"Główka mu leci, krzywo jakoś siedzi". Sprawdź to u swojego niemowlaka, zanim skończy 4. miesiące
Gdy po raz pierwszy zostajesz mamą na starcie dostajesz pakiet zmartwień dotyczących noworodka. Jesteś nieustannie czujna, wrażliwa i obserwujesz każdy grymas dziecka. Jednak w natłoku impulsów rozwojowych niemowlęcia jest coś, co zwykle umyka mamom. A w przypadku zburzeń symetrii ciała, trzeba działać szybko.
- W ciągu trzech pierwszych miesięcy życia ciało niemowlęcia bardzo się zmienia.
- Od czwartego miesiąca życia należy uważnie monitorować symetrię jego ciała.
- Oto, na co musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz skontrolować rozwój fizyczny swojego niemowlęcia.
W czwartym miesiącu jego życia możemy już zauważyć czy jego praca nie poszła na marne. Należy uważnie monitorować symetrię jego ciała. Niezauważona, będzie wymagała fizjoterapii. Im szybciej przekonamy się, że nasze dziecko jest proste jak struna, tym prędzej uspokoimy skołatane macierzyństwem nerwy.
Jak sprawdzić symetrię ciała niemowlęcia?
Jeśli zastanawia nas rozwój fizyczny naszego niemowlęcia, sprawdźmy czy "ładnie rośnie". A nawet jeśli nie mamy powodów do zmartwień, kontrola raz na jakiś czas nie zaszkodzi.- nos, broda, mostek, pępek i spojenie łonowe znajdują się w jednej linii,
- tułów jest prosty i nie przekrzywia się na żadną ze stron,
- barki i biodra są do siebie równoległe,
- odległość główki od barków jest taka sama po obu stronach,
- kręgosłup na całej długości przylega do materacyka/podłogi.
- czy na żadnej stronie nie wypływa mu brzuszek "trochę bardziej",
- barki i bioderka są do siebie równoległe,
- czy gdy dziecko podpiera się na rączkach, to pupka się nie unosi.
Kiedy się martwić?
Noworodki zawsze układają się asymetrycznie. A niemowlęta, które zaczynają trenować przewracanie się z brzucha na plecy, również mają prawo do niesymetrycznych zachowań. Jeśli przekręcone na brzuch niemowlę leży prosto, nie ma powodów do zmartwień.Jeśli zauważymy, że nasze dziecko przekręca główkę tylko na jedną stronę, a razem z nią całe ciało nie trzyma równej linii lub na jedno ucho malucha jet na niższej wysokości niż sąsiad po drugiej stronie, powinnyśmy pójść do lekarza. On może skierować nas do fizjoterapeuty, który zaleci ćwiczenia.
Może cię zainteresować: Łatwiejszy poród i szybszy powrót do formy. Fizjoterapeutka radzi, jak to osiągnąć