Każdy z tych produktów kosztuje mniej niż 5 zł. Te patenty na sprzątanie zaskakują!

Martyna Pstrąg-Jaworska
Oto domowe i ekologiczne sposoby na sprzątanie domu - dzięki wykorzystaniu octu i soku z cytryny zaoszczędzisz na środkach chemicznych. Dzięki tym patentom na sprzątanie raz na zawsze pozbędziesz się m.in. kamienia na łazienkowej baterii i brudu z deski do krojenia. I to wszystko bez chemii!
Domowe sposoby na sprzątanie z pomocą octu i soku z cytryny. Pexels
Ocet i sok z cytryny to naturalne środki sprzątające, które każdy z nas ma w swojej kuchni. Często działają lepiej niż niejeden profesjonalny płyn do mycia łazienki czy środek do czyszczenia kuchennego zlewu.


Zebraliśmy kilka patentów na sprzątanie kuchni i łazienki z zastosowaniem tych dwóch ogólnodostępnych produktów spożywczych, które sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i łazience. To ekologiczna opcja, a do tego czyszczenie octem i sokiem z cytryny sprawi, że nie będziesz mieć długotrwałego kontaktu z detergentami. Te triki musi znać każdy. Czynią cuda, jeśli tylko stosuje się je regularnie.

Zabrudzone fugi w kuchni i łazience

Czyszczenie fug, zarówno w kuchni, jak i w łazience, może być prawdziwym utrapieniem. Brudu, który na nich się osadza, nie umyjesz mopem podczas sprzątania łazienkowej podłogi – trzeba im oddzielnie poświęcić uwagę i czas. Zamiast specjalnie kupować różne produkty do fug, użyj soku z cytryny, który ma właściwości wybielające.

Wystarczy nalać kilka kropli i umyć fugi za pomocą małej szczoteczki (do tego celu możesz wykorzystać starą szczoteczkę do zębów). Podobne działanie czyszczące ma ocet – by wyczyścić fugi, użyj go tak samo, jak wcześniej w sposobie z sokiem z cytryny. Następnie przetrzyj fugi mokrą ściereczką lub ręcznikiem papierowym i gotowe.

Sztućce jak nowe?


Idealnie błyszczące sztućce? Nie ma sprawy - po umyciu ich, przetrzyj wszystkie szmatką nasączoną w soku z cytryny. Dzięki temu sposobowi pozbędziesz się wszelkich zacieków, które pochodzą z mycia. Po takim czyszczeniu przetrzyj każdy nóż, widelec i łyżkę suchym ręcznikiem papierowym.

Kamień i zacieki z wody

Czyszczenie powierzchni ściereczką nasączoną octem – ten sposób jest idealny, jeśli masz problemy z zaciekami w kuchni i w łazience. Ocet radzi sobie świetnie z kamieniem i zaciekami, które najczęściej są widoczne w wilgotnych okolicach. Używaj ściereczki lub zmywaka nasączonego octem do przecierania blatów kuchennych, zlewozmywaka, baterii kuchennej i łazienkowej, ścianek w kabinie prysznicowej itp.

Ocet ma działanie odkażające, ale też świetnie radzi sobie z kamieniem z wody i zaciekami. W bardziej zakamienionych miejscach nasącz octem ściereczkę i owiń nią np. baterię łazienkową, zostaw taki okład na godzinę, a następnie opłucz i wypoleruj.

Brudna deska do krojenia

Czyszczenie drewnianych desek do krojenia sokiem z cytryny. Wysyp gruboziarnistą sól na deskę i przecieraj po kryształkach połówką cytryny, którą wcześniej trochę powyciskasz – tak aby puściła sok. Powtarzaj takie wcieranie przez kilka minut, a następnie opłucz deskę do krojenia w ciepłej wodzie. Tym sposobem pozbędziesz się z deski zapachów, a także odkazisz ją z niechcianych bakterii.

Trudne plamy z wina

Usuwanie plam z czerwonego wina? Od razu po zalaniu obrus czy ubranie polej obficie sokiem z cytryny. Plama powinna rozjaśnić się na twoich oczach. Następnie należy tkaninę uprać w pralce, aby całkowicie pozbyć się plamy z wina.

Mycie okien octem

Mycie okien naturalnym płynem. Wymieszaj w butelce ze spryskiwaczem w proporcjach 1:1 wodę i ocet. To mieszanka, która poradzi sobie z najbardziej zabrudzonymi szybami i lustrami! Do wycierania szyb użyj ściereczki z mikrofibry lub kuchennych ręczników papierowych.

Nieprzyjemny zapach w naczyniach

Usuwanie za pomocą soku z cytryny brzydkich zapachów z naczyń i pojemników. Jeśli zdarzyło ci się, że jakieś naczynie czy pojemnik do przechowywania żywności „przeszedł” zapachem jedzenia w nim trzymanego, to ten sposób jest idealny. Wystarczy wymieszać w proporcjach 1:1 wodę i sok z cytryny i taki płyn wlać do brzydko pachnącego pojemnika. Po kilku minutach wypłucz naczynie zwykłą wodą.

Brzydki zapach i brud w pralce

Do podajnika na proszek w pralce wlej szklankę octu i drugą taką samą wlej do bębna pralki (do bębna możesz też wsypać opakowanie sody oczyszczonej). Nastaw program prania tak jak zwykle – pozbędziesz się z pralki osadu oraz nieprzyjemnych zapachów.

Kamień w czajniku

Jeśli masz problem z kamieniem z wody w czajniku, wlej do niego ocet (do wysokości, na której osadza się kamień) i zagotuj go do wrzenia, tak jak zazwyczaj wodę. Zostaw do ostygnięcia, a następnie wylej ocet i wypłucz wnętrze czajnika kilka razy wodą. Możesz też 1-2 razy zagotować wodę i wylać ją do całkowitego zneutralizowania zapachu po occie.

Dodatkowy patent dla nielubiących zapachu octu

Nie lubisz zapachu octu, który unosi się w domu podczas sprzątania naturalnymi metodami? Wykorzystaj do sprzątania zapachowy ocet. By go wykonać, do butelki włóż obrane skórki z cytrusów: cytryn, pomarańczy lub grejpfrutów, a następnie całość zalej octem. Zamknij szczelnie słoik czy butelkę, w którym znajduje się ocet i odstaw na tydzień lub dwa w ciemne miejsce.

Ocet wchłonie zapachy, oleje ze skórki oraz właściwości czyszczące cytrusów, przez co zniknie naturalny zapach octu. Po kilku tygodniach przelej ocet do butelki z aerozolem i korzystaj z niego podczas sprzątania jako płynu do sprzątania łazienki czy kuchni.