Uważaj, twoje dziecko może je przynieść ze sobą z przedszkola. Powiedz wszom: stop

Wszawica głowowa - wstydliwy problem, który łatwo okiełznać.
Wszawica głowowa - wstydliwy problem, który łatwo okiełznać. Fot. Prawo autorskie: tlorna / 123RF Zdjęcie Seryjne
Co roku wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i zbliżającą się jesienią powraca ten sam temat: wszy u dzieci. Jak sobie z nimi radzić? Czym jest wszawica? Czy jest to groźna choroba? Warto już teraz dowiedzieć się więcej na ten temat, dlatego krok po kroku wyjaśniamy jak zapobiegać zarażeniu i jak leczyć.

Wszawica to choroba pasożytnicza, wywołana przez obecność pasożytów zewnętrznych, czyli wszy. Nadal możemy spotkać się z poglądem, że jest ona znamienna dla biednych środowisk i brudu - nic bardziej mylnego. Choroba pojawia się nawet w najbardziej cywilizowanych miejscach i atakuje zadbane dziecięce główki. A jedyne co w przeciągu ostatnich lat zmieniło się w tej kwestii to skuteczność w walce z jej objawami. Mimo to wciąż pozostaje wstydliwym tematem. Poznajmy ją lepiej i rozmawiajmy o niej, to najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

W Europie na szczęście oprócz dyskomfortu i swędzenia wszawica nie powoduje żadnych niebezpiecznych objawów. Inaczej jest w krajach tropikalnych, gdzie może być przyczyną poważnych powikłań. Najbardziej popularny w Polsce rodzaj tego pasożyta to wesz głowowa. Atakuje ona głównie dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Dorosły przedstawiciel tego gatunku osiąga do 3 mm długości. Co ciekawe, jego barwa uzależniona jest od koloru włosów żywiciela - u blondyna wszy będą zatem dużo jaśniejsze niż u bruneta.
Gnidy, czyli jajeczka złożone przez wszy, są biało-brązowe, wielkości ziarnka piasku. Łatwo pomylić je z łupieżem, jednak pasożyta nie da się „strzepać” z włosów tak łatwo, jak złuszczonych płatków skóry. Jajeczka przy pomocy substancji kleistej przyczepiają się do głowy i włosów. Po około 7 dniach z gnid wykluwają się nimfy, mimo poetyckiej nazwy są to zwyczajne larwy, które po kolejnych 17 dniach zyskują zdolność do rozmnażania się. Dorosła wesz momentalnie zaczyna składać jaja i w trakcie trwającego ponad miesiąc życia, może ich pozostawić u nasady włosów około 200.

Jak możemy się zarazić?
Zdaniem lekarzy wszawica, wbrew pozorom, łączy się z nowoczesnym trybem życia. Jest nas coraz więcej, przez co żyjemy coraz bliżej siebie, a do zarażenia może dojść np. w zatłoczonym autobusie. Wszy nie skaczą jak np. pchły, ale potrafią sprawnie się przemieszczać. W ciągu jednej minuty ten owad może pokonać nawet 23 cm. Do zarażenia najczęściej dochodzi w przedszkolach, szkołach, na placach zabaw, na obozach, gdzie duża grupa dzieci bawi się wspólnie, a ich główki znajdują się bardzo blisko siebie.


Wesz może się też przenosić za pośrednictwem mających styczność z włosami przedmiotów, takich jak szczotki, grzebienie, czapki, berety, ozdoby na włosy. Poza swoim naturalnym środowiskiem, czyli skórą głowy, pasożyt nie przetrwa jednak dłużej niż dwa dni.

Nieprawdą jest, że zarazić możemy się od zwierząt. Wszy głowowe występują tylko u ludzi i nie są przenoszone np. przez psy i koty. Owszem, istnieją odmiany wszy zwierzęcych, ale te nie są dla nas groźne. Ludzkie pasożyty nie przenoszą też żadnych niebezpiecznych chorób, jak robią to np. kleszcze.

Jak sprawdzić, czy pasożyt zaatakował nasze dziecko?
Pierwszym niepokojącym objawem jest częste drapanie skóry głowy. Wesz żywi się krwią i aby się do niej dostać musi wkłuć w ciało narząd gębowy, czyli ssawkę. Wydziela przy tym substancje rozrzedzającą krew, która ułatwia jej ssanie. Właśnie ta wydzielina powoduje powstanie ogniska zapalnego, które jest powodem uciążliwego świądu. Dziecko drapiąc się może doprowadzić do powstania mikrourazów i strupków na skórze głowy.

Sposobem na wykrycie wszawicy u dziecka jest przeczesanie mokrych włosów gęstym grzebieniem. Grzebień należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma na nim pasożytów. Możemy też sprawdzić, czy między włosami znajdują się dorosłe osobniki, gnidy czy nimfy.
Co robić, jeśli dojdzie do zarażenia?
Jeżeli okaże się, że doszło do zarażenia, trzeba niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki. Równolegle z rozpoczęciem leczenia, należy sprawdzić, czy wszy nie zaatakowały pozostałych członków rodziny oraz poinformować o problemie wychowawcę klasy ze szkoły lub przedszkola, do którego uczęszcza dziecko, aby uniknąć rozprzestrzenienia się problemu. Istotne jest też, aby wszystkie zarażone osoby podjęły leczenie równocześnie.

Na rynku dostępny jest duży wybór pomocnych preparatów bez recepty. Kluczowe jest wyeliminowanie gnid u dziecka, co zatrzyma proces cyklu życiowego owadów. Ważne jest jednak by wybrać ten produkt, który eliminuje pasożyty w każdym stadium rozwoju i kompleksowo upora się z problemem. Podczas wizyty w aptece poprośmy farmaceutę o preparat, który nie zawiera zbędnych neurotoksycznych insektycydów, które mogą nie wywołać podrażnienie skóry głowy.

Leczenie krok po kroku

Odpowiedni płyn na wszy
Leczenie rozpoczynamy od odpowiedniego preparatu na wszy i gnidy dla dzieci. Polecamy Laboratoria Polfa Łódź „STOP WSZOM GNIDOM”. Wymaga on tylko jednorazowej aplikacji, kuracji nie trzeba powtarzać po 7 dniach-tak jak w przypadku innych produktów. Jest w 100% skuteczny, co potwierdzają badania naukowe: badania in – vitro i ex – vivo, które zostały przeprowadzone na Universite de Tours, w kwietniu 2017 roku. Produkt jest bezpieczny- możemy aplikować go dzieciom od 3 roku życia, nie zawiera wspomnianych substancji chemicznych (delikatny dla skóry głowy dziecka), działa kompleksowo – eliminując zarówno wszy, jak i gnidy (jaja owadów). Po godzinie wszy mamy z głowy. Należy pamiętać, że aby mieć pewność co do powodzenia kuracji, leczeniu powinni poddać się wszyscy domownicy, nawet jeśli nie występują u nich żadne objawy choroby.

Usunięcie martwych pasożytów
Kolejny krok to pozbycie się martwych wszy oraz jaj. W tym celu należy staranne wyczesać włosy gęstym grzebieniem. Aby mieć pewność, że czynność została wykonana dokładnie, najlepiej przeczesać włosy pasmami, przekładając na drugą stronę przedziałka te, które zostały już oczyszczone z pasożytów.

Odkażanie
Po usunięciu resztek owadów, należy zadbać o oczyszczenie wszystkich akcesoriów do włosów - szczotek i grzebieni. Aby dezynfekcja była skuteczna, wystarczy moczyć je przez 15 min w bardzo gorącej wodzie z dodatkiem mydła. Innym sposobem na odkażanie przedmiotów, których nie możemy prać, jest włożenie do plastikowego woreczka i umieszczenie w zamrażarce (w temperaturze niższej niż -15°C).

Porządki
Następnie należy zabrać się za generalne porządki. Ubrania i pościel wyprać w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie je wyprasować (wysoka temperatura skutecznie eliminuje pasożyty). Dokładnie odkurzyć dywany i obicia mebli.

Profilaktyka
Chcąc w przyszłości uniknąć zbędnego problemu, należy zadbać o profilaktykę. Niech dzieci nie dzielą się z nikim osobistymi przyborami, takimi jak: akcesoria do włosów, nakrycia głowy czy ręcznik. Trzeba również pamiętać o systematycznym sprawdzaniu skóry głowy swojej pociechy. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe opakowanie preparatu na wszy i mieć go w domowej apteczce na wszelki wypadek. Gdy problem ponownie pojawi się w przedszkolu lub szkole, sprawdzony produkt będzie pod ręką i od razu będziemy mogli działać, bez względu na porę dnia.

Artykuł powstał przy współpracy z dystrybutorem wyrobu medycznego Laboratoria Polfa Łódź STOP WSZOM I GNIDOM.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE