Zainteresuj dziecko czymś innym niż bajka. 25 pomysłów na kreatywne zabawy

Prawo autorskie: romrodinka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: romrodinka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Sporo mówi się o tym, że rodzice nie mają czasu albo nie mają pomysłu jak spędzić czas wolny z dzieckiem. Pisaliśmy już o tym jak wykorzystać czas po pracy na zabawę z dzieckiem albo o tym, jak odpocząć gdy malec bawi się obok nas. Był również materiał o tym, jakie zabawa ma znaczenie w życiu dziecka.

Tym razem będzie od nieco innej strony. Zastanawiałyśmy się wspólnie co może być alternatywą dla (niezawodnej) bajki czy gry. I czy rzeczywiście tak trudno być kreatywnym rodzicem? Do wyboru są atrakcje na zewnątrz, wewnątrz, prace plastyczne i inne proste pomysły. Wszystkie bez użycia komputera, tableta, telewizora czy nawet smartfona.

1. Przebieranie
Dzieci (nie tylko dziewczynki) kochają się stroić – przebierać, wymyślać, przymierzać mamine kapelusze czy tatowe krawaty. Przy okazji takiej zabawy możecie sami chwilę odpocząć np. siedząc wygodnie w fotelu i zgadując jaką postacią jest wasze dziecko. Albo wymyślać za kogo powinno się przebrać.

2. Tor przeszkód
Po usunięciu cennych przedmiotów możecie stworzyć własny, gimnastyczny tor przeszkód. Użyjcie krzeseł, stołu, szalików, pudełek i czego tylko zapragniecie. Na podłodze możecie kolorową taśmą wyznaczyć ważne punkty. Jeżeli w mieszkaniu nie ma warunków na takie roszady, zminimalizujcie pomysł i stwórzcie tor przeszkód dla zabawek.


3. Balonowy mecz
Kilka balonów i… gotowe. Możecie zagrać w siatkówkę, koszykówkę albo badmintona. Możecie również wymyślić własną grę z własnymi zasadami. I koniecznie dać jej nazwę.

4. Malowanie stopami
Możecie rozłożyć gazety, brystol lub arkusze szarego papieru. Farbę najlepiej umieścić na plastikowych talerzykach – wówczas najprościej będzie maczać „pędzel”. I do roboty - czas na stworzenie wielkoformatowego dzieła.

5. Memory
Wybierzecie wspólnie kilka małych zabawek – niech będą to np. elementy kloców, puzzel, mały samochodzik czy zabawka z jajka niespodzianki. Ułóżcie je na stole i zapamiętajcie kolejność. Kiedy dziecko zamknie oczy schowaj jeden element i poprzestawiaj pozostałe. Teraz czas na odtworzenie starego układu. Oczywiście poziom trudności zabawy dostosuj do wieku dziecka.

6. Co nie pasuje
Ułóż obok siebie kilka zabawek tego samego rodzaju. Niech to będą na przykład zwierzęta – pluszowy miś, plastikowy konik i drewniany słoń. Do tego dołóż element, który nie pasuje – chociażby samochód. Niech dziecko wskaże, która zabawka odstaje od pozostałych i dlaczego. Ta gra ma również walor edukacyjny – wykorzystajcie go. Śmiało możecie przenieść ją na papier i wykorzystać podczas wakacji lub w kolejce do lekarza.

7. Zabawa w sklep
Pamiętacie taką zabawę z własnego dzieciństwa? Jest nieśmiertelna – kocha ją każde dziecko. Wystarczy kawałek stołu lub biurko, które będzie ladą, kasa i towar – niech dziecko zdecyduje, czy chce być właścicielem księgarni, sklepu odzieżowego, drogerii czy może sklepu spożywczego. Bądźcie gotowi zarówno na bycie sprzedawcą jak i klientem.

8. Zabawy z kredą
Jeśli pogoda będzie odpowiednia pakujcie kolorową kredę i wychodźcie na dwór. Oprócz niezawodnej gry w klasy możecie rysować kształty (a później do nich wskakiwać) albo ćwiczyć literki lub cyferki.

9. Cienie
Wystarczy lampka nona i półmrok. W tę grę najlepiej bawić się wieczorem, choć w ciągu dnia możecie zbudować w salonie namiot i w nim próbować bawić się światłem. Oprócz próby robienia kształtów z dłoni możecie wyciąć zwierzęta z papieru lub użyć przedmiotów z których korzystacie na co dzień i sprawdzić co z tego wyjdzie.

10. Plastelina
Modelina, ciastolina lub masa solna – w tym punkcie chyba nie ma się co rozpisywać. Możecie lepić, odciskać, malować, układać…
11. Malowanie marmuru
Wykorzystajcie w tym celu np. kartonowe pudełko i kolorowe farby. Będą wam również potrzebne drobne przedmioty w różnych kształtach. Maczajcie je w małych pudełeczkach z farbą, kładźcie w pudełku i dajcie im poszaleć. Sterujcie pudełkiem tak, by przedmioty obracały się, turlały i zostawiały ślad z farby. Powstanie z tego naprawdę wspaniałe dzieło!

12. Domowe potworki
Jeśli macie ogród lub balkon to idealna zabawa dla was. Możecie podczas spaceru poszukać kilku większych kamieni albo kupić kilka w sklepie ogrodniczym. A później wspólnie je ozdobić. Zróbcie im oczy, usta, wymyślne fryzury i może ubranka? Postawcie w różnych zakątkach ogrodu albo w skrzynkach z roślinami na balkonie. Niech te dobre duszki pilnują waszych upraw!

13. Babki z piasku
Wiadomo, że latem nie ma fajniejszego miejsca niż piaskownica. Można lepić babki, bawić się w sklep i wymyślać jeszcze inne rzeczy. W chłodniejsze dni możecie przenieść piaskownicę do domu. Jak? Słyszeliście kiedyś o piasku kinetycznym? Można go kupić, lub przygotować samemu – tutaj zobaczycie jak robiłyśmy go w redakcji. Okazało się, że to wcale nie takie trudne.

14. Zabawy z wodą
Dziecko nie musi mieć styczności z wda tylko podczas wieczornej kąpieli. Możesz podczas gotowania obiadu postawić przed dzieckiem kilka kubków z wodą, do tego mąkę, sól i przyprawy – niech miesza, przelewa, sprawdza co się wydarzy.

15. Ważenie
Zostańmy w kuchni jeszcze przez moment. Macie wagę prawda? No to zabawa gotowa. Pozwólcie dziecku ważyć różne produkty lub odmierzać płyny przy pomocy miarki. Porównujcie wartości, dodawajcie, odejmujcie. To doskonała lekcja matematyki w praktyce.

16. Sortowanie
Wrzućcie do pudełka zabawki różnej wielkości, a następnie wyciągając je po kolei ustawiajcie wg. Określonego schematu. Możecie rozmiarami (od największego do najmniejszego lub odwrotnie), kolorami (od najjaśniejszego czy najciemniejszego) lub według własnego schematu.

17. Muzyka – stop
Ta zabawa wywołuje salwy śmiechu. Jest banalna. Włączcie muzykę i tańczcie (albo niech tańczy twoje dziecko). Kiedy muzyka przestanie grać (np. zatrzymasz płytę) tańczący muszą zatrzymać się natychmiast. W takiej pozycji, w jakiej byliśmy właśnie, gdy muzyka się skończyła. Zadanie polega na tym, żeby wytrzymać w niej do czasu gdy zacznie grać na nowo.

18. Pranie
Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i ta zabawa podoba się wielu – głównie dziewczynkom. Wystarczy miska z mydłem i ciepła woda. Lalki również potrzebują mieć czyste ubranka!

19. Poszukiwacze skarbów
Ta zabawa w najprostszej postaci może sprowadzać się do starego i dobrze znanego „ciepło-zimno”. Wersja rozbudowana obejmuje wyrysowaną mapę i skarb zakopany w ogrodzie. Dostosujcie ją do swoich możliwości i warunków lokalowych. Ze starszakiem można bawić się również późnym wieczorem i poszukiwać zguby używając latarki.

20. Bańki mydlane
Dzieciaki je uwielbiają. Możecie kupić gotowe w sklepie lub sami spróbować przyrządzić odpowiednią miksturę. Puszczajcie bąbelki i łapcie je, biegajcie, śmiejcie się!

21. Statki
To trochę zabawa w naukę. Możecie wcześniej skonstruować kilka statków - z drewna, łupiny orzecha, styropianu. Następnie nalać wody do miski czy wanny i sprawdzić, które materiały toną, a które unoszą się na powierzchni wody.

22. Król ciszy
Czasem mamy dość ciągłego hałasu, szumu i zwyczajnie potrzebujemy odpocząć. Ta gra jest idealna. Nastawcie timer (chociażby ten od jajek) na minutę i słuchajcie. Po tym czasie wymieńcie się spostrzeżeniami kto co słyszał. Może była to przejeżdżająca karetka, może wiertarka u sąsiada albo kukułka.

23. Podróżna składanka
Przed wami wspólna podróż? Świetnie się składa. Spędźcie popołudnie na wybieraniu waszych ulubionych utworów i nagrajcie płytę z piosenkami. Podczas podróży będziecie mogli śpiewać w aucie nie czekając, aż w radiu zabrzmi coś atrakcyjnego.

24. Muzyczne szklanki
To nie jest najlepsza zabawa dla malucha, ale dla starszaka jak najbardziej. Wypełnijcie różne naczynia wodą i zobaczcie jak grają. Najprościej nalać różną ilość wody do takich samych szklanek lub kieliszków i zobaczyć jakie dźwięki wydają. Kuchenna wersja dla młodszych muzyków – pokrywki, garnki, plastikowe butelki i łyżka cedzakowa. To będzie niezapomniany koncert!

25. Piknik
Jeśli pada, możecie koc rozłożyć w salonie i udawać, że jesteście w dżungli albo na plaży. W miarę możliwości przygotujcie dekoracje – liany, kwiaty, odpowiednie sztućce i oczywiście kosz. Możecie się za zadanie zabrać nawet kilka dni wcześniej. I nie zapomnijcie zaprosić lalek, miśków i wszystkich super bohaterów.

Inspiracja: smartparenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE