Nadchodzi rewolucja ZUS-u w zasiłkach dla matek? Zmiany są znaczące!
ZUS szykuje duże zmiany w wypłacaniu zasiłków macierzyńskich i opiekuńczych oraz przejściu na zwolnienie lekarskie. Zobacz, jak zmieni się prawo dla rodziców.
Nowe zasady przechodzenia na zasiłki: macierzyński i opiekuńczy
Zmiany w przepisach mają ułatwić pracę firmom, które są odpowiedzialne za składki, ale mają też ograniczyć nadużycia w wypłatach świadczeń oraz stosowaniu zwolnień. Obecnie nie ma okresu oczekiwania, jeśli chodzi o zasiłek macierzyński. Nowe zasady wprowadzą tzw. dłuższy czas oczekiwania. Oznacza to, że osoba, która złoży wniosek o zasiłek macierzyński, musi mieć przepracowane minimum 30 dni u pracodawcy, by jej wniosek został rozpatrzony pozytywnie.W takim przypadku zostanie jej przyznane co miesiąc 1000 zł brutto. Taki sam mechanizm dotyczy urlopu opiekuńczego na dziecko. To oznacza, że jego wysokość się nie zmienia (to nadal 80% podstawy wymiaru zasiłku), ale by go otrzymywać, trzeba mieć przepracowane 30 dni u pracodawcy.
A co ze świadczeniami chorobowymi?
Zmiany, jakie dotyczą przepisów zwolnień będą znaczące. Obecnie, gdy pracodawca zwolni pracownika, ten ma jeszcze przez pół roku zabezpieczenie, jeśli chodzi o świadczenia lekarskie, tzn. ubezpieczenie chorobowe. Nowe przepisy mówią o tym, że ten okres będzie skrócony tylko do jednego miesiąca.Może cię zainteresować także: 80 tysięcy zasiłku macierzyńskiego to nie żart. Teraz ZUS się tłumaczy
- Celem jest uproszczenie zasad prawa do zasiłków i ich obliczania - wyjaśnia "Faktowi" Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Powyższe zasady to na razie tylko projekt i nie wiadomo czy, i kiedy, wejdą w życie.