Płacz i histeria przy rozstaniu? Powiedz do siebie to jedno zdanie, a efekt cię zaskoczy

Sandra Skorupa
Każda sytuacja rozłąki z dzieckiem oznacza morze łez u malucha? Nie ważne, czy zostaje z troskliwą babcią, miłą nianią czy w przedszkolu pełnym zabawek i tak nie chce cię opuszczać.
Rozstanie z mamą. Dziecko płacze, gdy mama wychodzi - co robić pixabay.com

Sposoby na płacz dziecka przy rozstaniu

Rodzice próbują różnych sposobów, gdy dziecko płacze przy rozłące. Są słowa, które z czasem mogą zadziałać, jak zaklęcie. "To miejsce jest dobre dla mojego dziecka". To jedna z tych metod na uspokojenie dziecka, która nie dotyczy bezpośrednio jego, a matki.

Chodzi o to, by uspokoić samą siebie. Przekonać, że zostawienie dziecka z babcią, teściową, sąsiadką, nianią czy w żłobku bądź przedszkolu jest bezpieczne. Przemówić do siebie, że to są ludzie, którzy chcą dobrze dla dziecka, nic mu się nie stanie.

Dlaczego tak ważne jest najpierw uspokojenie siebie, a dopiero później dziecka? Maluch potrafi rozpoznać stan emocjonalny mamy. Jego zmysły analizują go i odpowiednio reagują np. markotnością i płaczem.


Lęki rodzicielki po prostu udzielają się dziecku. Gdy jej poziom stresu rośnie, działa to na stan małego człowieka. Wśród innych skutecznych sposobów na ograniczenie płaczu dziecka rodzice wskazują:

— Pozwolenie dziecku zająć się jakąś osobistą rzeczą mamy (np. szal, chusta).
— Przy delegacjach, wyjazdach pomocny może być kalendarz – odrywanie kartek lub wykreślanie dni do powrotu rodzica daje dziecku większe poczucie pewności.
— Rytuał mocnego uścisku, całowania w czoło, wyliczanki na pożegnanie, dają poczucie, że rodzic wróci – jak zawsze.