworów.Składniki na kompot z wiśni na zimę
- 1 kg wiśni
- 16 łyżek cukru
- ciepła woda
- przyprawa do pierniczków
Jak zrobić kompot z wiśni do słoików na zimę
Wiśnie myjemy i pozbawiamy ogonków. Możemy je wydrylować, ale nie jest to konieczne. Wkładamy do 200-300 ml słoików do 3/4 wysokości naczynia. Do każdego słoika wsypujemy 4 łyżki cukru i łyżeczkę przyprawy do pierniczków.Przyprawę można zastąpić kawałkiem świeżego imbiru, kilkoma goździkami i kawałkiem kory cynamonu. Zalewamy całość ciepłą, przegotowaną wodą i zakręcamy słoiczki. Pasteryzujemy 15 minut w garnku wyłożonym ściereczką, kompoty studzimy, ustawiając je na blacie dnem do góry.
Przechowujemy w chłodnym zacienionym miejscu. Zimą wystarczy odkręcić słoiczek a jego zawartość w dzbanku rozcieńczyć ciepłą wodą. Kompot z wiśni jest smaczny, aromatyczny i rozgrzewający.
Może cię zainteresować także: Najprostsze jest najlepsze. Tak porzeczki na zimę wekowała moja mama, wystarczą dwa składniki