Nakładaj dziecku warzywa na talerz, nawet jeśli ich nie je. Efekty są potwierdzone naukowo!
Większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci powinny jeść różnorodne warzywa, bo dostarczamy im w ten sposób codzienną porcję witamin i minerałów. Niestety często teoria nie idzie w parze z praktyką. Próbujemy przekonać dziecko do warzyw i… nic. Odmawia ich jedzenia, a nawet czasem próbowania. Najnowsze badania dają jednak w tej kwestii nadzieję na sukces.
- Dla wielu rodziców zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw jest ogromnym wyzwaniem.
- Naukowcy przeprowadzili badania, by dowiedzieć się, jaka jest najskuteczniejsza metoda, by zachęcić dziecko do jedzenia warzyw.
- Jak nakłonić dziecko do codziennego jedzenia warzyw?
Naukowcy z Flinders University w Australii przeanalizowali liczne badania naukowe, dotyczące spożycia warzyw przez dzieci. Dzięki temu udało im się stworzyć listę skutecznych strategii, które mają pomóc zrozumieć rodzicom, jak podchodzić do posiłków, aby zwiększyć (lub w ogóle rozpocząć) jedzenie warzyw przez dzieci.
Im wcześniej, tym lepiej
Wyniki badań opublikowano w naukowym czasopiśmie "American Journal of Clinical Nutrition” i wyjaśniają one, że nakłanianie dzieci do jedzenia warzyw tak naprawdę sprowadza się do jednej kwestii.
Jakiej? Chodzi o tzw. powtarzającą się ekspozycję, czyli im częściej dziecko styka się ze znajomymi lub nieznanymi sobie warzywami, tym wzrasta szansa na to, że je w końcu zje.
Wydaje się to dość proste, ale okazuje się, że im później zaczniemy wprowadzać tę strategię, tym trudniej będzie przekonać naszego "warzywnego niejadka” do próbowania nowych smaków.
Według opublikowanych badań ekspozycję na warzywa można już rozpocząć w okresie prenatalnym. Płyn owodniowy, który otacza płód w macicy, zmienia smak w zależności od diety matki, a rozwijające się dziecko połyka go w ramach normalnego rozwoju.
Podobnie jest z mlekiem mamy po narodzinach dziecka - jeśli karmisz piersią zadbaj, by w twojej diecie znalazły się różnorodne warzywne smaki. Naukowcy podkreślają też, że gdy nadchodzi czas na wprowadzenie pierwszych stałych pokarmów dla dziecka, rozpoczęcie od warzyw, zamiast np. płatków zbożowych lub owoców (są one słodsze) może wpłynąć na jego preferencje dotyczące smaków.
Warzywa na talerzu? Codziennie!
Nie przejmuj się jednak, gdy masz w domu kilkulatka, który nie lubi warzyw. Również jego będzie można przekonać do zmiany nawyków, jednak będzie to wymagało więcej czasu.
Jak mówi współautorka badań, prof. Rebecca Golley "nauka odkrywania radości z jedzenia warzyw to maraton, nie sprint”. Wymaga czasem czasu i cierpliwości, ale warto. Nawet jeśli twoje dziecko nie chce spróbować danego warzywa, nie zniechęcaj się. Może wymagać 10 lub więcej "ekspozycji” na nie, zanim polubi określony smak. Możesz też rozważyć wprowadzenie drobnych nagród, gdy twoje dziecko wykaże chęć spróbowania warzyw.
Jak w praktyce ma wyglądać ta tzw. powtarzająca ekspozycja? Rodzice mogą zacząć od umieszczenia 1-2 warzyw (niewielkiej wielkości) na talerzu dziecka. Patrzenie, dotykanie i wąchanie warzyw jest również pomocne. Możesz też kupić książeczki o warzywach, posadzić rośliny na balkonie lub w przydomowym ogródku, jak najczęstsze rozmawianie o nich np. podczas zakupów.
Oczywiście dla wielu rodziców nakłonienie "wybrednego” w kwestii jedzenia dziecka może być frustrujące, zwłaszcza gdy podajesz warzywa do każdego posiłku dziecka, a ono i tak ich nie zjada.
Jednak bez powtarzania tej czynności nie osiągniesz sukcesu. Jeśli martwisz się marnowaniem jedzenia, przygotowuj naprawdę małe porcje warzyw dla dziecka. Dopiero, gdy w którymś się rozsmakuje, zwiększaj je stopniowo i wtedy też wprowadzaj kolejne 1-2 smaki.
Może cię zainteresować także: Zawadzka wymienia teksty, których nie powiesz już dziecku. "To prosta droga na terapię"
Źródło: verywellfamily.com