Jak wybrać imię i patronkę bierzmowania? Lista żeńskich imion świętych
Wybór imienia na bierzmowanie to najbardziej lubiany przez młodzież element przygotowania do przyjęcia sakramentu. Imię na bierzmowanie ma większe znaczenie, niż tylko ładne brzmienie. Tak naprawdę to wybór patronki lub patrona osoby bierzmowanej. Oto lista imion do bierzmowania damskich, które warto rozpatrzyć przed przystąpieniem do sakramentu.
- Imiona do bierzmowania damskie to imiona osób świętych i błogosławionych w Kościele katolickim.
- Imiona do bierzmowania damskie wybiera osoba bierzmowana - to także wybór jej patrona na dalszą drogę życia.
- Wśród imion do bierzmowania damskich jest wiele imion tradycyjnych i popularnych, ale są też imiona nietypowe oraz imiona świętych.
Imiona do bierzmowania damskie
Imiona do bierzmowania damskie to imiona, które wybierają dziewczynki, które przystępują do sakramentu bierzmowania.Według tradycji imię do bierzmowania żeńskie musi być imieniem jakiejś świętej czy błogosławionej w Kościele katolickim. Osoby wybierające damskie imiona do bierzmowania, razem z imieniem wybierają świętą, która zostaje ich patronką.
Imiona do bierzmowania damskie - imiona świętych
Imiona do bierzmowania damskie wybiera się według tradycji takie, które należą do świętych lub osób błogosławionych uznanych za takie w Kościele katolickim. Podobnie jest w przypadku imion do bierzmowania męskich.W ten sposób osoba bierzmowana równocześnie wybiera sobie święte imię i patrona/patronkę. Nie bez znaczenia zatem pozostaje historia danej świętej. Patronka wybrana na bierzmowanie pozostaje na całe życie – imienia po bierzmowaniu nie można już zmienić.
Sam zwyczaj wybierania na patronów bierzmowania osoby święte lub błogosławione pochodzi z Biblii. To Jezus nadawał imiona tym, którzy stawali się jego uczniami.
Bierzmowanie to sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego nie tylko w Kościele katolickim, ale również prawosławnym i anglikańskim. Co ciekawe, bierzmowanie jest drugim po chrzcie sakramentem inicjacji chrześcijańskiej.
Święte imiona: patronka do bierzmowania
Wiele osób przed bierzmowaniem nie kieruje się samym imieniem do bierzmowania, lecz życiem osoby świętej, która je nosiła. Jak wybrać imię na bierzmowanie? Przy wyborze imienia do bierzmowania damskiego, warto zwrócić uwagę na świętą, z której przesłaniem się utożsamiamy, która nam imponuje, lub której przekaz jest dla nas istotny.Patronka, której święte imię wybierzemy powinna być dla bierzmowanej wzorem do naśladowania poprzez swoją życiową postawę i doświadczenie.
Nierzadko kobiety święte, których losy opisane są w Biblii, nosiły piękne imiona. Imiona do bierzmowania damskie, które warto wziąć pod uwagę ze względu na historię patronek to m.in. Anna.
Święta Anna była babcią Jezusa i mamą Marii z Nazaretu. W swym życiu doczekała się zniesławienia przez to, że nie mogła zajść w ciążę. Z tego samego powodu opuścił ją mąż. Jednak jej prośby zostały wysłuchane i kobieta dzięki swojej wierze, zaszła w ciążę.
Święta Barbara to nie tylko patronka górników, ale również dobrej śmierci i trudnej pracy. W swej wierze była tak gorliwa, że nie uległa nawet pod wpływem tortur i prześladowań.
Dla współczesnej młodzieży istotnym może okazać się, że święta Felicyta jest patronką kobiet, święta Elżbieta matek oraz żon, a święta Maria jest patronką młodzieży.
Najładniejsze i nietypowe imiona do bierzmowania - żeńskie imiona świętych
Lista imion do bierzmowania damskich jest tożsama z listą imion świętych i błogosławionych. Wybór jest zatem naprawdę duży. Na liście imion świętych i błogosławionych znalazły się imiona, które są popularne wśród rodziców. Helena, Klara czy Maria to modny wybór – są to ostatnio najczęściej nadawane dziewczynkom żeńskie imiona. Pięknie brzmią też Róża, Łucja i Anastazja.Pozostałe święte imiona są zarówno powszechne, czyli popularne, jak Anna, Monika czy Agnieszka, ale też zdarzają się imiona do bierzmowania damskie wyjątkowo brzmiące i nietypowe. Wśród nietypowych imion do bierzmowania żeńskich są Klotylda, Rita, Rozalia, Gertruda, Blandyna czy Eulalia.
Oto pełna lista świętych imion żeńskich, czyli żeńskich imion na bierzmowanie
A
- Agata – patronka sztuki, artystów, kominiarzy, nianiek, ludwisarzy, karmiących matek, pielęgniarek
- Afra - patronka dusz zaniedbanych, kobiet pokutujących
- Agnieszka – patronka dziewic, narzeczonych, dzieci, panien i ogrodników
- Anastazja – patronka cenzorów i tkaczy
- Anna – patronka diecezji opolskiej, miast, Hanoveru, kobiet rodzących, matek, gospodyń domowych, piekarzy, wdów, położnic, ubogich robotnic, stolarzy, górników kopalni złota, młynarzy, powroźników, żeglarzy
- Apolonia – patronka dentystów
B
- Barbara – patronka archidiecezji katowickiej, Edessy, Kairu, architektów, cieśli, dzwonników, flisaków, górników, hutników, kamieniarzy, kowali, ludwisarzy, marynarzy, murarzy, saperów, strażników, szczotkarzy, tkaczy, więźniów, wytwórców sztucznych ogni, żołnierzy (szczególnie artylerzystów i załóg twierdz), dobrej śmierci
- Blandyna – patronka pomocy domowych
- Brygida – patronka pielgrzymów, dobrej śmierci i pracujących na roli
C
- Cecylia – patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych, śpiewaków, niewidomych
D
- Daria – patronka sędziów
- Dorota – patronka piwowarów, górników, panien młodych, młodych małżeństw, narzeczonych, kwiaciarzy, ogrodników, botaników, położnych i par młodych, sprzedawców kwiatów
E
- Elżbieta – patronka matek i żon
- Eulalia – patronka żeglarzy
F
- Felicyta – patronka kobiet i matek
- Filomena – patronka szczęśliwych narodzin dzieci, matek i dzieci, ludzi interesu i w potrzebach finansowych, zdających egzaminy, szkół i konwentów, zakonników, misji i nawróceń, spokojnej i szczęśliwej śmierci, powracających do Sakramentów Świętych, narzeczonych, katakumb
- Franciszka – patronka emigrantów
G
- Genowefa – patronka dziewic, chroni przed klęskami, ulewą i suszą, gorączką, patronka kobiet, pasterzy, rybaków, kapeluszników, rzemieślników, żołnierzy
- Gertruda – patronka podróżników, pielgrzymów
- Germana – patronka pasterek, podróżników i ogrodników
H
- Helena – patronka farbiarzy
- Hildegarda – patronka językoznawców
I
- Irena – patronka dziewcząt
J
- Jadwiga – patronka Polski i Śląska
- Joanna – patronka pracowników radia i telewizji
K
- Katarzyna – patronka chorych
- Kinga – patronka górników kopalni soli
- Klara – patronka radia i telewizji
- Klotylda – patronka notariuszy
- Koleta – patronka cieśli, pomocy domowych
- Konkordia – patronka piastunek dzieci
- Krystyna – patronka młynarzy
- Kunegunda – patronka ciężarnych
L i Ł
- Leokadia – patronka Hiszpanii
- Lidia – patronka farbiarzy
- Ludwina – patronka apostolstwa chorych
- Łucja – patronka niewidomych
M
- Małgorzata – patronka bezpłodnych kobiet
- Maria – patronka młodzieży, aktorów
- Monika – patronka wdów
O
- Otylia – patronka chorych na choroby gardła
P
- Paulina – patronka młynarzy
R
- Rozalia – patronka chorych na choroby zakaźne
- Róża – patronka kwiaciarek
- Rita – patronka spraw beznadziejnych, opiekunka wielu dzieł charytatywnych i bractw
S
- Sabina – patronka gospodyń domowych
- Stefania – patronka poszukiwaczy skarbów
T
- Teresa – patronka Hiszpanii
U
- Urszula – patronka nauczycielek
W
- Weronika – patronka praczek
- Wiborada – patronka gospodyń na plebani, kucharek, miłośników książek, bibliotek
Z
- Zdzisława – patronka młodych małżeństw
- Zyta – patronka ubogich dziewcząt, pracownic domowych, służących
Może cię zainteresować: Przygotowania do bierzmowania "to jakiś sajgon". Lista zadań oburzyła rodziców