Chwast, który jest świetny przeciw kleszczom i komarom? Oto jak wykorzystać tę zapomnianą roślinę

Martyna Pstrąg-Jaworska
Wrotycz pospolity traktowany jest jako chwast, a tak naprawdę posiada szereg cennych właściwości, dzięki którym sprawdzi się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Sprawdź, jak wykorzystać go przeciw komarom i kleszczom.
Wrotycz uznawany jest za chwast, a ta zapomniana roślina ma mnóstwo właściwości. Jest idealna przeciw kleszczom. Unsplash
Ta trochę zapomniana roślina zwykle uznawana jest za chwast. Posiadacze ogródków skrupulatnie jej się pozbywają, widać ją czasem na skraju lasu czy łące. Wrotycz pospolity, bo o nim mowa, występuje naturalnie na terenie całej Polski – sprawdź, czy nie masz go w swojej okolicy.

Wrotycz na ogródkowe szkodniki, świerzb i wszy

Wrotycz jest łatwy w utrzymaniu i bardzo łatwo się rozmnaża, dlatego traktowany jest jako chwast. Najczęściej można go spotkać na polach, łąkach, nieużytkach rolnych, ale zdarza się również w przydomowych ogródkach. Roślina sama w sobie jest trująca, dlatego ogrodnicy często wykorzystują ją do pozbywania się szkodników czy leczenia roślin (zawiera toksyczny tujon) – można przygotować specjalny napar do oprysków przeciw świerzbowcom czy wszom. Z drugiej strony ma również właściwości lecznicze, jednak by je wydobyć, należy odpowiednio przygotować roślinę.


Przede wszystkim wrotycz należy stosować tylko zewnętrznie i nigdy nie wolno go jeść lub pić naparu z wrotyczu. Każda dawka jest toksyczna, dlatego nawet przy opryskach np. drzew owocowych należy uważać, bo tujon pochodzący z wrotyczu może się kumulować w owocach (dlatego opryski powinno się robić, gdy jeszcze – lub już – owoców na drzewach czy krzewach nie ma).

Działanie i właściwości wrotyczu

Zapach wrotyczu jest dosyć intensywny – zawarta w nim substancja odstrasza owady i ma właściwości owadobójcze. Jeśli chcemy się pozbyć czy odstraszyć mole ubraniowe, wystarczy powiesić bawełniany woreczek z ususzonym wrotyczem – zarówno łodyga, liście, jak i kwiaty można ususzyć.

Świeży wrotycz sprawdzi się w walce z owadami np. na tarasie. Ustaw w wazonie kilka łodyg z kwiatami, a zobaczysz, że w pobliżu nie będzie ani jednego komara, muchy, a nawet kleszcza.
Świeży, kwitnący wrotycz pospolity.Wikipedia

Możesz również wykorzystać wrotycz w formie naparu – zaparz kwiaty lub ususzoną roślinę i takiego płynu używaj do oprysków. Gdy w domu zalęgną się mrówki czy hurtnice (latające mrówki), spryskaj miejsca ich największych skupisk oraz gniazdo wywarem z wrotyczu – owady powinny zniknąć.

Wrotycz na komary, kleszcze i muchy


Wrotycz jest też świetny w formie repelentu na komary, muchy i kleszcze. Szczególnie w przypadku tych ostatnich warto z niego skorzystać. Zaraz rozpocznie się sezon na grzyby, wyprawy do lasu – nie trudno o kleszcze, które są wszędzie. Napar czy wywar, który możemy przygotować z wrotyczu, przelej do butelki z atomizerem i naturalny repelent gotowy.

Opryskaj nim siebie i dzieci, szczególnie na odkrytej skórze, uważając na twarz (najpierw wykonaj próbę uczuleniową – posmaruj kawałek skóry na dłoni, by sprawdzić, czy nie macie uczulenia na wrotycz).

Napar z wrotyczu – instrukcja przygotowania krok po kroku

Do przygotowania naparu czy wywaru potrzebny jest świeży lub ususzony pęk wrotyczu. Najlepiej zbierać go zaraz przed kwitnieniem lub wtedy, gdy kwitnie. Do suszenia nadają się zarówno liście, jak i łodygi i kwiaty. Wywar z wrotyczu można przygotować z 500 g świeżej rośliny (najlepiej kwiatów) lub 75 g suszu. Taką ilość zalej 10 litrami wody i odstaw na 1 dobę.

Po tym czasie zagotuj wodę i na małym ogniu gotuj całość przez ok. 20 minut. Zostaw do wystudzenia i rozcieńcz z wodą w stosunku 1:5. W zielarskich sklepach możesz też kupić gotowy susz wrotyczu lub olejek z wrotyczu, który można stosować na skórę w posobny sposób jak repelent przeciw kleszczom[/url].