Jak wypisać zaproszenia na komunię? Te teksty są proste, ale efektowne

Hanna Szczesiak
Przygotowanie i wręczenie gościom zaproszeń na komunię jest ważnym elementem organizacji uroczystości komunijnych. By zrobić to poprawnie, należy wypisać w treści zaproszenia m.in. informacje o dacie i godzinie oraz miejscu, w którym odbędzie się pierwsza komunia. Poniżej znajdziesz gotowe teksty do zaproszeń komunijnych i wytyczne, jak wypisać zaproszenie na komunię dla chrzestnych i innych członków rodziny.
Jak wypisać zaproszenie na komunię dla chrzestnych i innych członków rodziny, by było efektowne i zawierało najważniejsze informacje? Fot. bayern-reporter_com/Pixabay


Jak wypisać zaproszenia na komunię?

Zaproszenia na komunię mogą mieć różną formę. Jednak od jakiegoś czasu przyjęło się, że dzieci wraz z rodzicami wręczają gościom papierowe zaproszenia na komunię lub wysyłają je pocztą. Przyczyną tego trendu jest zapewne to, że coraz częściej zamiast skromnego obiadu z najbliższymi rodzice decydują się na wystawne przyjęcia komunijne, uroczyste stroje i piękne fryzury na komunię. Tego dnia dzieci usłyszą też życzenia na komunię i otrzymają od gości prezenty. Dlatego warto zadbać o to, by zaprosić gości pięknymi zaproszeniami – nawet jeśli nie wręczymy ich osobiście, ale wyślemy pocztą lub mailem.

Zaproszenie na komunię: jak je wypisać?


Zaproszenie na komunię powinno zawierać kilka istotnych elementów, m.in.:


– informację o tym, gdzie, kiedy i o której godzinie odbędzie się uroczystość komunii;
– szczegóły dotyczące tego, w jakim miejscu i kiedy odbędzie się przyjęcie komunijne. To może być dom lub sala w restauracji, bardzo ważne jest jednak to, by przekazać tę informację wszystkim zaproszonym gościom;
– oprócz tego warto zaznaczyć, kto będzie przystępował do komunii. Ta informacja może być ważna, gdy mamy dużą rodzinę i zapraszamy dalekie kuzynostwo, które może nie znać zbyt dobrze naszych dzieci;
– jeśli przyjęcie komunijne jest przewidziane na większą liczbę osób, możemy (tak jak ma to miejsce w przypadku wesel) poprosić o potwierdzenie przybycia. To będzie dla nas duże ułatwienie podczas organizacji przyjęcia czy ustalania menu na komunię.

Zaproszenia na komunię świętą – jak je przygotować?

Najprostszym, choć z pewnością też najdroższym, sposobem jest kupienie gotowych zaproszeń na komunię z wydrukowanymi życzeniami lub miejscem do ich wpisania. W internecie nie brakuje sklepów, które oferują zaproszenia na komunię do samodzielnego wypisania lub z gotowym tekstem. Zaproszenia na komunię znajdziemy również w sklepach papierniczych, kwiaciarniach, księgarniach, a nawet na poczcie.

Jeśli jednak postanowiliśmy, że sami wykonamy zaproszenie na komunię, to bez obaw. Jest mnóstwo gotowych zaproszeń na komunię do wydrukowania, które można wykorzystać podczas tworzenia. Będą wspaniałą pamiątką z komunii naszego dziecka.

Jednak szablon i forma zaproszenia na komunię to nie jedyne zmartwienie rodziców. Wiele osób zastanawia się też, jak wypisać zaproszenie na komunię.

Jak wypisać zaproszenie na komunię świętą – teksty

Oto przykładowe uniwersalne teksty zaproszeń na komunię, które można umieścić w zaproszeniach dla chrzestnego i chrzestnej, dziadków, wujostwa, kuzynostwa czy przyjaciół rodziny:

Przykład 1. Mamy zaszczyt zaprosić Sz. P. ... (imię/imiona gości) na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej syna/córki… (imię dziecka), która odbędzie się… (data) o godzinie… (godzina) w kościele… (nazwa kościoła) w... (miejscowość). Po uroczystości zapraszamy także na przyjęcie do naszego domu/do sali… (miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie).

Przykład 2. … (imię i nazwisko dziecka) wraz z Rodzicami pragnie zaprosić Sz. P. … (imię/imiona gości) na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, które odbędzie się… (data) o godzinie… (godzina) w kościele… (nazwa kościoła) w... (miejscowość). Po uroczystym przyjęciu sakramentu zapraszamy także na przyjęcie, które odbędzie się w… (miejsce) o godzinie… (godzina).

Przykład 3. Chcąc wspólnie radować się z uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, serdecznie zapraszam Sz. P. … (imię i nazwisko gościa) do uczestniczenia we mszy świętej, która odbędzie się… (data) o godzinie… (godzina) w Parafii… (nazwa parafii) w... (miejscowość).
… (imię dziecka) wraz z Rodzicami

Przykład 4. Mamy przyjemność poinformować, że dnia… (data) o godzinie … (godzina) w kościele… (nazwa kościoła) w... (miejscowość) nasza córka/nasz syn przyjmie sakrament Pierwszej Komunii Świętej. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Sz. P. … (imię i nazwisko gościa) na tę uroczystość.

Przykład 5. Serdecznie zapraszam Sz. P. … (imię i nazwisko gościa) na uroczystość przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, która odbędzie się w dniu… (data) o godzinie… (godzina) w kościele… (nazwa kościoła) w... (miejscowość).
… (imię dziecka) wraz z rodzicami.

Przykład 6. Z okazji przyjęcia Pana Jezusa do serca podczas Pierwszej Komunii Świętej zapraszam Sz. P. … (imię i nazwisko gościa) na uroczystą mszę świętą, która odbędzie się w dniu… (data) o godzinie… (godzina) w kościele… (nazwa kościoła) w... (miejscowość).
… (imię dziecka) wraz z rodzicami.

Na końcu można również dodać adnotację: "Prosimy o potwierdzenie swojego przybycia do dnia… na numer telefonu…". Przed treścią zaproszenia można także dodać złotą myśl na komunię, adekwatny cytat z Pisma Świętego lub pieśni śpiewanej podczas udzielania komunii.

Jak wypisać zaproszenie na komunię dla chrzestnych?


Jeśli zależy nam na tym, by podkreślić znaczenie rodziców chrzestnych w życiu dziecka, warto spersonalizować kierowane do nich zaproszenia. By to zrobić:
– zamiast formułki "Szanowny Pan" czy "Szanowna Pani", zwróćmy się w treści bezpośrednio do chrzestnych: "Kochana/Droga Matko Chrzestna", "Kochany/Drogi Ojcze Chrzestny";
– umieśćmy w zaproszeniu wierszyk lub cytat skierowany do chrzestnych;
– na końcu zaproszenia podziękujmy rodzicom chrzestnym za ich obecność w życiu dziecka przystępującego do komunii.

Zaproszenie na komunię: dla dziewczynki i dla chłopca

Czy powinniśmy dzielić zaproszenia komunijne na te dla chłopców i te dla dziewczynek? Coraz więcej osób uważa, że jest to zbędne. Można przecież na zaproszeniach umieścić uniwersalne motywy (np. krzyż, wianek czy hostię), które w żaden sposób nie wskazują na płeć dziecka. Dlatego z powodzeniem można wykorzystać podobny szablon w zaproszeniach na komunię chłopca i zaproszeniach na komunię dziewczynek. Niektórzy jednak uważają, że zaproszenia na komunię powinno się dzielić na zaproszenia dla dziewczynek i zaproszenia dla chłopców (podobnie jak prezenty na komunię dla chłopców i prezenty komunijne dla dziewczynek).

Zazwyczaj zaproszenia na komunię dla dziewczynek mają różowe, delikatne i kwieciste elementy. Można na nich dostrzec również aniołki. Niektóre zaproszenia na komunię są personalizowane, dzięki czemu mamy możliwość umieszczenia na nim wizerunku dziecka. Oto kilka przykładowych zaproszeń na komunię dla dziewczynki: Z kolei w zaproszeniach na komunię dla chłopców dominuje niebieska kolorystyka. Zazwyczaj są one bardziej stonowane i mniej ozdobne. Jednak w przypadku zaproszeń dla chłopca również pojawiają się kwieciste motywy, a także aniołki. Oto przykłady zaproszeń na komunię dla chłopca:

Oryginalne zaproszenia na komunię

Niektórzy rodzice, bardziej niż te tradycyjne, wolą oryginalne zaproszenia na komunię. Okazuje się, że w przestrzeni internetowej wcale ich nie brakuje. Znajdziemy takie, które są ręcznie robione, a także spersonalizowane zaproszenia na komunię, gdzie możemy na przykład umieścić zdjęcie dziecka, czy dokładnie opowiedzieć twórcom, w jaki sposób ma wyglądać zaproszenie.

Nie takim złym pomysłem będzie także samodzielne zrobienie minimalistycznego i personalizowanego zaproszenia na komunię. Oczywiście, jeśli liczba gości nie jest zbyt duża. Takie zaproszenie można na przykład wykonać z ekologicznego papieru. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Oto przykładowe oryginalne zaproszenia na komunię:

Gotowe zaproszenia na komunię do wydrukowania

Wiadomo jednak, że przed pierwszą komunią rodzice mają dużo innych rzeczy do przygotowania. Niektórzy więc decydują się na pobranie gotowych zaproszeń na komunię do wydrukowania. W internecie znajdziemy ich całe mnóstwo. Różne motywy, kolorystyka i stylistyka sprawiają, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Ważne jednak, by poprawnie je wypisać, korzystając z przygotowanych przez nas gotowych tekstów.