Kawa nie dla każdego! Nie sięgaj po kolejną filiżankę, jeśli jesteś w jednej z tych grup
Istnieją na świecie takie smaki, bez których nie wyobrażam sobie życia. Jednym nich jest smak gorącej, pachnącej kawy. Czasem jednak pojawia się z tyłu głowy pytanie, czy jest całkowicie bezpieczna?
- Kawa nie jest szkodliwa, o ile nie przekraczamy zalecanej dawki dziennie.
- Kofeina zawarta w kawie jest zaliczana do środków psychoaktywnych.
- To właśnie z jej powodu, niektórzy powinni przemyśleć filiżankę tego aromatycznego napoju.
Historia podaje, że kofeinę spożywano już w czasach epoki kamiennej! Kofeina, jako substancja zmniejszająca uczucie zmęczenia, pobudzająca do działania, jest więc z nami od dawna.
Kolejne badania dowodzą również o dobroczynnym działaniu kawy na nasze zdrowie. Istnieją jednak szczególne grupy osób, którym kofeina może wyrządzić więcej krzywd niż korzyści.
1. Osoby ze schorzeniami w obrębie dolnego i górnego odcinka pokarmowego.
Kawa ma działanie drażniące na ścianki jelit oraz błonę śluzową żołądka. Kofeina natomiast ma bezpośredni wpływ na zwiększenie produkcji kwasu solnego, który może zintensyfikować refluks.
2. Osoby z nadwagą.
Kawa przez chwilę zapełni żołądek i sprawi, że uczucie głodu osłabnie. Jest jednak wysokie ryzyko, że wróci i to.. ze zdwojoną siłą.
3. Osoby cierpiące na stany lękowe.
Kofeina zawarta w kawie jest klasyfikowana jako środek psychoaktywny. Zwiększa nasze pobudzenie, intensyfikuje pracę serca, może wpływać na drżenie dłoni i całego ciała, mieć bezpośredni związek z bezsennością. Ponadto kawa może oddziaływać na siebie wzajemnie z lekami psychotropowymi, więc przy ich stosowaniu należy szczególnie uważać.
4. Kobiety z nieregularną menstruacją.
Kofeina może wpływać na regulację hormonów w naszym organizmie, nie do końca jest jasne z jaką siłą. Jeżeli cierpimy na nieregularne cykle, lepiej zrezygnować z jej spożycia.
Może cię zainteresować: "Córka ma 12 lat i pozwalam jej pić kawę". Nie ma naukowych dowodów, że to napój dla dorosłych