Wszystko, co musisz wiedzieć o L4 w ciąży. Sprawdź, kiedy spodziewać się kontroli

Sandra Skorupa
Kobietom przysługują w ciąży konkretne prawa np. do zasiłku chorobowego. Jednak formalności, jakich trzeba w związku z tym dopełnić i przepisy, jakie trzeba poznać, jest naprawdę sporo. Oto pigułka wiedzy o L4 w ciąży, czyli wszystko o zwolnieniu lekarskim dla ciężarnych. Sprawdź, komu przysługuje L4 w ciąży, ile trwa, czy można wyjechać, będąc na zwolnieniu lekarskim oraz co oznaczają kody na zaświadczeniu.
L4 w ciąży - częsta rzeczywistość ciężarnych w Polsce. 123RF

L4 w ciąży – komu przysługuje?

Zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie chorobowe. Jednak na ogół kobieta musi być nim objęta nieprzerwanie 30 dni. Jest ono obowiązkowe w każdym stosunku umowy o pracę.


Z kolei kobiety zatrudnione na umowę zlecenie, bądź prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, muszą indywidualnie opłacać składki, by zyskać prawo do L4 w ciąży. W tym wypadku zasiłek chorobowy przysługuje im, gdy są objęte ubezpieczeniem nieprzerwanie od 90 dni.

Jest jednak kilka wyjątkowych sytuacji, w których zasiłek chorobowy w ciąży przysługuje już od pierwszego dnia ubezpieczenia. Mają do niego prawo:



L4 w ciąży - kiedy przysługuje i jak długo trwa?

Sam fakt bycia w ciąży nie jest wystarczającą podstawą, by skierować przyszłą mamę na chorobowe. Zwolnienie lekarskie kobiecie w ciąży wystawia lekarz (niekoniecznie ginekolog), stwierdzając jej niezdolność do pracy.

Może to zrobić ze względu na chorobę związaną z ciążą oraz niezwiązaną z ciążą, a także z powodu warunków pracy, np. obciążenie fizyczne, negatywną atmosferę w firmie wywołującą stres, bądź napięcie.

Wówczas wystawiane jest zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej – e-ZLA. Dzięki temu przyszła mama nie musi go dostarczać osobiście pracodawcy. Maksymalny czas zwolnienia chorobowego w ciąży wynosi 270 dni (9 miesięcy).

Zwolnienie lekarskie w ciąży - kto płaci?

Przez pierwsze 33 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim w ciąży zasiłek chorobowy w ciąży płaci pracodawca. Od 34 dnia obowiązek płacenia za L4 przejmuje ZUS aż do 270 dnia, jeżeli tyle trwa zwolnienie.

Zasiłek chorobowy w ciąży - ile płatny?

Z reguły wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80 proc. średniego wynagrodzenia. Jednak w ciąży kobiety otrzymują 100 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia. Warunkiem jest jednak, by na zwolnieniu lekarskim był zaznaczony kod literowy "B". Oznacza on niezdolność do pracy w trakcie ciąży, który uprawnia to pełnej kwoty zasiłku.

Podstawę zasiłku ustala się na podstawie wynagrodzenia z pełnych 12 miesięcy, które poprzedzają okres zwolnienia lekarskiego. Do ustalenia zasiłku chorobowego w ciąży zalicza się nie tylko wynagrodzenie, ale również:



Kody L4 w ciąży: czy można wyjechać? Kody na zwolnieniu lekarskim w ciąży

Przechodząc na L4 kobiety pytają - czy mogę wyjechać na zwolnieniu lekarskim w ciąży, co mogę robić? To zależy od tego, jaki kod numeryczny na zaświadczeniu wystawi lekarz.

Kod 1 na zwolnieniu lekarskim w ciąży oznacza, że kobieta musi leżeć i ograniczyć aktywność ruchową oraz pozostać w domu.

Kod 2 na zwolnieniu lekarskim w ciąży oznacza, że kobieta może chodzić i opuszczać mieszkanie, ale powinna się oszczędzać. Może wyjść na spacer czy też na zakupy.

L4 w ciąży a kontrola ZUS

ZUS może skontrolować ciężarną, by sprawdzić, czy na pewno przestrzega wskazań lekarza. Jeżeli przy kodzie 1 pracownik instytucji nie zastanie kobiety w domu i uzna, że L4 jest wykorzystywane niezgodnie z zaleceniami, może pozbawić ją zasiłku, a nawet żądać zwrotu wypłaconych pieniędzy.

W przypadku kodu 2 na zwolnieniu lekarskim, jeżeli kobieta zmieni adres pobytu lub zaplanuje podróż, ZUS może domagać się od niej wyjaśnień. W przypadku dłuższego wyjazdu np. do rodziny kwestię należy zgłosić w dowolnej jednostce ZUS. Pobyt w hotelu na L4 w ciąży jest możliwy tylko po uzyskaniu zaświadczenia i najlepiej wskazania od lekarza.