Pierwszy miesiąc życia dziecka. Czy wiesz, jak rozwija się twój maluszek i co już potrafi?
Iza Orlicz
10 sierpnia 2020, 12:58·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 10 sierpnia 2020, 12:58
Pierwszy miesiąc życia dziecka jest dla rodziców niezwykle ekscytujący, bo to czas gdy "poznajesz się" się z maluszkiem. I tylko z pozoru noworodek jedynie śpi i je, prawda jest taka, że w ciągu tych czterech tygodni zachodzą w nim ogromne zmiany.
Reklama.
W pierwszym miesiącu życia dziecko rozwija się naprawdę intensywnie. Przybiera na wadze ok. 700 g i rośnie o 2 centymetry.
1 miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny
Zaraz po porodzie dziecko może mieć pomarszczoną, zaczerwienioną skórę lub napuchnięte powieki, ale w ciągu 1 miesiąca życia skóra zacznie się ona powoli wygładzać, stanie się różowa i elastyczna. Oczywiście nadal na jego twarzy mogą występować drobne krostki, to tzw. niemowlęcy trądzik, który zniknie po kilku tygodniach.
W 1 miesiącu życia główka dziecka będzie coraz bardziej kształtna, chociaż nadal może wydawać się większa i trochę nieproporcjonalna w stosunku do reszty ciała.
Noworodek w 1 miesiącu życia zacznie się powoli "prostować”, ale nadal często będzie podkurczał nóżki (to płodowe ułożenie), możesz też zauważyć mimowolne drżenie jego rąk – to nic niepokojącego, świadczy jedynie o niedojrzałości układu nerwowego.
Jego wzrok nie jest jeszcze do końca rozwinięty, dostrzega przede wszystkim różne odcienie bieli i czerni. W 1 miesiącu życia dziecko już całkiem dobrze słyszy i może próbować odkręcać główkę w kierunku dźwięku.
1 miesiąc życia dziecka: odruchy noworodkowe
W 1 miesiącu życia dziecka możesz zaobserwować u niego wiele bezwarunkowych odruchów, które znikną ok. 4 miesiąca życia. Są to:
1. odruch Rootinga (odruch szukania piersi) - zaobserwujesz go, gdy muśniesz policzek niemowlęcia. Dziecko delikatnie odwróci główkę w stronę ręki i otworzy szeroko buzię, gotowe do ssania.
2. odruch Moro (zwany też odruchem obejmowania) – zaobserwujesz go, gdy niemowlę się przestraszy. Dziecko zareaguje gwałtownym rozprostowaniem rączek i nóżek wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, a następnie powoli przyciśnie rączki do siebie.
3. odruch chwytny - zaobserwujesz go, gdy dotkniesz wnętrze dłoni niemowlęcia palcem lub cienkim przedmiotem (np. uchwytem grzechotki). Dziecko zaciska pięści na tyle silnie, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry. Uciśnięcie nasady palców stóp, wywoła zgięcie podeszwowe palców.
4. odruch kroczenia - zaobserwujesz go, gdy podtrzymasz dziecko pod paszkami w pozycji pionowej tak, by stópkami dotykało ziemi. Dziecko stawia krok za krokiem, jakby chodziło.
5. odruch Babińskiego - zaobserwujesz go, gdy połaskoczesz niemowlę po podeszwie stopy. Dziecko zgina małe palce do środka, natomiast duży palec wygnie się do góry.
Co potrafi dziecko w 1. miesiącu życia?
Z pozoru wydaje się, że w tym okresie dziecko jedynie je i śpi, ewentualnie płacze, komunikując w ten sposób te pierwsze dwie potrzeby. Jednak to nieprawda.
Co potrafi dziecko w 1 miesiącu życia? Może już wodzić oczami za zabawką, oczywiście jeśli przesuwamy ją bardzo powoli lubi wpatrywać się w twarze rodziców, zwłaszcza gdy zbliżamy się do jego buzi na odległość 20-30 cm, reaguje też na dźwięki np. grzechotki. Może również próbować podnosić na chwilę główkę, gdy leży na brzuchu, potrafi rozpoznać mamę po głosie i zapachu.
Jak wspierać rozwój dziecka w 1. miesiącu jego życia?
Jak najwięcej przytulaj maluszka, bo zapewniasz mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. Możesz też zbliżać i oddalać twarz od buzi dziecka, robiąc przy tym miny – maluch będzie próbował cię naśladować.
Pokazuj mu zabawki i książeczki np. z kontrastowymi obrazkami, mów (ale też śpiewaj) jak najwięcej, bo dziecko zna twój głos i szybko się dzięki temu uspokaja.