Hołownia kontruje truizmy Morawieckiego. Minister zdrowia psychicznego to dopiero początek

Sandra Skorupa
Niedołężna polska psychiatria dzieci i młodzieży to problem, który ciągnie się od wielu lat. Ostatnio była szansa na dofinansowanie tej dziedziny 80 mln zł, ale PiS się nie zgodził i nie poprał pomysłu. Z nową inicjatywą wsparcia psychicznego dla najmłodszych wychodzi Hołownia i Polska 2050. Minister zdrowia psychicznego to dopiero początek ich planów.
Psychiatria dzieci i młodzieży według Hołowni i Polski 2050 screen youtube.com / Szymon Hołownia

Morawiecki nie będzie szczędził środków na dzieci

— Mało jest ważniejszych spraw niż dzieci, młodzież i ich zdrowie psychiczne. Będzie to zadanie numer jeden. Nie będziemy szczędzili sił i środków, żeby pomóc dzieciom i pomóc naszej młodzieży — mówił premier Mateusz Morawiecki miesiąc po tym, gdy posłowie PiS w Senacie zagłosowali przeciwko 80 mln na psychiatrię dzieci i młodzieży.
Takie słowa padły pod koniec lutego, gdy Mateusz Morawiecki odwiedził środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Jednak prócz zachwytu, chwalenia i obietnicy nieszczędzenia środków, nie było żadnych konkretów. Te wyszły natomiast od Hołowni i Polski 2050.


Polska 2050 i Hołownia mają pomysł na psychiatrię dzieci

W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją Szymon Hołownia i członkowie jego ruchu Polska 2050 przedstawili rozwiązania dla ulepszenia systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Najciekawszym pomysłem wydaje się postulat wiceministra zdrowia psychicznego.
— Postulujemy, żeby jeden z wiceministrów zdrowia był bezpośrednio odpowiedzialny za zdrowie psychiczne — mówiła Joanna Mucha podczas briefingu Polska 2050.
Ponadto posłanka sugeruje, by w kwestii samobójstw naśladować program fiński.
— Postulujemy przyjrzenie się programowi fińskiemu, w którym każde samobójstwo było bardzo dokładnie badane. Dzięki tej wiedzy Finowie zmniejszyli liczbę samobójstw w kraju — podkreślała Mucha.

Budżet na psychiatrię dzieci i młodzieży według Polski 2050

Ruch Szymona Hołowni wytknął rządowi kompromitujące dane, które obnażają prawdę o tym, jak ważna dla polityków jest psychiatria dziecięca. Przyczyną co 5 pogrzebu dziecka jest samobójstwo, a na psychiatrię dziecięcą przeznacza się jedynie 0,7 proc. całego budżetu na zdrowie.

Dodatkowo podczas konferencji działacze podkreślili, że w roku 2021 przeznaczono mniej pieniędzy na psychiatrię niż w roku 2020. Cięcie kosztów w tej kwestii w okresie pandemii, w którym tak wiele się mówi o pogorszeniu zdrowia psychicznego Polaków, budzi mieszane uczucia.

Co więcej, okazuje się, że z nowego Planie Odbudowy Zdrowia wykreślono zadanie wzmocnienia ochrony zdrowia psychicznego.

Dr hab. n. med. Cezary Pakulski ekspert medyczny w Instytucie Strategie Medyczne 2050 przedstawił rozwiązania, które mają poprawić opiekę psychologiczno-psychiatryczną w Polsce.

1. Na całą psychiatrię należy przeznaczyć nakłady w wysokości minimum 5% budżetu NFZ.
2. Jak najszybciej należy zrealizować cel 300 Centrów Zdrowia Psychicznego, żeby zorganizować skuteczny system zaopiekowania psychiatrycznego. Obecnie takich ośrodków jest zaledwie 40.
3. Postulujemy likwidację obowiązku wystawiania i posiadania skierowań do psychologa, terapeuty środowiskowego, czy psychoterapeuty.
4. Samodzielne wizyty starszych dzieci u lekarza psychiatry, psychologa, psychoterapeuty. Dopuszczenie wizyt młodego człowieka powyżej 15. roku życia.