Dieta słoneczna daje latem efekt, o którym marzą miliony. Dietetyk zdradza jej sekrety

Agnieszka Miastowska
Czy przed wyjściem na słońce pamiętacie o filtrze przeciwsłonecznym i kapeluszu? A czy wiecie, że o ochronę skóry przed promieniowaniem UV, a jednocześnie o równomierną opaleniznę, można zadbać dietą? Dieta słoneczna jest skuteczniejsza niż wszelkie kremy odmładzające czy kosmetyki brązujące. Oto co jeść, by skończyć wakacje ze skórą brązową i nawilżoną.
Dieta słoneczna poprawia opaleniznę i chroni przed promieniowaniem Pexels.com

Dieta słoneczna – ochrona przed UV i opalenizna

Dieta słoneczna – ochrona przed UV i opalenizna Dietetyk kliniczny Be Diet Catering Zuzanna Wieła zgodziła się zdradzić nam tajniki słonecznej diety.Dieta słońca ma dawać efekty, które zazwyczaj próbujemy osiągnąć kosmetykami. Jak to możliwe?

Czym właściwie jest dieta słoneczna?

Dieta słoneczna to przede wszystkim dieta bogata w witaminy i składniki mineralne, które wspierają regenerację i nawodnienie organizmu oraz skóry. Dieta ma dostarczyć organizmowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze oraz ochronić nas przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.


W diecie słonecznej skupiamy się na nawodnieniu organizmu i uzyskaniu równomiernej opalenizny bez przebarwień, z czym większość z nas ma problemy. Dieta słoneczna jest zbilansowana, wartościowa, bez udziwnień – bogata w witaminy i minerały, które mają za zadanie odżywić i ochronić naszą cerę. Warto jednak podkreślić, że nie zastąpi ona filtrów SPF, o których musimy zawsze pamiętać.

Czyli dieta słoneczna jest sezonowa, stosujemy ją latem a raczej tak, żeby efekty uzyskać na lato?

Najlepiej jest zacząć stosowanie diety słonecznej wiosną, kiedy skóra staje się wrażliwa na agresywne promieniowanie słoneczne, aż do jesieni. Jest zalecana także wtedy, kiedy nie musimy suplementować witaminy D.

Na jakich produktach powinniśmy się skupić w diecie słonecznej?

Jest kilka grup produktów szczególnie ważnych dla ochrony skóry. Pierwsza to źródła betakarotenu, czyli witaminy A, która odpowiada za regenerację skóry i nawodnienie, zapobiega przesuszaniu, łuszczeniu się skóry. Jej źródła to marchew, papryka, bataty, dynie, arbuz oraz brzoskwinie.

Kolejna grupa produktów to aminokwasy oraz fenyloetyloamina wspomagające wytwarzanie melaniny, która z kolei dba o barwę i równomierny koloryt skóry.
Felocynę i fenylolanolinę znajdziemy w nasionach sezamu i dyni oraz w tuńczyku i sardynkach.

Za to źródłem kwasytyny są truskawki, czereśnie, winogrona, pomidory i herbata. Dieta słoneczna opiera się więc na sztandarowych letnich produktach. Trzecią grupą produktów są te obfitujące w witaminę C i E. Posiadają one właściwości
antyoksydacyjne i chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UV, wyrównują koloryt skóry.
Archiwum Prywatne
Ich właściwości wykorzystujemy też w wielu produktach kosmetycznych do cery. Witaminę C znajdziemy w owocach cytrusowych, brokułach, papryce, brukselce, a najwięcej jej jest w natce pietruszki, dlatego warto dodać ją do letnich koktajli. Poza odżywieniem świetnie ochłodzi nasz organizm.

Witaminę E znajdziemy w nasionach i orzechach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych. Skupiajmy się na węglowodanach złożonych, jak gruboziarniste kasze, chleby pełnoziarniste na zakwasie i pełnoziarniste makarony.

I produkty, które nawilżą od środka?


Poza tym w diecie słonecznej ważne są kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, które nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia oraz biorą udział w procesie regeneracji skóry, a znajdziemy je w tłustych rybach, olejach roślinnych, algach morskich. Jeśli chodzi o oleje roślinne, to oliwa z oliwek, z nasion lnu oraz olej lniany są najlepszym rozwiązaniem. Kwasy Omega 3 i 6 znajdziemy rybach, ale roślinne źródła to właśnie te oleje i algi morskie.

Ostatnim składnikiem jest koenzym Q10, który zapobiega uszkodzeniom komórek
spowodowanym przez intensywne promienie słoneczne. Znajdziemy go w szpinaku, sezonowej zieleninie, natce pietruszki, koperku, lubczyku, w olejach roślinnych i produktach pełnoziarnistych.

Czy dieta słoneczna wymaga konsultacji z dietetykiem czy z jej wdrażaniem poradzimy sobie sami?

Jeśli na co dzień jesteśmy świadomymi konsumentami, interesujemy się zdrowym odżywianiem, spełniamy założenia 5 porcji warzyw i owoców dziennie, dbamy o produkty pełnoziarniste w diecie i nienasycone kwasy tłuszczowe, to możemy samodzielnie zbilansować dietę słoneczną.
Archiwum Prywatne
Musimy pamiętać także, żeby węglowodany spełniały około 50 procent zapotrzebowania organizmu, a kwasy Omega 3 i 6 od 25 do 30 procent naszych codziennych racji pokarmowych. Z kolei białko pełnowartościowe musi składać się na 20 - 30 procent posiłku.

Warto jednak skontaktować się z dietetykiem, który pomoże zaplanować odpowiednią, pełnowartościową i zbilansowaną dietę, stworzy indywidualnie rozpisany jadłospis i podzieli się cennymi wskazówkami dotyczącymi zdrowego odżywiania czy przygotowania potraw.

Czy do stosowania diety słonecznej są jakieś przeciwwskazania?

Nie ma przeciwwskazań dla tej diety, przy czym należy pamiętać, że powinna ona zawierać od 4 do 5 posiłków – to zdrowa i zbilansowana dieta dla zdrowej osoby. Dieta słoneczna wspomaga nasze ogólne zdrowie, ale także ochronę i regenerację skóry. Oprócz filtrów UV, ochrony i kosmetyków musimy o siebie zadbać od środka.

Ogromnie ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Każdy z nas powinien wypijać ok. 2 litrów wody w ciągu dnia, ale dla każdego z nas to zapotrzebowanie jest minimalnie inne. Łatwo możemy to obliczyć, mnożąc swoją masę ciała razy 30 mililitrów. W mililitrach uzyskamy ilość wody, którą powinniśmy dziennie wypijać.

A czego na diecie słonecznej powinniśmy unikać?

W diecie słonecznej, jak i w każdej innej zdrowej i zbilansowanej diecie warto unikać żywności wysokoprzetworzonej oraz produktów obfitujących w sól i cukier. Skupmy się na wprowadzeniu do naszej diety produktów sezonowych, obfitujących w zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, pełnowartościowe białko i węglowodany złożone.

I naprawdę możemy liczyć na ochronę przeciwsłoneczną?

Tak, dieta słoneczna ma realnie poprawić ogólną kondycję skóry, zapewnić jej należyte nawilżenie, a jednocześnie brak przesuszeń, brak przebarwień czy nawet opóźnienie procesu jej starzenia się. Stosowanie diety jednak nie zwalnia nas z obowiązku zewnętrznego zabezpieczenia skóry: stosowania filtrów przeciwsłonecznych, okrywania ciała i picia wody.
Archiwum Prywatne
Dieta i nawodnienie są podstawą pielęgnacji skóry. Poza tym dieta wzmaga ochronę zewnętrzną skóry – jesteśmy mniej podatni na oparzenia czy problemy dermatologiczne. Zdrowa zbilansowana dieta ma ogólnie polepszyć nasze samopoczucie i zachować nasze zdrowie.