Nie tylko brak snu. Sińce pod oczami mogą zwiastować poważne kłopoty

Marta Lewandowska
Zauważyłaś zasinienie pod oczami swojego dziecka? Widząc naglą zmianę na buzi dziecka, często wpadamy w panikę, bo sińce pod oczami mogą być zapowiedzią poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zmian nowotworowych. Jednak zwykle przyczyna jest zupełnie inna.
Sińce pod oczami dziecka powinny zaniepokoić, jeśli utrzymują się dłuższy czas, lub towarzyszą im inne objawy. unsplash.com

Fioletowe podkówki

Dziś takie sińce widujemy u dzieci bardzo często, zwłaszcza razem z bladą skórą na buzi. Problem ten dotyczy przede wszystkim uczniów, którzy zbyt wiele czasu spędzają przy ekranach emitujących niebieskie światło. W takim przypadku należy ograniczyć dziecku dostęp do ekranu i zachęcić je do zabawy na zewnątrz. Zamiast patrzeć w ekran, pójdźcie na spacer, sytuacja powinna się poprawić po kilku dniach.


Warto też zadbać o odpowiednią ilość snu dziecka, ale i o jego jakość, starajcie się, żeby pokój, w którym dziecko odpoczywa, był zawsze dobrze wywietrzony i zacieniony. W takich warunkach łatwiej organizmowi odpocząć.

Jeśli jednak poza sińcami zauważysz zaburzenia apetytu, problemy ze snem, nieprawidłowości w wypróżnianiu, albo kaszel, który nie towarzyszy infekcji, to najprawdopodobniej dziecko złapało pasożyta. Często pierwszym objawem owsików, glisty ludzkiej czy tasiemca są właśnie podkrążone oczy.

Sińce pod oczami bywają też zwiastunem anemii, nawet jeśli dieta dziecka jest dobrze zbilansowana, może ono mieć problem ze wchłanianiem żelaza. Pediatra zleci wykonanie pełnej morfologii, żeby sprawdzić poziom tego pierwiastka w organizmie dziecka.

Czerwone plamy

Czerwone plamy pod oczami malucha mogą być objawem alergii pokarmowej, warto przeanalizować, co dziecko w ostatnim czasie jadło i odstawić nowości. Poprawa powinna przyjść nieomal od razu. Jeśli jednak czerwone plamy występują razem z opuchlizną, należy zgłosić się do lekarza, żeby wykluczyć poważne problemy zdrowotne.

Opuchlizna występująca z czerwonymi plamami może być jednym z objawów cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a nawet problemów z nerkami. Pediatra przeprowadzi wywiad i zleci odpowiednie badania, żeby wykluczyć te choroby, ewentualnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Najczęściej przyczyny sińców

Skóra pod okiem jest fizjologicznie cieńsza, niż na reszcie twarzy, dlatego tam szybciej widać zmiany. W większości przypadków, worki i sińce pod oczami wynikają z przemęczenia, zbyt dużej ilości czasu spędzonego przy ekranie oraz słabej jakości snu. Sińce pojawiają się częściej u dzieci, które piją zbyt mało lub mają źle zbilansowaną dietę.

Zwróć uwagę na ilość warzyw i owoców, gdyż cienie pod oczami są jednym z pierwszych objawów deficytu witamin. Zdarza się, że w diecie dziecka jest za dużo soli, co też może skutkować cieniami.

Sińce u dziecka, kiedy do lekarza

Przede wszystkim zabierz dziecko na spacer, skontroluj, ile wody dziennie wypija i przyjrzyj się jego diecie. Sprawdź, czy sińcom nie towarzyszą inne objawy. Zaburzenia snu, apetytu, ból brzucha, trudności z oddawaniem moczu, nietypowy wygląd stolca, osłabienie kondycji.

Jeśli zauważysz te lub inne niepokojące objawy, lub zasinienie utrzymuje się przez dłuższy czas, umów się na konsultację do pediatry, żeby wykluczyć obecność pasożytów i inne poważne choroby.