Ciężarne i matki mają gorzej niż ich bezdzietne koleżanki. Kolejny paradoks zerowego PIT-u

Zerowy PIT nie dla matek i kobiet w ciąży
Zerowy PIT nie dla matek i kobiet w ciąży fot. 123rf
Masz mniej niż 26 lat i jesteś w ciąży? Rząd ma dla ciebie "niespodziankę". Choć twoi rówieśnicy skorzystają z PIT-u zerowego, który obowiązuje od 1. sierpnia br., ty stracisz. Oto dlaczego.


Zerowy PIT dla młodych obejmie każdego pracownika do 26. urodzin. Oznacza to, że każdy, kto nie skończył jeszcze 26 lat i pracuje na umowie o pracę lub zlecenie, zwolniony jest z podatku dochodowego. Jednak ulga ta nie dotyczy kobiet w ciąży, które są na zwolnieniu lekarskim – zwolnienie z podatku nie dotyczy wypłat z ZUS.

To Zakład wypłaca pensję w czasie zwolnienia lekarskiego, więc póki pracująca ciężarna będzie aktywna zawodowo, będzie zwolniona z podatku. Jednak od momentu przyjścia ma L4, ZUS będzie zmuszony pobrać podatek.

Ta sama sytuacja dotyczy młodych matek. Macierzyński również wypłaca ZUS, więc matki, które otrzymują zasiłek i nie mają jeszcze 26. lat, będą obciążone podatkiem dochodowym, a ich bezdzietne pracujące koleżanki nie. Pokrzywdzonych nie będzie wcale tak mało. Z danych wynika, że rocznie ok. 100 tys. Polek w wieku 18-26 lat rodzi dzieci.

Ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca taka decyzja to dowód na bałagan legislacyjny. - Wszystko wskazuje na to, że za tymi zmianami stoi wyłącznie kalkulacja polityczna i szukanie poparcia w gronie najmłodszych wyborców, a nie racjonalność ekonomiczna – mówił w rozmowie z „Rz”.


Zaistniałą sytuację można interpretować tak, że rząd postanowił „kupić” PIT-em wyborców z grupy wiekowej 18-26, jednak postanowił wyłączyć matki, bo przecież one zostały „kupione” przez 500 plus. Wystarczy poczekać do narodzin...
Źródło: money.pl, pit.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...