Dziecko nie chodzi do szkoły lub przedszkola? Otrzymasz dodatkowe pieniądze!

Sandra Skorupa
Choć uczniowie klas 1-3 wrócili do nauki stacjonarnej, rząd przedłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy w lutym. Z pomocy finansowej państwa wciąż będzie mogło skorzystać wielu rodziców.
Zasiłek opiekuńczy a koronawirus luty 2021 Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy – luty 2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa. Choć, jak podaje rząd, większość placówek dla najmłodszych dzieci funkcjonuje już normalnie, to jednak część placówek wciąż pozostaje zamknięta.

Minister Pracy i Polityki Społecznej poinformowała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy w lutym zostanie przedłużony.

— Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w kraju. Po przeprowadzeniu analiz zdecydowaliśmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że do końca lutego uprawnieni rodzice będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia — powiedziała minister Marlena Maląg.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

W związku z epidemią dodatkowy zasiłek opiekuńczy uprawnionym rodzicom przysługuje już od wielu miesięcy. Kto może skorzystać ze świadczenia jeszcze w lutym 2021 roku? Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają rodzice dzieci do lat 8 pod warunkiem, że:


— z powodu pandemii zamknięto żłobek, przedszkole, szkołę, klub dziecięcy lub inną placówkę, do której uczęszczało dziecko
— z powodu pandemii otwarta placówka dziecka nie jest w stanie zapewnić opieki, gdyż funkcjonuje w trybie ograniczonym
— z powodu COVID-19 niania nie może sprawować opieki nad dzieckiem.

Ponadto dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się również rodzicom starszych niepełnosprawnych dzieci. O zasiłek mogą się starać opiekunowie osób w wieku:

— do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
— do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
— do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
— Ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.