Zamiast się wkurzać, zrób 9 rzeczy. Prosty patent dla rodzica maturzysty na przetrwanie tych dni

Aneta Zabłocka
Dla naszych dzieci nadszedł właśnie najtrudniejszy czas w edukacji. Maturzyści podchodzą do egzaminów, z ich wynikami łączy się ich przyszłość. Możesz pomóc swojemu dziecku przejść przez ten gorący okres. Oto jak możesz to zrobić.
Pomóż mu przez to przejść. Jak wspierać maturzystę w czasie egzaminów? Fot. Agencja Gazeta
Po miesiącach nauki i wertowania podręczników, maturzyści podchodzą do egzaminu dojrzałości.

Nastolatki działają pod presją, rodzice i nauczyciele oczekują, że zdadzą egzaminy śpiewająco. Jest jednak coś ważniejszego w czasie matur niż procenty uzyskane z udzielonych odpowiedzi.
Ta samopoczucie twojego dziecka, które może czuć się przytłoczone nagromadzeniem emocji w tym czasie. Możesz mu pomóc przez to przejść. Dzięki twojemu wsparciu nie tylko może uzyskać lepsze wyniki z matury, ale przede wszystkim realną pomoc w zniwelowaniu stresu i ukojeniu nerwów w tak gorącym okresie życia.


1. Nieś pomoc
Twoje dziecko potrzebuje teraz wsparcia. Możesz nie wiedzieć, jak mu pomóc. Ono samo może nie zdawać sobie sprawy, że potrzebuje bycia wysłuchanym.

Zacznij od pytania "Jak mogę ci pomóc?". Nawet jeśli nie otrzymasz jasnej prośby o ponowny przegląd notatek, to dasz jasny sygnał, że jesteś przy nim i zawsze będzie mogło prosić cię o wsparcie.

Porozmawiaj z nim, jakie przedmioty wydają mu się trudne, czy są zagadnienia, które chciałby jeszcze raz omówić. Być może jesteś w stanie umówić dla niego korepetytora, który jeszcze na kilka dni przed egzaminem przerobi z nim materiały.

2. Nie przeszkadzaj
Nie narzucaj się ze swoją pomocą. Twoja gorliwość może rozpraszać nastolatka, który najlepiej uczy się w ciszy. Pamiętaj, że to jego egzamin i podchodzi do niego na własnych warunkach.

3. Nie strasz
To tylko matura. W dodatku można ja powtarzać, zmieniać przedmioty do zdania oraz położyć nacisk na tylko wybrane lekcje.

Znasz swoje dziecko, więc masz świadomość tego, że jeśli przez cały rok było uczniem "trójkowym", niekoniecznie zda maturę na 100 proc.

Zamiast stawiać oczekiwania i gorliwie zachęcać do jak najlepszych wyników, upewnij dziecko w poczuciu, że na pewno sobie poradzi. "Wiem, że to dla ciebie trudne, ale wykonałeś w ciągu lat nauki świetną pracę, uda ci się zdać egzamin".

4. Nie porównuj
Wykasuj ze swojego słownika słowa "A Kasia podchodzi do rozszerzonego polskiego. Uczyła się na samych piątkach, na pewno zda lepiej". Może i zda, ale rozmawiasz ze swoim dzieckiem, a nie rodzicami Kasi.

Twój nastolatek i tak jest po dużą presją. Nie neguj jego wysiłków, nie wymagaj więcej, niż potrafi. Nie tłumacz, że musi osiągnąć jakikolwiek wynik, by rodzice byli dumni, a w innym przypadku was zawiedzie.

5. Ty się boisz, nie ono
Być może twoje dziecko jest pewne swoich umiejętności, a egzamin traktuje jako formalność. Ma do tego prawo.

Przyjrzyj się sobie i zobacz, czy nie przelewasz na dziecko swoich własnych lęków, które wynikają z obawy o jego przyszłość, którą zaprojektowałaś/eś w głowie lub własnych wspomnień związanych z egzaminem dojrzałości.

Nie wspominaj, jak wyglądała twoja matura. Liczy się to, co teraz przeżywa twoje dziecko.

6. Zadbaj o jego relaks
Nastolatki w stresie mogą gorzej spać, uciekać w gry, mieć zawroty głosy, być wycofane. Obserwuj swoje dziecko. Być może wzięło na siebie zbyt dużo. Przeciążony mózg nastolatka nie będzie efektywnie uczył się, gdy będzie zmęczony.

Zaplanuj przerwy. Wyrwij dziecko na spacer, pozwól mu posiedzieć w sieci, ugotujcie razem obiad. To go zrelaksuje i odpręży. Po raz kolejny pokażesz mu, że jego komfort i samopoczucie jest ważniejsze niż wyniki oraz że dbasz o niego w każdej sytuacji.

7. Świętujcie
Po każdym egzaminie celebrujcie przejście przez kolejny test. Daj dziecku oddech i świętuj małe zwycięstwa. Napisanie choćby jednego testu po miesiącach nauki zdalnej, w ogromnym stresie i presji czasu, jest powodem do radości.

8. Przygotuj plan B
Niezdany egzamin to nie koniec świata. Maturę można powtarzać, można w przyszłym latach dołożyć i zmienić zdawane przedmioty. Być może za rok twoje dziecko będzie miało zupełnie inne aspiracje niż aktualnie. Bądź otwarty na wszystkie wyniki egzaminów i nie strasz dziecka, że nie zdając, zaprzepaściło jakąkolwiek szansę na dobrą przyszłość.

9. Odżyw jego umysł
W dniu egzaminu nie popędzaj swojego dziecka. Zrób dla niego jego ulubione śniadanie, zadbaj o wyprasowanie ubrania galowego, dużo się uśmiechaj.

To, w jakiej atmosferze zacznie dzień może mieć wpływ na podwyższenie stresu, dodatkowe nerwy czy uciekanie myśli w czasie pisania testu. Niech twoje dziecko wyjdzie z domu uśmiechnięte, pewne, że je wspierasz i z poczuciem, że sobie poradzi.