Wiecie, że wiosna zaczyna się... dziś? 1 lutego obchodzimy niezwykłe celtyckie święto

Magdalena Konczal
Pierwszy dzień wiosny wcale nie wypada 21 marca. Według wierzeń Celtyckich to 1 lutego słońce zwycięża nad ciemnością, a natura zaczyna budzić się do życia. Sabat Imbolc było wyjątkowym świętem, w którego czasie rozpalano ogniska, sprzątano domy i tańczono. Może wziąć przykład z Celtów i świętować przyjście wiosny na długo przed dniem wagarowicza?
Pierwszy dzień wiosny: celtyckie święto światła. Symbolika Sabat Imbolc Fot. Pexels
Sabat Imbolc, czyli celtyckie święto światła to wedle tradycji przedchrześcijańskich pierwszy dzień wiosny.

Święto światła: co to jest?


To magiczne celtyckie święto miało być zwiastunem odchodzącej zimy i budzącej się do życia matki natury. Przyjmuje się, że uroczystości trwały mnie więcej trzy dni (1-3 lutego).
Samo świętowanie miało sprawić, by światło jak najszybciej powróciło na ziemię. Celtowie początek lutego uznawali za pierwszy dzień wiosny, w którym to dniu słońce zwyciężało nad ciemnością. Patronką święta światła była bogini domowego ogniska Brigit, która miała chronić domostwa w czasie wojny i zapewnić plony w czasie pokoju. Po chrystianizacji jej miejsce zajęła św. Brygida, którą Kościół wspomina właśnie pierwszego lutego.

Tradycje i obrzędy w czasie Sabat Imbolc

Rytuały święta światła to przede wszystkim czynności oczyszczające ziemię, dom i ciało z ogromu ciężaru, który przyniosła zima.


Symbolem Sabat Imbolc był i jest ogień. Wierzono, że magiczna moc, która towarzyszy temu świętu, sprawi, że spełnią się wszystkie niewypowiedziane życzenia. Dzieci plotły wówczas krzyże bogini Brygidy, które miały zapewnić całej rodzinie szczególną opiekę.

W dniu święta światła ludzie mieli zapomnieć o dotychczasowych niepowodzeniach i odrodzić się do nowego, lepszego życia. Rozpalano ogniska, by pozbyć się wszystkiego tego, co stanowiło symbol bólu i trudu.

Sabat Imbolc to także czas odnowienia. Celtowie sprzątali wówczas swoje domy, a także obmywali się wodą, co miało symbolizować oczyszczenie różnych sfer życia.

Święto światła współcześnie

Współczesne czarownice 1 lutego zapalają świece, które odganiają mrok oraz ukryte wewnątrz duszy mroczne myśli. Poza tym tego dnia piją uzdrawiające napary z ziół oraz miodu, który przypomina kolorem skrzące się słońce.

Kamieniami Sabat Imbolckryształ górski oraz ametyst, które symbolizują odwagę, chęć zmiany i spełnienia marzeń. Pradawne wierzenia mogą stać się dla nas inspiracją, by spojrzeć z nadzieją w przyszłe miesiące. Dni zaczynają stawać się coraz dłuższe, częściej na niebie pojawia się słońce. Zostawmy za sobą wszystko to, co trudne i otwórzmy się na nowy początek, tak jak robili to nasi przodkowie.

Zapalcie świece o pomyslność w nowym, budzącym się do życia roku!
Źródło: akademiaducha.pl