Tak to się je! Oto sekret najlepszego kremu z kurek - przepis krok po kroku

Marta Lewandowska
Krem z kurek godny najlepszych restauracji można przygotować samodzielnie. Wystarczy dodać jeden nieoczywisty składnik, który zupełnie odmieni oblicze tego dania.
Krem z kurek to zupa, która najlepiej smakuje latem. Fot. Pexels
Kurki smażone, duszone, jajecznica z kurkami, makaron z sosem kurkowym i ona zupa krem z kurek. Czyż te słowa nie brzmią, jak najpiękniejsza letnia poezja? Bo choć grzyby nie dają nam zbyt wiele składników odżywczych, to są tak pełne smaku i aromatyczne, że często nie wyobrażamy sobie bez nich lata i jesieni.

Spieszmy się zjadać kurki, tak szybko znikają z lasów. A te zjedzone w kremowej zupie zapamiętamy na długo, czemu więc odmawiać sobie tej przyjemności?

Składniki na krem z kurek

Jak ugotować najlepszy krem z kurek

Grzyby dokładnie płuczemy z piasku pod bieżącą wodą i odcinamy końcówki ogonków. Odsączamy na sitku. Cebulę drobno siekamy. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy olej na połowie mocy palnika. Szklimy cebulę i dodajemy kurki. Zmniejszamy moc palnika i smażymy razem około 10 minut. Zalewamy bulionem.


Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, dodajemy go bulionu i gotujemy do miękkości. Łyżką cedzakową odławiamy odrobinę kurek i lekko je siekamy. Pozostałe miksujemy na gładko z ziemniakami i bulionem. Dodajemy śmietanę kremówkę, mieszamy (już nie gotujemy) i doprawiamy krem z kurek do smaku solą i pieprzem, na koniec dodajemy pół łyżeczki gałki i dokładnie mieszamy.

Nakładamy na niewielkie miseczki porcje zupy, i dekorujemy siekanymi grzybami oraz ulubioną zieleniną. Sprawdzi się tu zarówno koperek, pietruszka, jak i młode listki selera.

Krem z kurek z dodatkiem gałki muszkatołowej jest delikatny, a jednocześnie nabiera charakteru. Danie proste, a eleganckie i pyszne. Sprawdzi się nawet na uroczystym obiedzie.