5 zabaw na 5 różnych rodzajów inteligencji. Tak sprawdzisz, w czym dziecko jest mocne

Agnieszka Miastowska
Każda mama wie, że włączenie byle jakiej bajki w telewizorze albo wręczenie dziecku tableta nie są zabawami, które pozwolą maluchowi w pełni się rozwinąć. Jakie zabawy wybrać, by pobudzić każdą z rodzajów inteligencji dziecka? Oto 5 zabaw na 5 rodzajów inteligencji — baw się z maluchem i obserwuj, w czym radzi sobie najlepiej.
5 zabaw na każdy rodzaj inteligenci dziecka. 5 treningów inteligencji Pexels.com

1. Zabawy na inteligencję ruchową (cielesno-kinestetyczną)

Do tych zabaw nie trzeba maluchów specjalnie namawiać, to ćwiczenia, które łączą ze sobą wysiłek fizyczny, umiejętność koordynacji i wypełniania poleceń. Jakie zabawy możemy zaproponować dzieciom, by rozwijać ten rodzaj inteligencji?
Proponować wszelkie zabawy wymagające ruchu — berka, ciuciubabkę, taniec. Zabawę w pantomimę czy wyłącznie pokazywane kalambury. Dobrym pomysłem będzie także zabawa w teatr zawodów, w której poszczególne fachy dziecko powinno pokazywać, cały czas będąc w ruchu, np. goniąc złodzieja jako policjant, tańczyć jak balerina.


Warto do wszystkich tych zabaw wykorzystać muzykę. Jeśli dzieci są starsze, warto ustalić konkretne zasady gier i rozpocząć kalambury czy pantomimę.

2. Zabawy na inteligencję językową (lingwistyczną)

Dziecko z wysoko rozwiniętą inteligencją językową uwielbia słuchać bajek, opowiadań i wierszy. Zazwyczaj jest gadułą i przyjemność sprawia mu formułowanie własnego zdania. Jak rozwijać ten rodzaj inteligencji? Poprzez trenowanie różnych form rozmowy.

Zachęcić dziecko do zabawy w tworzenie własnej historii lub czytanie bajki do momentu i wymyślenie do niej własnego zakończenia. Samo czytanie i pisanie własnych historyjek to świetnie ćwiczenie na rozwój językowy.

Sprawdzą się do tego także gotowe gry, jak scrabble czy krzyżówki. Warto zachęcić dziecko do zabawy w tworzenie własnych — nawet najbardziej absurdalnych i zabawnych słów oraz wymyślanie alternatywnych imion dla bohaterów bajek.

3. Zabawy na inteligencję matematyczno-logiczną

Mówi się, że na świecie istnieją dwa typu ludzi — ci, którzy lubią scrabble oraz ci, którzy wolą szachy. Jednak rodzaje inteligencji należy rozwijać równomiernie. Dlatego, nawet jeśli twoje dziecko jest typem językowca i humanisty, nie zapominaj, by podsumować mu pod nos gry i zabawy logiczne.

Szachy, warcaby, a także łamigłówki logiczne. Świetną gotową propozycją dla starszych dzieci jest gra planszowa "Cluedo", która pozwala zabawić się w detektywa. Dobrą zabawą mogą być także wszelkie łamigłówki matematyczne.

4. Zabawy na inteligencję muzyczną

Dziecko rozwinięte muzycznie nie tylko lubi śpiewać czy ciągnie je do gry na instrumentach. Czuje rytm i chce bawić się muzyką. Zabawy muzyczne to jedna z najprzyjemniejszych sposobów na rozwój inteligencji. Jak dokładnie się bawić?

Najlepiej pozwolić dziecku grać na zabawkowych instrumentach albo zapisać je na profesjonalne lekcje gry. Ale nie tylko. Przy małych dzieciach sprawdzi się nawet zabawa w klaskanie do rytmu piosenek albo wymyślanie rymów.

Tworzenie do piosenki własnego tekstu albo wymyślanie melodii do słów. Ciekawą zabawą będzie także "rysowanie" piosenek. Zobrazowanie tego, jak słyszymy muzykę.

5. Zabawy na inteligencję emocjonalną

Zabawy na inteligencję emocjonalną nie tylko nauczą dziecko, jak lepiej rozpoznawać i okazywać emocje, ale pozwolą ci zrozumieć, jak dziecko postrzega strach, szczęście czy miłość.

Żeby nauczyć dziecka okazywanie emocji warto poćwiczyć zabawę w dokańczanie zdań, np. kocham cię za.../kocham cię gdy... Dzieci mogą także namalować swoje emocje, pokazać je mową ciała. Jedną z ciekawszych zabaw emocjonalnych, o których pisałyśmy już na Mamadu, jest pociąg emocji.

Dzieci stają za sobą i trzymają siebie nawzajem jak w potocznym weselnym wężyku.
Wjeżdzają pociągiem na kolejne stacje emocji.

Stacje smutku, złości, szczęścia, rozbawienia, wstydu. Na każdej stacji muszą mową ciała i mimiką (mówienie zabronione) pokazać swoje emocje. Potem każde z nich opowiada, które emocje ze stacji odczuwa na co dzień w swoim życiu i w jakiej sytuacji.

Każda z zabaw rozwija inny rodzaj inteligencji, niektóre wymagają połączenia umiejętności z różnych dziedzin. Co najważniejsze, wspólna zabawa z dzieckiem pozwala ci poznać je lepiej — zobaczyć jego predyspozycje i słabsze strony.

Potraktuj to więc także jako lekcję, na poznanie preferencji malucha. Takie zabawy mogą być wstępem do okrycia nowego hobby czy talentu twojego dziecka. Warto spróbować!