Lekarze: "To wiadomość roku!". Każde dziecko będzie badane w kierunku SMA
Przez SMA rodzice z dziećmi emigrują z Polski na stałe do innych krajów. Los tych, którzy zostali, teraz się odmieni, bo od 2021 wszystkie noworodki będą badane w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni. Neurolodzy twierdzą, że "to wiadomość roku".
Badania przesiewowe SMA w Polsce
— Śmiało można powiedzieć, że to jest wiadomość dnia, a nawet roku! — mówiła w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała rekomendację włączenia badania w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) do narodowego programu badań przesiewowych u noworodków.
Taka opinia została wydana dopiero przy drugim podejściu, gdyż pod koniec grudnia 2020 roku AOTMiT wydało negatywną opinię.
SMA — strategia 2021-2027
Dlaczego badania przesiewowe noworodków w kierunku SMA są tak ważne? Wczesne rozpoczęcie leczenia – jeszcze zanim pojawią się objawy, umożliwia rozwinięcie zdrowego fenotypu – zespołu cech organizmu. W tym celu w Polsce od 2016 roku przy wczesnym rozpoznaniu SMA stosuje się refundowany lek Nusinersen. Fundacja SMA podała, że teraz pozostało czekać formalną decyzję Ministra Zdrowia "która oczywiście będzie pozytywna". Następnie rozpocznie się stopniowe wdrażanie programu. W 2021 roku projekt obejmie 10 województw, zaczynając od mazowieckiego, a w 2022 pozostałe regiony Polski. W latach 2023–2027 program SMA ma być już standardową formułą testów przeprowadzanych u każdego noworodka.
Może cię zainteresować: Pierwszy miesiąc życia dziecka. Czy wiesz, jak rozwija się twój maluszek i co już potrafi?